Mетал

Метал

  • Обожавам

    Гласови: 618 54,4%
  • Слушам чат-пат

    Гласови: 285 25,1%
  • Не ми прави толку мерак

    Гласови: 102 9,0%
  • Неможам органски да го поднесам

    Гласови: 132 11,6%

  • Вкупно гласачи
    1.137
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
Абре знаеш, 2 њу ејџ документарци и 3 њу ејџ книги без никакво продлабочување и ширење на свеста, прифаќање ко здраво за готово и те вакви муабети испадаат ..... треба да му се објасни дека така ко што он си тврди се случува на луѓе со ниско ниво на свест, што си имаат фриквенси рејнџ до од 20 - 10 000 Hz, и им прави хаос и на гавчето и на душичката. Кај нас не е воопшто така. Кога ми е оно веќе по метафизиките,њу ејџ филозофиите итн, нека ми читка нешто околе развој на 3то око, како влијае тоа на ''3то уво'' ...
:pos2: да да, дефинитвно тоа, башка и трауми од детство, строга контрола од родителите, и плус уште една работа битна, он или неговите сигурно ја читале книгата '' Дрога - болест на денешницата'', ја вчера случајно налетав на неа, и само шо не умрев од смеење, еден извадок од книгата:
МУЗИКАТА И ДРОГАТА

Наркоманскиот стил на облекување, наркоманскиот специфичен и за многумина нејасен говор, заедно со бучната рок музика снимена на светските или домашните поп сцени, го комплетираат имиџот на наркоманот.

Наркоманите се добри познавачи на рок и поп музиката особено ако таа музика ја изведуваат музичари наркомани како што беа Џими Хендрикс, прочуената Џенис Џоплин, гитаристот на Ролингс Стоун - Брајан Џинс.

Нивните средби задолжително се проследени со разговори за актуелните музичари - наркомани, се дискутира на нивниот живот и за нивните најнови активности во светот на музиката.

Не ретко младите наркомани преку своето облекување и однесување вешто ги имитираат своите идоли, што претставува голем финансиски издаток за родителите. Но, ова би требало да претставува алармантен знак за родителите дека нешто чудно се случува со нивните деца.

Особено ако синот или ќерката подолго време минуваат лежејќи во кревет покрај музичките системи со бучна музика на само еден вид рок пејачи и доколку нивната музика ја повторуваат повеќе пати трудејќи се да ја запаметат, притоа останувајќи отсутни за средината во која живеат.

Денес јавните концепти и кафулиња со музика од типот рок претставуваат места каде што дрогата заедно со алкохолот и цигарите вешто им се доставува на младите лица. Тоа за родителите, чии деца таквата средина активно ја посетуваат, треба да претставува сериозен знак.

според оваа книга ја сум најголем наркоман на свето :pos2:

--- надополнето ---

@FallenHypaspist, закон аватар, Sunn O)), najjaka слика на бенд ever
 
T

Tetro

Гостин
според оваа книга ја сум најголем наркоман на свето :pos2:
Сите металци се наркомани, учителе. :)


А какви се оние што после една пијачка се качуваат на столче, маса, шанк да играат на турбо-фолк? Сечем вене са жилетом у левој руци.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Сите металци се наркомани, учителе. :)


А какви се оние што после една пијачка се качуваат на столче, маса, шанк да играат на турбо-фолк? Сечем вене са жилетом у левој руци.
LOOL

Ako ne se nasmeam so vas, so koj :toe: :pos2::pos2::pos2:
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
:pos2: да да, дефинитвно тоа, башка и трауми од детство, строга контрола од родителите, и плус уште една работа битна, он или неговите сигурно ја читале книгата '' Дрога - болест на денешницата'', ја вчера случајно налетав на неа, и само шо не умрев од смеење, еден извадок од книгата:
МУЗИКАТА И ДРОГАТА

Наркоманскиот стил на облекување, наркоманскиот специфичен и за многумина нејасен говор, заедно со бучната рок музика снимена на светските или домашните поп сцени, го комплетираат имиџот на наркоманот.

Наркоманите се добри познавачи на рок и поп музиката особено ако таа музика ја изведуваат музичари наркомани како што беа Џими Хендрикс, прочуената Џенис Џоплин, гитаристот на Ролингс Стоун - Брајан Џинс.

Нивните средби задолжително се проследени со разговори за актуелните музичари - наркомани, се дискутира на нивниот живот и за нивните најнови активности во светот на музиката.

Не ретко младите наркомани преку своето облекување и однесување вешто ги имитираат своите идоли, што претставува голем финансиски издаток за родителите. Но, ова би требало да претставува алармантен знак за родителите дека нешто чудно се случува со нивните деца.

Особено ако синот или ќерката подолго време минуваат лежејќи во кревет покрај музичките системи со бучна музика на само еден вид рок пејачи и доколку нивната музика ја повторуваат повеќе пати трудејќи се да ја запаметат, притоа останувајќи отсутни за средината во која живеат.

Денес јавните концепти и кафулиња со музика од типот рок претставуваат места каде што дрогата заедно со алкохолот и цигарите вешто им се доставува на младите лица. Тоа за родителите, чии деца таквата средина активно ја посетуваат, треба да претставува сериозен знак.

според оваа книга ја сум најголем наркоман на свето :pos2:

--- надополнето ---


Кој ти е овој социолог/психолог побратиме ? :pos:
Од која година е книгата ?
Од кое општество потекнува ?
Каков е психолошкиот профил на авторот ?

Ахахаха премиеро да чува !

Како прво; ниеден социолог или психолог нема да се сложи со горенаведениот дрескод на кои алудира авторот на книгата, како индикатор за евентуален нарко зависник.

Тоа ти е еквивалентно на заклучокот дека провокативно облечена, цицкеста госпоѓа, 18 годишна да кажеме има СИДА, или секој кој носи брада е припадник на ВМРО - ДПМНЕ, или пак дека секој кој носи цвикери е научник...
Денеска архетипови постојат само во нашите глави, но реалноста не мисли така.

Незнам на што се должи таквата констатација, дали тие лица, истомислениците со авторот имаат комплекси поради незапознаеноста со таа култура и нивните следбеници.

Како второ; дрогата исто како и останатите пороци не познава музика, верска и етничка припадност, идеолошка убеденост, сексуална ориентираност т.е. не познава граници.

Btw, попрво нека дефинираат што е дрога.
Дали е дрога лексилиумот или марихуаната ?

Како трето; метал и рок музиката можеби делуваат агресивно во очите (ушите) на непознаниците, поради агресивниот звук кој го произведуваат иструментите кои се употребувани за изведба на истата музика и поради вокалот.

Тоа не значи дека текстовите т.е. тематиката на музиката потикнува или има тенденција да потикне (идиректно) насилство.
Социјалната и општествената тематика со која се бави таа музика по се изгледа некому не му одговара, затоа со сите расположливи средства, владеачкиот авторитет се обидува да ја оцрни и да ја стави во исти кош со други девијантни појави.

Не за џабе; приврзаниците на рок и метал културата се млади, значи стаува збор за прогресивна младина која представува опасност за владеачкиот авторитет.

Панкот не е мртов, само мириса на хеви метал.
Статистичи гледано (моја статистика) најголем дел од припадниците на овие две култури се занимаваат со хуманистички науки, и имаат такви идеи. (според приврзаниците кои ги познавам јас во моето животно искуство)
Што е многу интересно, не ? :)

Од друга страна пак, приврзаниците на поп културата не се оцрнети од никого и прифатени се како нормално ткиво во општеството.
Самата култура ни кажува многу за свеста на истите и вредноста на нивната култура, и нејзината цел.
Нон стоп континуирано повтарајќи се навидум на американските subliminal messages во стилот на "купи го ова", "прави го тоа"...

Како четврто; околу слушањето на музиката.
Имам многу што да кажам околу оваа тема, но да скратам на време:
http://www.psychologytoday.com/blog/your-musical-self/201101/why-music-listening-makes-us-feel-good
http://en.wikipedia.org/wiki/Music_psychology
http://en.wikipedia.org/wiki/Music_therapy

И како петто; Точно е, во рокерските кафани ставаат апчиња во Амбди Бајрамот, дрога во хероинот;

 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
Дрога - Болест на денешнината
автор: Д-р (невропсихијатар) Бошко Томовски
издадена во Скопје, 1998 год
колку шо зирнав малце у книгата, смешки живи, дури и банално да се чудиш какви глупости може да напише еден доктор ццц
ја уште малце бисери од книгата:
http://bagra.org/node/8791
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Мислам дека разликата е во социјалната свесност.
Мејнстрим круговите се многу полесни за манипулација токму затоа што следат трендови поставени од некого а не ги ни интересира од кого се додека изиграваат овци и каде еден таму сите. Рок и Метал е на некој начин онаа пилулата која те носи во реалноста на нештата. Па одкако ќе сватиш што се обидуваат да ти продадат како социјална норма и си ја чукнеш главата ќе сватиш дека не мора да ги купуваш потребните срања на еготриповска и воајерска дрога наречена колективен ум како боргите туку дека си индивидуа и можеш да правиш како сакаш и wow имаш избор замисли го тоа.

Па затоа ми е нормална тенденцијата таквите "квази" појави да ги етикетираат како наркомани и како лош пример за општеството.
ЈБГ ретко кој ги осудува мејснтримците што се дрогираат и прават каде каде поголема штета на се околу себе, но тоа го нема на тв драги мои македонски овци.
Извртени вредности, и роботизирани надежи е тоа сте вие драга младино.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Брн не мислиш дека и металот е на некој начин мејнстрим култура ?
Мејнстрим од андерот мислам :)
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Брн не мислиш дека и металот е на некој начин мејнстрим култура ?
Мејнстрим од андерот мислам :)
Не би рекол, тоа е правец што се појавува како бунт на мејнстримот...е сега што има многу народ кој го подржува како идеја тоа е веќе друг муабет.:icon_razz
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Не би рекол, тоа е правец што се појавува како бунт на мејнстримот...е сега што има многу народ кој го подржува како идеја тоа е веќе друг муабет.:icon_razz
Уф... :)

Рокот е одамна мејнстрим, ако се сеќаваш на рок ен рол (од кој модерниот рок ги влечи своите корени).
Башка штом има под жарн поп - рок има и обострано влијание од страна на поп музиката и рок музиката во развитокот на истите.
Башка на MTV music award има категорија Best Rock Artist... што има да кажеме повеќе.

Е сега знаеме колку рок и панк музиката влијае врз металот.

Малку е контрадикторна дефиницијата за мејнстримот, во кој вели дека како одговор на мејнстримот се субкултурите во која спаѓа и хеви металот покрај панк - рокот, инди рокот, алтернативниот хип хоп, анти фолкот...

Малку сум збунет тука... :

Mainstream is, generally, the common current thought of the majority. However, the mainstream is far from cohesive; rather the concept is often considered a cultural construct.
This includes:

* something that is available to the general public;
* something that has ties to corporate or commercial entities.

As such, the mainstream includes all popular culture, typically disseminated by mass media. The opposite of the mainstream are subcultures, countercultures, cult followings, and (in fiction) genre. Additionally, mainstream is sometimes a codeword used for an actual ethnocentric or hegemonic subculture point of view, especially when delivered in a culture war speech. It is often used as a pejorative term by subcultures who view ostensibly mainstream culture as not only exclusive but artistically and aesthetically inferior.

Хеви метал инклудс д двете точки...

Но од друга страна пак ;

The study of subcultures often consists of the study of symbolism attached to clothing, music and other visible affectations by members of subcultures, and also the ways in which these same symbols are interpreted by members of the dominant culture. According to Dick Hebdige, members of a subculture often signal their membership through a distinctive and symbolic use of style, which includes fashions, mannerisms, and argot.

Да го ебам, не е мејнстрим но релациите помеѓу хеви металот како субкултура и неговата релација со мејнстримот се се повеќе интензивни.
Како и да е тресам глупости, за да ја живнеме темава на овој начин а не само со постирање на видеа од веќе познати бендови.
Јас истражувам и постирам некои бендови кои мислам дека не се чуени од металуршката популација (претежно машка) на форумот.

П.С.
Дали (ако сте познавале) се сеќавате на најголемиот лузер во класот кога бевте основно ?
Сељак на годината, со континуитет !

Подоцна кога пак се погодивте во исти клас во средно, хормоните почнале да се заебаваат нешто...
Видол некое девојче кое многу му било симпатично. Готичарка или металка била... сеедно.

Вчера паѓаше во транс на нај андер, нај хардкор, нај бруталниот турбофолк кој постоил.
Сега пуштил коса и носи дуксер Iron Maiden !

 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
163
Поени од реакции
23
Го видов бе... го видов... наркоман, долга коса, црна маица зема 1кило марихуана ја пикна в'шприц и си ја акна в'чело.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Рокот е одамна мејнстрим, ако се сеќаваш на рок ен рол (од кој модерниот рок ги влечи своите корени).
Башка штом има под жарн поп - рок има и обострано влијание од страна на поп музиката и рок музиката во развитокот на истите.
Башка на MTV music award има категорија Best Rock Artist... што има да кажеме повеќе.
Ако гледаме така тогаш се е мејнстрим, посебно денеска со секојдневниот напредок на информатичка технологија и слични полиња.
За секоја појава може да се најдат следеници и истомисленици затоа што граници за комуникација на луѓето скоро и да нема.

Е сега знаеме колку рок и панк музиката влијае врз металот.
Дискусијава веќе е во насока на рок музика ошто и се што спаѓа под него...а нивното меѓусебно влијание е друга интересна тема што мислам дека треба да се отвори.


Малку е контрадикторна дефиницијата за мејнстримот, во кој вели дека како одговор на мејнстримот се субкултурите во која спаѓа и хеви металот покрај панк - рокот, инди рокот, алтернативниот хип хоп, анти фолкот...

Малку сум збунет тука... :

Mainstream is, generally, the common current thought of the majority. However, the mainstream is far from cohesive; rather the concept is often considered a cultural construct.
This includes:

* something that is available to the general public;
* something that has ties to corporate or commercial entities.

As such, the mainstream includes all popular culture, typically disseminated by mass media. The opposite of the mainstream are subcultures, countercultures, cult followings, and (in fiction) genre. Additionally, mainstream is sometimes a codeword used for an actual ethnocentric or hegemonic subculture point of view, especially when delivered in a culture war speech. It is often used as a pejorative term by subcultures who view ostensibly mainstream culture as not only exclusive but artistically and aesthetically inferior.

Хеви метал инклудс д двете точки...

Но од друга страна пак ;

The study of subcultures often consists of the study of symbolism attached to clothing, music and other visible affectations by members of subcultures, and also the ways in which these same symbols are interpreted by members of the dominant culture. According to Dick Hebdige, members of a subculture often signal their membership through a distinctive and symbolic use of style, which includes fashions, mannerisms, and argot.
Една од работите е не ги прифаќај сите дефиниции такви какви што се, второ и поважно...јас не зборувам за морфолошка или граматичка перспектива туку за социјалните последици од самите музички правци како "уметничка" форма на изразување.
Тоест зошто едното е толку осудувано кога е јасно дека "поприфатливите" (да не биде мејнстрим) музички правци и долгорочно и краткорочно прават поголема штета. Но се е до перспективата.

Да го ебам, не е мејнстрим но релациите помеѓу хеви металот како субкултура и неговата релација со мејнстримот се се повеќе интензивни.
Како и да е тресам глупости, за да ја живнеме темава на овој начин а не само со постирање на видеа од веќе познати бендови.
Јас истражувам и постирам некои бендови кои мислам дека не се чуени од металуршката популација (претежно машка) на форумот.
Релации мора да има затоа што е музика јбг.
Не тресеш глупости, и јас мислам дека на темава и треба вакво размрднување.
А инаку метал бендови има ептен многу, дури е смешно :pos:




Перо рулз :pos:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
5.204
Поени од реакции
953
ке иде некој на judas priest i white snake белград на први јули?? преевтина е карта 4000 денари организиран превоз
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
474
Поени од реакции
152
^Дупиш брат? преевтино?
Ај океј превоз 2000, 2000 карта не е многу?

--- надополнето ---

Го видов бе... го видов... наркоман, долга коса, црна маица зема 1кило марихуана ја пикна в'шприц и си ја акна в'чело.
Педер и ја го видов бе, носеше торба онаква џаначка гарант со марихуана му беше пуна, наркоманчишта, одма треба све да се уапси тоа, ти па на дело си го видел шо не си пријавил, ти не си совесен граѓанин???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom