Masters of Science Fiction

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Masters of Science Fiction - Американска телевизиска антологија, серија која содржи шест епизоди, секоја со посебна приказна и различни актери и карактери. Приказните во секоја епизода посебно се позајмени од делата на добро познатите имиња на големите новелисти и писатели на научната фантастика, како John Kessel, Howard Melvin, Robert Anson Heinlein, Harlan Jay Ellison, Walter Ellis Mosley и Robert Sheckley.

Добро е да се спомне дека домаќин на серијава, позади сцената е физичарот Stephen Hawking.

Патем, многу ме бендисува најавната шпица пред секоја епизода:

"From the very beginning, we have wondered how life began, what our purpose is and where we are headed. We have struggled to understand time, matter, the infinite universe, who we are and if we are alone. Great minds have imagined the most wonderful and the most terrifying answers to these questions. We invite you to join us on this great expedition."



--- Препорачливо за секој љубител на научната фантастика.
 
T

Tetro

Гостин
Masters of Science Fiction
Showtime со Masters of Horror продолжија со проект за да снимаат и серијал со научна фантастика и собраа недоволно луѓе за да работат на нов проект. почнаа, направија шест серии и застанаа тука.


Ај рецензија нема да правам, само оценките на 6-те серии од првата единствена сезона:
Season 1, Episode 1: A Clean Escape 8/10
Season 1, Episode 2: The Awakening 7/10
Season 1, Episode 3: Jerry Was a Man 9/10
Season 1, Episode 4: The Discarded 9/10
Season 1, Episode 5: Little Brother 7/10
Season 1, Episode 6: Watchbird 7,5/10
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Masters of Horror е 2005та и има две сезони т.е. 26 епизоди и целиот серијал го има на Замунда, па после тоа од истите режисери е правена Masters of Sci-Fi, во 2007ма.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.663
--- Препорачливо за секој љубител на научната фантастика.
NOT.

Не дека сум фан многу на научна фантастика, ама поради добрата рецензија и малкуте епизоди решив да ја спуштам. Вчера немав многу време и ја изгледав само првата епизода. Иако е во рамките на SF сепак беше ебено тешка психо драма. На крајот си ја подигнав вилицата и отидов да си измијам очите. Феноменално нешто. И ако другите се со тој квалитет.. :drk:
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
NOT.

Не дека сум фан многу на научна фантастика, ама поради добрата рецензија и малкуте епизоди решив да ја спуштам. Вчера немав многу време и ја изгледав само првата епизода. Иако е во рамките на SF сепак беше ебено тешка психо драма. На крајот си ја подигнав вилицата и отидов да си измијам очите. Феноменално нешто. И ако другите се со тој квалитет.. :drk:
Некој ќе помисли оти не е добра серијата. :)

Супер чим те бендиса, оно точно дека е повеќе што велиш психо-драма, ама во рамките на sci-fi, пошто условите во кои се дешаваат работите, се далеку од реални.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.663
Некој ќе помисли оти не е добра серијата. :)

Супер чим те бендиса, оно точно дека е повеќе што велиш психо-драма, ама во рамките на sci-fi, пошто условите во кои се дешаваат работите, се далеку од реални.
Well, не требаше ни да коментирам од само една изгледана. Другите се у правилна смисла сај фај, а и Џон Лок се појавува во втората. Изгледав четири до сега и сосема одлични беа сите. Ама првата најголем впечаток ми остави, освен што случувањата завземаат место во блиска иднина, немаше многу сај фај елементи, колку што беше психо-трилер.

офтопик, изгледа нешто од masters of horor?
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Well, не требаше ни да коментирам од само една изгледана. Другите се у правилна смисла сај фај, а и Џон Лок се појавува во втората. Изгледав четири до сега и сосема одлични беа сите. Ама првата најголем впечаток ми остави, освен што случувањата завземаат место во блиска иднина, немаше многу сај фај елементи, колку што беше психо-трилер.

офтопик, изгледа нешто од masters of horor?
Не, ама деновиве кај и да е ќе ги земам двете сезони и ќе ти ги дадам право, да не ги симнуваш. :wink:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.663
Не, ама деновиве кај и да е ќе ги земам двете сезони и ќе ти ги дадам право, да не ги симнуваш. :wink:
Liar liar, pants on fire!

Виновникот зошто уште ја немам гледано Masters of Horor. :)
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Liar liar, pants on fire!

Виновникот зошто уште ја немам гледано Masters of Horor. :)
Мора да се здобиете со репутација пред повторно да ја дадете на wot . -.-

Не ги земах, и јас ги немам изгледано. Правдањето е успешно. :lazgo:
 
T

Tetro

Гостин
Liar liar, pants on fire!

Виновникот зошто уште ја немам гледано Masters of Horor. :)
Мора да се здобиете со репутација пред повторно да ја дадете на wot . -.-

Не ги земах, и јас ги немам изгледано. Правдањето е успешно. :lazgo:
Сте пропуштиле прекрасна серија*, со неповрзани една со друга епизоди на никој начин.





*Не сите епизоди се така екстра, ама се во глобала далеку подобри од поголемиот дел хорор филмови во последните 20-тина години.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Kajgana Shop

На врв Bottom