LGBT-популацијата и современиот свет

  • Креатор на темата Out Boy
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.
S

Sagan

Гостин
Ај заобиколи ме и направи се дека не пишувам ништо.Тренирај ја твојата психа за ''форумска невидливост''.
Ова е јавен форум и не си ти тој кој ќе ми каже кого да цитирам.

Да поттикнеш млад нехетеросексуален човек да мисли дека „состојбата“ му е „привремена“ и „излечлива“ само ако он имал „доволно трпение и време“ е рамно на поттикнување на самоубиство и треба да се казнува со казна затвор.
Долгогодишна.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Ова е јавен форум и не си ти тој кој ќе ми каже кого да цитирам.

Да поттикнеш млад нехетеросексуален човек да мисли дека „состојбата“ му е „привремена“ и „излечлива“ само ако он имал „доволно трпение и време“ е рамна на поттикнување на самоубиство и треба да се казнува со казна затвор.
Долгогодишна.
Тоа со привремена и излечива ти го кажа а не јас,јас реков дека е процес и треба време и труд.И не ме замарај во иднина не сакам да ме цитираш.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Тоа со привремена и излечива ти го кажа а не јас,јас реков дека е процес и треба време и труд.И не ме замарај во иднина не сакам да ме цитираш.

Кон што стреми тој процес?
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Кон што стреми тој процес?
По квалитетен живот,поддршка од околината и семејството,подобро социјализирање и на крај ако може излекување.Мислам дека повеќе се исплати ова одколку да си останат тоа што се и да ги тепаат,навредуваат,омаловажуваат некогаш и убиваат само заради тоа што се.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
По квалитетен живот,поддршка од околината и семејството,подобро социјализирање и на крај ако може излекување.Мислам дека повеќе се исплати ова одколку да си останат тоа што се и да ги тепаат,навредуваат,омаловажуваат некогаш и убиваат само заради тоа што се.

Каква е таа подршка од околината и семејството за која зборуваш?
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Каква е таа подршка од околината и семејството за која зборуваш?
Околината (опшеството) нема да ги осудува,да ги каменува,тепа,омаловажува туку ќе ги поддржува на ваквиот нивен пат,исто како што се поддржуваат наркоманите во процесот на одвикнување од дрогата (слично на тоа),исто и од семејството,само што они нема да се срамат од него/нив за разлика од сега..
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Околината (опшеството) нема да ги осудува,да ги каменува,тепа,омаловажува туку ќе ги поддржува на ваквиот нивен пат,исто како што се поддржуваат наркоманите во процесот на одвикнување од дрогата (слично на тоа),исто и од семејството,само што они нема да се срамат од него/нив за разлика од сега..

Интересно е како застануваш во супериорна позиција и кажуваш како треба да се постапува. Викаш дека подобро им е да прифатат да се лечат, за да не јадат ќотек повеќе. Зошто само едната страна да се обидува нешто да направи? Пореално е другата страна да ја прифати различноста отколку еден хомосексуалец да стане хетеросексуалец.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Интересно е како застануваш во супериорна позиција и кажуваш како треба да се постапува. Викаш дека подобро им е да прифатат да се лечат, за да не јадат ќотек повеќе. Зошто само едната страна да се обидува нешто да направи? Пореално е другата страна да ја прифати различноста отколку еден хомосексуалец да стане хетеросексуалец.
Остави го ќотекот,тој е само капка во океанот.Тоа е за нивен личен спас.Неможе да се прифати затоа што е гадно и одвратно за нас тие што не сме таквии,а бидејќи сме мнозинство не сме ние тие што треба да прифатат тоа,нека прифатат они ова што реков погоре.Ако не,мислам дека знаеш како би одговорило опшеството.. Сакате војна ? ќе ја добиете.. само кажувам.
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
65
Поени од реакции
55
Околината (опшеството) нема да ги осудува,да ги каменува,тепа,омаловажува туку ќе ги поддржува на ваквиот нивен пат,исто како што се поддржуваат наркоманите во процесот на одвикнување од дрогата (слично на тоа),исто и од семејството,само што они нема да се срамат од него/нив за разлика од сега..

Не е ова зависност. Многу луѓе го мешаат ова со зависност. Мислам дека Црквата партал им го има напраено мозокот на луѓево.

Наркоманите се лечат во центри по манастири и се одвикнуваат.Успешно се лечат. 100%. И стануваат луѓе.

Тука нема ни на што да се навикнеш ни од што да се одвикнеш.

Да престанеш да бидеш хомосексуалец или да не бидеш воопшто е можно.

Да ќутиш и да се потураш со врел чај. Цел живот. Да се жениш, да мислиш на мажи за да добиваш ерекции и да си кукаш сам во главата.
Никако отворање уста за ова пред никој.
Како ќе го изведеш во брак редовниот секс со нешто што не те пали тоа е чудо,ќе се снајдуваш,како знаеш и умееш со сите средства,расположиви,нерасположиви.
Ќе си одиш во црква за да не те "помислат" сомнителен.
Ќе плукаш кон педери. Тоа обавезно.


Порано можело вака да функционира во времето кога нашите баби и дедовци не смееле да шетаат по улица за раче оти било срамота. Во услови каде што жената немала право да писне пред мажот ова е (беше) и тоа како возможно.Жената си добивала редовни воспитни и образовни сеанси од мажот и нормално дека двата ќе си ќутат како потурени со врело чајче,среќно до крајот на животот.

Арно ама во денешно време каде жените си го бараат тоа што го сакаат,ова се' потешко е остварливо.
Затоа тој макотрпен процес на ''лечење'' станува неподнослив.
 
S

Sagan

Гостин
По квалитетен живот,поддршка од околината и семејството,подобро социјализирање и на крај ако може излекување.Мислам дека повеќе се исплати ова одколку да си останат тоа што се и да ги тепаат,навредуваат,омаловажуваат некогаш и убиваат само заради тоа што се.
У нормалните држави, тие веќе имаат екстра квалитетен живот, општеството и семејствата во голема мера немаат никаков проблем со нив на тема со_кого_спиеш и граѓански права, ама тоа е оти во тие држави (чиј број се зголемува катадневно), општата популација е во тек со науката и се информира.

Зошто, на пример, ти не` повикаш од форумов, кон твоите сограѓани кои ги „тепаат, навредуваат, омаловажуваат и понекогаш убиваат“ хомосексуалците, да се информираат од научни извори по однос на темата? М?
--- надополнето: 8 декември 2013 во 00:03 ---
Остави го ќотекот,тој е само капка во океанот.Тоа е за нивен личен спас.Неможе да се прифати затоа што е гадно и одвратно за нас тие што не сме таквии,а бидејќи сме мнозинство не сме ние тие што треба да прифатат тоа,нека прифатат они ова што реков погоре.Ако не,мислам дека знаеш како би одговорило опшеството.. Сакате војна ? ќе ја добиете.. само кажувам.
Ауууу, :гомце: мало.

:pos:
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Остави го ќотекот,тој е само капка во океанот.Тоа е за нивен личен спас.Неможе да се прифати затоа што е гадно и одвратно за нас тие што не сме таквии,а бидејќи сме мнозинство не сме ние тие што треба да прифатат тоа,нека прифатат они ова што реков погоре.Ако не,мислам дека знаеш како би одговорило опшеството.. Сакате војна ? ќе ја добиете.. само кажувам.

Значи, себичност и инает. Бројноста не секогаш носи победа. Типичен пример: Македонија. А и глупаво е да збориме за бројност. Инвалиди се мал број во однос на целата популација. Дали останатите може слободно да им го диктираат животот на инвалидите ако така им се сака?
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Не е ова зависност. Многу луѓе го мешаат ова со зависност. Мислам дека Црквата партал им го има напраено мозокот на луѓево.

Наркоманите се лечат во центри по манастири и се одвикнуваат.Успешно се лечат. 100%. И стануваат луѓе.

Тука нема ни на што да се навикнеш ни од што да се одвикнеш.

Да престанеш да бидеш хомосексуалец или да не бидеш воопшто е можно.

Да ќутиш и да се потураш со врел чај. Цел живот. Да се жениш, да мислиш на мажи за да добиваш ерекции и да си кукаш сам во главата.
Никако отворање уста за ова пред никој.
Како ќе го изведеш во брак редовниот секс со нешто што не те пали тоа е чудо,ќе се снајдуваш,како знаеш и умееш со сите средства,расположиви,нерасположиви.
Ќе си одиш во црква за да не те "помислат" сомнителен.
Ќе плукаш кон педери. Тоа обавезно.


Порано можело вака да функционира во времето кога нашите баби и дедовци не смееле да шетаат по улица за раче оти било срамота. Во услови каде што жената немала право да писне пред мажот ова е (беше) и тоа како возможно.Жената си добивала воспитни и образовни шамари од мажот и нормално дека двата ќе си ќутат како потурени со врело чајче,среќно до крајот на животот.

Арно ама во денешно време каде жените си го бараат тоа што го сакаат се' потешко е остварливо.
Затоа тој макотрпен процес на ''лечење'' станува неподнослив.
Ме разбра погрешно,не реков дека е зависност,далеку од тоа туку мислев на рехабилитацијата и подобрувањето на животот,како на наркоманите така и на вас.За тоа болдираното што го напиша,ете тоа е најголемата трагедија,да живееш живот кој не го сакаш,затворен,лишен од се она што другите го имаат.Тоа е стварно жално,и затоа треба да се погледне кон барање спас а не кон идење во уште поголема катастрофа со барање права,легализација и посвојување деца.И што е уште потрагично,девојката што ќе ја ожениш ќе мисли дека си нормален,и ќе те сака најмногу,замисли како ќе се почуствува кога ќе дознае што си.. ќе им се сруши светот,а знам таквии јас лично многу случаи.. ужас.. не го сваќај ова лично за тебе,зборам за сите вас.
--- надополнето: 8 декември 2013 во 00:11 ---
Значи, себичност и инает. Бројноста не секогаш носи победа. Типичен пример: Македонија. А и глупаво е да збориме за бројност. Инвалиди се мал број во однос на целата популација. Дали останатите може слободно да им го диктираат животот на инвалидите ако така им се сака?
Не носи победа но носи многу крв а можеби и нечив изгубен живот и тоа за без потреба
--- надополнето: 8 декември 2013 во 00:15 ---
У нормалните држави, тие веќе имаат екстра квалитетен живот, општеството и семејствата во голема мера немаат никаков проблем со нив на тема со_кого_спиеш и граѓански права, ама тоа е оти во тие држави (чиј број се зголемува катадневно), општата популација е во тек со науката и се информира.

Зошто, на пример, ти не` повикаш од форумов, кон твоите сограѓани кои ги „тепаат, навредуваат, омаловажуваат и понекогаш убиваат“ хомосексуалците, да се информираат од научни извори по однос на темата? М?
Ова ќе ти го одговорам затоа што културно ме праша,ако во иднина продолжиш со твојата некултура ти препорачувам да не ме цитираш, нема никогаш да ти биде одговорено.За ова што ме праша,како што реков,ние НОРМАЛНИТЕ никогаш нема да прифатиме тоа,затоа што се гадиме и не е ни природно ни нормално како за нас така и општо.Дома кој сака,што сака,колку сака и со кого сака нека прави ама дома а не јавно,и без легализација и без посвојување деца.Немам јас што да повикам тука никого секој дели свое мислење,јас сум конзервативен и патријахален,ни во двете нема место за оваа работа.
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
65
Поени од реакции
55
Ме разбра погрешно,не реков дека е зависност,далеку од тоа туку мислев на рехабилитацијата и подобрувањето на животот,како на наркоманите така и на вас.За тоа болдираното што го напиша,ете тоа е најголемата трагедија,да живееш живот кој не го сакаш,затворен,лишен од се она што другите го имаат.Тоа е стварно жално,и затоа треба да се погледне кон барање спас а не кон идење во уште поголема катастрофа со барање права,легализација и посвојување деца.И што е уште потрагично,девојката што ќе ја ожениш ќе мисли дека си нормален,и ќе те сака најмногу,замисли како ќе се почуствува кога ќе дознае што си.. ќе им се сруши светот,а знам таквии јас лично многу случаи.. ужас.. не го сваќај ова лично за тебе,зборам за сите вас.

Јас би сакал да го презентираш спасот сега и овде, освен спасот со колење и бесење се разбира.
Зошто јас цел живот го барам 24/7, а никаде го немам најдено.

На форум кајгана ако го најдам, ќе кренам кредит и сите од овде специјално ќе бидат поканети да јадеме и пиеме на моја сметка дури не кажат - доста,посебно ти.

Не е така како што си замислуваш во главата. :)


 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Јас би сакал да го презентираш спасот сега и овде, освен спасот со колење и бесење се разбира.
Зошто јас цел живот го барам, а никаде го немам најдено.

На форум кајгана ако го најдам, ќе кренам кредит и сите од овде специјално ќе бидат поканети да јадеме и пиеме на моја сметка дури не кажете доста,посебно ти.
Тешко прашање ме прашуваш,не затоа што е тешко да се одговори туку тешко е психички да се поднесе одговорот на истото.Јас предложив некој вид ''спас'' погоре во постовите односно вид на рехабилитација за подобрување на животот,тоа може да биде некој вид привремено решение,но првиот чекор е да се запре хомосексуалноста.Не физички да се ликвидираат хомосексуалците,ликвидацијата е најдолна и најтрагична мерка од сите,да се запре мислам да се стопира да не напредува,со права,легализација и други работи.Јас убеден сум и гарантирам со животот дека спас има,односно лек ама мислам оној официјален не знам како терапија или вакцина (пример).Јас со години зборам дека човештвото тоне во апокалипса,сите ми се смееја,ама како проаѓаат годините сите ме прашуваат како знаев.Лошата вест е што човештвото не го тражи лекот туку тражи уште поголем отров,се прават разни оружја за масовно уништување,вируси,болести,ГМО.. спасот лежи во свеста на секој човек,тоа е почетокот на лекот,како сакаш да се најде лек кога никој не пробува ни да почне ? и не само хомосексуалноста туку сите други пореметувања и болести (канцери,тумори,итн).Кога би бил искрено јас хомосексуалец,би отишол до манастирот Св.Јован Бигорски и би ги прашал за мислење,но би им кажал дека сакам да се излечам а официјален лек нема.Барем ќе направам некој почеток а тоа е многу важно за разлика од седењето во место и рушење на сопствениот живот.Да не се фалам,затоа што најмногу мрзам тоа,ама за да ме сватиш,уште како дете поминав низ пеколот,да не кажувам тука на што се сум размислувал да направам,не друго туку дека има големи гомнојадачи тука (да извиниш на изразот) па после цел живот во нос ќе ми го пикаат тоа ако го кажам,но сум го прошол тоа,многу тешко,екстремно,екстремно,екстремно тешко беше.. ама секогаш верував дека ќе го поминам тоа и го поминав.Те сваќам и тебе дека ти е тешко,и најискрно ми е жал,ама секогаш треба да имаш верба.. прочитај убаво што ти кажав на крајов од постов..
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
65
Поени од реакции
55
Тешко прашање ме прашуваш,не затоа што е тешко да се одговори туку тешко е психички да се поднесе одговорот на истото.Јас предложив некој вид ''спас'' погоре во постовите односно вид на рехабилитација за подобрување на животот,тоа може да биде некој вид привремено решение,но првиот чекор е да се запре хомосексуалноста.Не физички да се ликвидираат хомосексуалците,ликвидацијата е најдолна и најтрагична мерка од сите,да се запре мислам да се стопира да не напредува,со права,легализација и други работи.Јас убеден сум и гарантирам со животот дека спас има,односно лек ама мислам оној официјален не знам како терапија или вакцина (пример).Јас со години зборам дека човештвото тоне во апокалипса,сите ми се смееја,ама како проаѓаат годините сите ме прашуваат како знаев.Лошата вест е што човештвото не го тражи лекот туку тражи уште поголем отров,се прават разни оружја за масовно уништување,вируси,болести,ГМО.. спасот лежи во свеста на секој човек,тоа е почетокот на лекот,како сакаш да се најде лек кога никој не пробува ни да почне ? и не само хомосексуалноста туку сите друго пореметувања и болести (канцери,тумори,итн).Кога би бил искрено јас хомосексуалец,би отишол до манастирот Св.Јован Бигорски и би ги прашал за мислење,но би им кажал дека сакам да се излечам а официјален лек нема.Барем ќе направам некој почеток а тоа е многу важно за разлика од седењето во место и рушење на сопствениот живот.Да не се фалам,затоа што најмногу мрзам тоа,ама за да ме сватиш,уште како дете поминав низ пеколот,да не кажувам тука на што се сум размислувал да направам,не друго туку дека има големи гомнојадачи тука (да извиниш на изразот) па после цел живот во нос ќе ми го пикаат тоа ако го кажам,но сум го прошол тоа,многу тешко,екстремно,екстремно,екстремно тешко беше.. ама секогаш верував дека ќе го поминам тоа и го поминав.Те сваќам и тебе дека ти е тешко,и најискрно ми е жал,ама секогаш треба да имаш верба.. прочитај убаво што ти кажав на крајов од постов..
:):):)

Во Бигорски ќе се излечам, да.Ти го кажав погоре нивниот начин, го болдира самиот. Нема друго чаре. Ако мислиш дека има тогаш си во голема гооооооооооооолема мнооооогу голема заблуда. Оти тоа не е "излеченост", како што се вика по старо,т.е. како што го викаат таму, малце е сурово,ама се вика прикривање,или, таење,или, лажење, или преќутување.

Ако ова го поддржуваш тогаш ми е навистина жал. За сите.Нас.

Да можеше така лесно да оди работата со баење јас прв ќе бев таму.Можеби и би останал, од неизмерна благодарност.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom