Mитот зa LILITH - Првата жена на Адам

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
Имам слушнато за ова али ја не верувам во вакви работи,бог,демони, ева,адам:lud:
 
Член од
15 ноември 2005
Мислења
355
Поени од реакции
1
RealGirL напиша:
Имам слушнато за ова али ја не верувам во вакви работи,бог,демони, ева,адам:lud:
More ako ti dojdi Lilith kje poveruvas duri kje igras :pos2:
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
NeRtHuS_ErDa напиша:
More ako ti dojdi Lilith kje poveruvas duri kje igras :pos2:
Тогаш да,ќе поверувам!
Исто и ако се симне господ ќе поверувам и така веќе 6 години се симнува од 2000!
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
LILITH? :uvo: interesno.... Prv pat slusam ali povrzano so prikaznata pogore za Kain i Avel ima nekoja logika.... mora tipkava d bila extra... ETE VIDITE OD STO TREBA DA SE UCITE?
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
75
Поени од реакции
5
NeRtHuS_ErDa напиша:
Eh sosema normalno e deka ne sakaat da zboruvaat za nea,a kamoli da ja priznaat za prva zena.Eva ocigledno povekje im odgovara-majka,poslusna i cesna zena,sto mu gi celuva stapalata na soprugot. Samo nesto zgresile i se spletkale vo sopstvenite lagi. Sinot na Eva,Kain, vsusnost ne bil nejzin sin,a sin na Lilith,tokmu zatoa go nosel vo nego ona demonskoto,tokmu zatoa go ubil Avel,sopstveniot si brat. Ima uste chudija raboti za koi ne zboruvaat i kraj kraeva prasanje e koga kje izlezat na videlina evangelieto na Marija Magdalena (pronajdeno no zabraneto da se objavi,se razbira od Vatikan),a i evangelieto na Juda.
Што зборуваш? „Евангелието“ по Марија Магдалена и тоа по „Јуда“ ги има и на интернет, малку ако пребараш... И од кај молим те измисли дека оваа Лилит воопшто се спомнува во некои од нив? Ова е чиста лага... И од кај ти дека Ева била послушна и добра? напротив, била жива превара... :)

Затоа ај ти се молам не постирајте се и сешто без да разбирате за што зборувате...

Дај не верувајте во секакви теории на заговор... :nenene:
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Лилит не е спомната по име у Библијата. Она е од митовите на Израелитите и е симбол на жените пред да почне патријахалното општество.
Во матријахалните општества кога се обожавала природата, Божицата Мајка и месечината, жените не биле покорени и submisive, него имале слобода у сексуално однесување и уживање, биле поштувани повише и не морале да имаат еден маж. Кога агрикултурата и сточарството се развило малку повише и немало потреба мажите да идат на лов, почнале да ги ставаат како чувари на стомните со grains, чувари на стоката итн. Така и почнале да се создаваат и првите армии. Мажите морале некако да ја извадат таа енергија у себе и почнале полека да идат у војна као од „хоби“. Тогаш се развил појамот за Бог на Војна, што и еврејскиот Бог Јехова бил. Со тоа, се тражи и покорување на сите, вклучувајќи ги и жените, пошто они биле глава на племето. Они биле лекувачки, шамани, циклусот на месечината е поврзана со нивниот циклус итн. Затоа и се вовело сонцето како главна ѕвезда, а месечината се гледала како „лоша“.
Затоа и во патријалните книги жената е претставена како измамувач, некој што со нејзината сексуалност ги загрозува мажите итн. Се со намера да наредните генерации на жени се покорат кон мажите.
Лилит е намерно онаказана.


И пред некој да ми тресне некоја зелена, нека прочита малку прво за религиите, верувањата и обичаите во матријахалните општества.
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Со другари кои не се лаици за митологија имам разговарано за ова, и отприлика ова е то шо јас го разбрав:
Лилит е лошотија, и прва жена на Адам, а поради нејзината лошотија е протерана во пеколот, и таа е ЗМИЈАТА шо ја натера Ева да го земит плодот на забранетото дрво. Каин бил нејзин син, и бидејќи ја имал нејзината подмолност и лошотија, го убил Авел, полубратот свој. Таа во пеколот се спанџала со Луцифер и напрајла чета демончиња, и кога Господ ја побарал да си оди од пеколот и да се врати во рајот, не сакала.
Сите жени си имет дел од Лилит во себе, зато на моменти се злобни и подмолни.
Лошотија бе.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Fantom_oh напиша:
Со другари кои не се лаици за митологија имам разговарано за ова, и отприлика ова е то шо јас го разбрав:
Лилит е лошотија, и прва жена на Адам, а поради нејзината лошотија е протерана во пеколот, и таа е ЗМИЈАТА шо ја натера Ева да го земит плодот на забранетото дрво. Каин бил нејзин син, и бидејќи ја имал нејзината подмолност и лошотија, го убил Авел, полубратот свој. Таа во пеколот се спанџала со Луцифер и напрајла чета демончиња, и кога Господ ја побарал да си оди од пеколот и да се врати во рајот, не сакала.
Сите жени си имет дел од Лилит во себе, зато на моменти се злобни и подмолни.
Лошотија бе.
Не е протерана од лошотија, него затоа што нејќела да му се потчини на Адам. У тоа нема ништо лошо. Каин никад не бил нејзин син. Бог стварно ја молел да му се врати на Адам и таа одбила. Тогаш ја проколнал да никогаш нема свое чедо и она од тогаш е „демонот“ што ги убива малите дечиња.
 

Моето_е_поголемо

муа не ме лазе
Член од
22 јули 2005
Мислења
475
Поени од реакции
21
NeRtHuS_ErDa напиша:
LILITH...Dolgokosiot demon na nokjta,go srekjavame vo Sumeriskata,Vavilnoskata, Persiskata, Hebrejskata, Arapskata i Tevtonskata mitologija. Lilith e onaa koja go naterala Adam da posegne po jabolkoto. Eva ne ni bila sozdadena koga Lilith caruvala so svetot. Nekoi ja narekuvaat dete-ubiec,a drugi Gospodarka na zloto. Mnozina ja opisuvaat kako "esencijalna forma na zena".
Na 6-tiot den Bog go sozdal Adam od prav i mu ja dal vlastta nad site zivotni. Tie minuvale pokraj nego vo parovi,taka kako sto Bog gi sozdal i Adam posakal da ne bide sam. Vekje drugiot den Bog ja ispolnil zelbata na Adam i od talog i necistotija sozdal zena. Imeto i bese Lilith. Od nea proizlegol rodot na bezbrojnite demoni sto den denes go izmachuvaat chovekot. Megju Adam i Lilith nikogas nemalo mir, Lilith sekogas se protivstavuvala na Adam kazuvjakji deka i taa e sozdadena od prav i zatoa e ednakva so nego.Adam probal da ja natera na poslusnost so sila,no taa vo toj moment se dignala visoko na neboto i zasekogas go napustila. Adam se pozalil na Bog i toj gi ispratil trite angeli Senoy, Sansenoy i Semangelof da ja vratat Lilith nazad. Ja pronasle pokraj Crvenoto more,mesto opsednato so demoni, i i rekle: Vrati mu se na Adam ili kje te udavime vo moreto! A taa im odgovorila: Kako mozam da se vratam i da mu bidam cesna zena posle mojot prestoj na morevo? Angelite i kazale deka vo toj sluchaj kje bides obrechena na smrt. A Lilith im rekla: Kako mozam da umram koga Bog vekje me obreche da si gi ubivam novorodenite momchinja do osmiot den,a zenskite deca najkasno do dvaesetiot den.No ako vidam do niv talismani so vasite iminja na niv,kje gi poshtedam! Tie se slozile,i stanalo taka kako sto taa predvidela-koga se vratila Bog ja kaznil, sekoj den da ubiva po 100 od svoite deca. Osven sto zadusuva deca,vo mitologijata e poznata kako demon koj gi zaveduva mazite koga spijat,taka da tie lesno stanuvaat nejzina zrtva. Ne e spomenato kako Lilith isceznuva od zivotot na Adam,se pretpostavuva deka bila proterana od Bog otkako go namamuva Adam so jabolkoto i i bila dadena forma na vistinski demon.Kade zaminala,nikoj ne znae i nikade ne e spomenato.Se pretpostavuva deka se uste ima forma na demon koj gi izmachuva mazite i zadushuva novorodeni mashki deca.
Malku pokasno Bog ja sozdava Eva,po obrazot na Adam,od negovoto rebro,da mu sluzi da i bide zasekogas negova cesna zena,ona sto Lilith nikogas ne bila.

Nitu eden drug demon nema tolkova dolga i fantastichna istorija kako sto ima Lilith, Kralicata na Demonite i Prvata Zena. Demonizirana e od Judaizmot kako simbol za seksualna sloboda i neposluchnost, no mnogu od sovremenite feministki naogjaat vo Lilith pozitivna figura, model na zena ednakva so mazot.
1. Врска нема, од кај ги вадите овие приказни живти се, која Вавилонска митологија ја спомнуваш кога таму оставиле трагови сите стари цивилизации.
2. Која Лилит му рекла на Адам да земе "јаболко" (кај пишува дека тоа било јаболко).
3. Таа Лилит за која што си слушнал е демон кој се појавил во Вавилон (Месопотамија) многу далеку (и временски) од Едем, се спомнува од пророк Исаја како жена-демон. Инаки Lilith е насликана (сликата потсеќа на Ева, бидејќи е гола со змија) во 1892 година од John Collier, кој во речиси сите дела има голо женско тело.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom