MaxTV IPTV телевизија (Македонски Телеком) генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Nonteizam

Полихистор
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.129
Поени од реакции
790
ги немаше и кај мене сабајлево , сега повторно ги има
Кај мене уште ги нема. Еве сега направив и рестарт на боксот, само Евроспорт 1 и 2. Другите исчезнаа.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.330
Поени од реакции
7.799
Кај мене уште ги нема. Еве сега направив и рестарт на боксот, само Евроспорт 1 и 2. Другите исчезнаа.
Почекајте може средуваат нешто.
Автоматски споено мислење:

Јас тој што го гледам Еurosport 4к на IPTV листава кој тука на форумов ми ја имаа дадено има програма со српски коментатор додека пак овие од Телеком на MagentaTV GO на тој канал нема програма. Изгледа тој 4к канал им е друг.
Автоматски споено мислење:

Тие што сте на MaxTV ресетирајте ресиверите додадени се каналите.
 
Последно уредено:

Nonteizam

Полихистор
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.129
Поени од реакции
790
Почекајте може средуваат нешто.
Автоматски споено мислење:

Јас тој што го гледам Еurosport 4к на IPTV листава кој тука на форумов ми ја имаа дадено има програма со српски коментатор додека пак овие од Телеком на MagentaTV GO на тој канал нема програма. Изгледа тој 4к канал им е друг.
Автоматски споено мислење:

Тие што сте на MaxTV ресетирајте ресиверите додадени се каналите.
Моја грешка. Сега видов дека се ставени на број 6, 7, 8 и 9. Утрово ми беа на други бројки (320~ околу другите два евроспорта) па ги барав таму и ги немаше. Сè е во ред.
 
Член од
8 јуни 2014
Мислења
706
Поени од реакции
159
Eurosport 4K ostanuva vo ponuda i posle olimpiskite igri
Автоматски споено мислење:

Eurosport 4K ostanuva vo ponuda i posle olimpiskite igri
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.330
Поени од реакции
7.799
Eurosport 4K ostanuva vo ponuda i posle olimpiskite igri
Автоматски споено мислење:

Eurosport 4K ostanuva vo ponuda i posle olimpiskite igri
Не знам дали останува гледам дека не им е изгледа српската верзија, затоа што српската верзија има 24/7 програма а тука уште беше она интро најава дека од утре почнува програмата.
 
Член од
8 јуни 2014
Мислења
706
Поени од реакции
159
Не знам дали останува гледам дека не им е изгледа српската верзија, затоа што српската верзија има 24/7 програма а тука уште беше она интро најава дека од утре почнува програмата.
Od telekom mi lazaa deka ostanuva toj kanal
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.330
Поени од реакции
7.799
Od telekom mi lazaa deka ostanuva toj kanal
Тоа е супер само дали ќе има српски коментатор да видиме. Кога беше Roland Garros тенисот имав прилика да го гледам 4к Eurosport и ги немаше тие рекламни паузи си гледаш цело време на терен што се случува.

Другиве Eurosport им се со англиски што е и разбирливо нема толку српски коментатори.

На Max (HBO Max) има и опција на сите спортски преноси и без коментатор само звук од терен. Тоа би било одлично да го овозможат и Телеком ако има на 4К каналот.

Останува и Sport klub 4k да го овозможат па понатаму и Arena Sport 4k бидејќи тој канал моментално го тестираат Телеком Србија. Па да се молиме дојде ден кога голем дел корисници ќе имаат оптика и MagentaTV.
 
Последно уредено:

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.476
Поени од реакции
2.822
Eurosport 4K ostanuva vo ponuda i posle olimpiskite igri
Автоматски споено мислење:

Eurosport 4K ostanuva vo ponuda i posle olimpiskite igri
Искрено Еуроспорт најмалку се прати. Доколку воведат и SK 4K ќе биде доста голем плус. И Арена како што спомна @MARCELLO ама вучко изгледа ги потроши парите за сите лиги па ќе почекаме за 4K од нив. Али Спорт Клуб мислам дека веќе 4-5 години го имаат пуштено.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.330
Поени од реакции
7.799
Искрено Еуроспорт најмалку се прати. Доколку воведат и SK 4K ќе биде доста голем плус. И Арена како што спомна @MARCELLO ама вучко изгледа ги потроши парите за сите лиги па ќе почекаме за 4K од нив. Али Спорт Клуб мислам дека веќе 4-5 години го имаат пуштено.
Ќе најде Вучко пари што му се секираш. Ако се има пари за отварање куп канали за вести може и еден 4к, ќе се стават и на повеќе долгови ама за нив тоа е нормална работа.
 
Член од
21 јануари 2019
Мислења
153
Поени од реакции
98
Decki aj mala pomos od onie sto bile na starata magenta i sega gi zamenile resiverite so android boks. Dali e tocno deka pokvalitetna slika imaat na boksovite nego na starite resiveri? Ne zboram za eurosportovive nego da receme na arenite ili sport klubovite. Od telekom me ubeduvaat deka mnogu pokvalitetna slika ima na boksovite, ma da ne veruvam zatoa sto i resiverive stari podrzuvaat ful hd a arenite i sport klub se vo toj format. Oni vikaat ako demek sepak pak mnogu podobra slika imale na android boksovite. Dali e tocno toa?
Автоматски споено мислење:

Decki aj mala pomos od onie sto bile na starata magenta i sega gi zamenile resiverite so android boks. Dali e tocno deka pokvalitetna slika imaat na boksovite nego na starite resiveri? Ne zboram za eurosportovive nego da receme na arenite ili sport klubovite. Od telekom me ubeduvaat deka mnogu pokvalitetna slika ima na boksovite, ma da ne veruvam zatoa sto i resiverive stari podrzuvaat ful hd a arenite i sport klub se vo toj format. Oni vikaat ako demek sepak pak mnogu podobra slika imale na android boksovite. Dali e tocno toa?
Автоматски споено мислење:

Decki aj mala pomos od onie sto bile na starata magenta i sega gi zamenile resiverite so android boks. Dali e tocno deka pokvalitetna slika imaat na boksovite nego na starite resiveri? Ne zboram za eurosportovive nego da receme na arenite ili sport klubovite. Od telekom me ubeduvaat deka mnogu pokvalitetna slika ima na boksovite, ma da ne veruvam zatoa sto i resiverive stari podrzuvaat ful hd a arenite i sport klub se vo toj format. Oni vikaat ako demek sepak pak mnogu podobra slika imale na android boksovite. Dali e tocno toa?
Автоматски споено мислење:

Decki aj mala pomos od onie sto bile na starata magenta i sega gi zamenile resiverite so android boks. Dali e tocno deka pokvalitetna slika imaat na boksovite nego na starite resiveri? Ne zboram za eurosportovive nego da receme na arenite ili sport klubovite. Od telekom me ubeduvaat deka mnogu pokvalitetna slika ima na boksovite, ma da ne veruvam zatoa sto i resiverive stari podrzuvaat ful hd a arenite i sport klub se vo toj format. Oni vikaat ako demek sepak pak mnogu podobra slika imale na android boksovite. Dali e tocno toa?
Автоматски споено мислење:

Decki aj mala pomos od onie sto bile na starata magenta i sega gi zamenile resiverite so android boks. Dali e tocno deka pokvalitetna slika imaat na boksovite nego na starite resiveri? Ne zboram za eurosportovive nego da receme na arenite ili sport klubovite. Od telekom me ubeduvaat deka mnogu pokvalitetna slika ima na boksovite, ma da ne veruvam zatoa sto i resiverive stari podrzuvaat ful hd a arenite i sport klub se vo toj format. Oni vikaat ako demek sepak pak mnogu podobra slika imale na android boksovite. Dali e tocno toa?
 

Nonteizam

Полихистор
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.129
Поени од реакции
790
Од ова што засега може да се види на Еуроспорт 4К сликава е остра. Многу многу боља од обичниот Еуроспорт. Нема такви замачкувања како што има на "fullHD" каналите. У принцип вака треба да изгледаат сите други ХД канали.

Единствена маана е што е 20-30% потемна сликата.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.330
Поени од реакции
7.799
Од ова што засега може да се види на Еуроспорт 4К сликава е остра. Многу многу боља од обичниот Еуроспорт. Нема такви замачкувања како што има на "fullHD" каналите. У принцип вака треба да изгледаат сите други ХД канали.

Единствена маана е што е 20-30% потемна сликата.
Потемна е зошто претпоставувам е HDR ако телевизорот има и HDR би требало да ја осветли малку сликата а боите да се повеќе изразени накај нијанса на темно оние појаки бои црвено, плаво, зелено, кафено земјата на тенискиот терен..

Philips телевизорите со HDR автонатски ја пронаоѓаат таквата слика и секогаш се вклучува HDR. За други телевизори не знам.
Автоматски споено мислење:

Na koj broj se Eurosport 4K kanalite ?
Еден е 4k канал. Не знам на кој број е немам MagentaTV а тој канал е само на MagentaTV. Додека другите се и на MaxTV и на MagentaTV. На MaxTV се на 7, 8, 9. Намерно се ставени на тие броеви а не кај спортските за да бидат повеќе видливи и полесно пронаоѓање.
 
Последно уредено:
Член од
22 ноември 2009
Мислења
1.747
Поени од реакции
2.413
Не секаде ги имаат пуштено новиве канали. На повеќе локации сум корисник, на едното место ги има на друго не.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.330
Поени од реакции
7.799
Не секаде ги имаат пуштено новиве канали. На повеќе локации сум корисник, на едното место ги има на друго не.
Акп ги нема треба да се прави рестарт на ресиверот. Мене ми ги немаше каналите и правев рестарт.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom