Mетал

Метал

  • Обожавам

    Гласови: 621 54,5%
  • Слушам чат-пат

    Гласови: 285 25,0%
  • Не ми прави толку мерак

    Гласови: 102 8,9%
  • Неможам органски да го поднесам

    Гласови: 132 11,6%

  • Вкупно гласачи
    1.140

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
joki напиша:
метал...е спој на сите најубај нешта на светов...гитари+ооодлични вокали(вонглавном)+текст бомба+емоции+квалитет
и техника до негде..
 

joki

Погана Паганка
Член од
1 февруари 2006
Мислења
1.054
Поени од реакции
16
Mesaja напиша:
и техника до негде..
...да...ама до некаде...пошо на металциве многу и не ги интересират баш дали ќе се во чекор со модата...да се разбериме...секој сакат врвен квалитет...али металов е праен пред се од љубов...имат и искомерцијализирани бендој...али се занемарливи...
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Metal музиката врши глорификација на човековите емоции, ги крши синџирите кои не држат врзани за црната земја и ја ослободува човековата (дива) природа. Метал поштуем, ама рака на срце не секаков, не сум којзнае колкав металец, онака неколку бендови, но за разлика од рапот (кој пренесува порака) во металот се открива интимата се откриваат емоциите во нивниот најосновен изглед и форма, диви, силни, непредвидливи

EDIT:


Sparkling angel I believed
You are my savior in my time of need.
Blinded by faith I couldn't hear
All the whispers, the warnings so clear.
I see the angels,
I'll lead them to your door.
There's no escape now,
No mercy no more.
No remorse cause I still remember

The smile when you tore me apart.
You took my heart,
Deceived me right from the start.
You showed me dreams,
I wished they turn into real.
You broke a promise and made me realise.
It was all just a lie.

Едни од (барем за мене) најтажните лирикс. Икад. See what i mean?
 

Xokaido

WaRrIoR_FoR_Life
Член од
5 април 2006
Мислења
131
Поени од реакции
1
Jas ke kazam samo edno da ziveeeeee metalot.
 
M

makedon^

Гостин
zakon se!

metallica se edna od najdobrite heavy metal grupi na site vreminja...
muster of puppets,fuel,wherever i my roam,baterry..... super pesni!
 

Ann.

Queen of Nature
Член од
27 април 2006
Мислења
504
Поени од реакции
50
Metallica се закон!Уствари каков закон...нема зборови за нив...најдобри,најфеноменални и се нај нај...:)
 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
Темата не е за металика алоооооо....општо е за метал.
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
аку де нек си кажет луѓето шо мислет за металика ее..
 

Xokaido

WaRrIoR_FoR_Life
Член од
5 април 2006
Мислења
131
Поени од реакции
1
Metal vladaaaaa ---metallica se zzzzaaakonnn...
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Металот владее али Металика се едни од бендовите кои го предадоа. Да знам, ова ќе го нападнат многумина ама размислете. Дали Металика уште прават метал? Дали би го пуштиле тоа срање што сега го прават за да ви свири кога сакате да бангате и да ја истрошите целата негативна енергија? Бендовите како Металика, кои оставија толкава длабока трага а после тоа се продадоа за пари и МТВ слава не ги почитувам воопшто! И да дојдат во Скопје два пати ќе размислам дали да одам...
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Koga gi vidov so krzno se otkazav od niv ne seakam luge sto ubivaat zivotni a muzikata im e dobra
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Najtesko e da se ostane `dobar` metal bend. Pod dobar se misli na ona sto Anastazija go kaza, deka Metallica go prodale metalot. Tocno e toa deka albumite posle Black Album se poveke komercijalni albumi, ama sto napravile albumite kako Master of Puppets na prvo mesto, Kill `em all, i Ride the Lightning za metalot? Koga togas metal bend `ke se prodade`... Nekoi go narekuvaat toa prodavanje, nekoi mozebi eksperimentiranje i potreba za povtorno pronaoganje na sebesi vo muzikata. Covek nemoze cel zivot da pravi eden ist vid na muzika, toa e i besmisleno donekade. Ako na nekoj mu se sviga muzikata koja e stavena na eden album, super, neka si go slusa toj album, a covekot koj go napravil toa, nemora da e vrzan da go pravi istoto celiot negov preostanat zivot (posebno kako sto e slucajot so Metallica, koi nivnite (spored mene, a i spored mnogumina) remek dela gi napravile koga bile relativno mladi).

I kako sto ednas rekol eden golem mislitel, Bob Dylan `Ako vi se sviga mojata muzika, jas ne vi dolzam nisto.`

p.s.
Da, St. Anger sucks! :D
 
Член од
24 мај 2005
Мислења
957
Поени од реакции
16
Металот сеа има друга димензија, сеа и токио хотел се металци, а истовремено и Канибал корпс:nesvest:
 
T

trilobite

Гостин
Анастазија напиша:
Металот владее али Металика се едни од бендовите кои го предадоа. Да знам, ова ќе го нападнат многумина ама размислете. Дали Металика уште прават метал?
Добро, кажи ми еден постар бенд што го слушаш а да не е комерцијален(метал)?
Еден само?
Не ги бранам нешто Металика,ама такви фрази-се продадоа,ги купија ми се отрцани.
Во случај да ги слушаш,да ти се свиѓаат не би ти значело тоа ништо.
Сигурен сум.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom