LCD телевизори

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Скоро секаде каде што продаваат работи за РС и не зимај ништо друго освен ПОЗЛАТЕН!

Ќе те фати околу 50 евра.... ама ако сакаш квалитетен....
Каде бе 50 евра? 500 денари е во Анхоч од 5 метри со позлатени конектори. Перфектен е.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Каде бе 50 евра? 500 денари е во Анхоч од 5 метри со позлатени конектори. Перфектен е.
Имаш квалитет и КВАЛИТЕТ :)

Јас дома имам 1.5 m долг кабел за 1300 ден. мислам го земав. Не се ни прецвикува, има миљони заштитни чуда по цел кабел, конектори....

 
Член од
27 март 2010
Мислења
249
Поени од реакции
15
Имаш квалитет и КВАЛИТЕТ :)

Јас дома имам 1.5 m долг кабел за 1300 ден. мислам го земав. Не се ни прецвикува, има миљони заштитни чуда по цел кабел, конектори....

slikata podobra e ili ? mnogu e be bro 50 evra za kabel
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
slikata podobra e ili ? mnogu e be bro 50 evra za kabel
Квалитет се наплаќа, тоа е :)

Да е потрошен матерјал, па да го штедам... Вака знаеш, еднаш купуваш, зашто да не го земеш најдоброто?
Барем јас така правам.

Пример: Тој кабел ти што си го зел е преевтин за таа должина... што ти кажува тоа?
Совет од мене: Избегнувај кабелот да биде во близина на други кабли посебно не до некои низ кои
“тече“ струја. Со тек на време ќе си го заебеш и кабелот а и телевизорот, ќе приметиш “бранови“ на сликата...
 
Член од
27 март 2010
Мислења
249
Поени од реакции
15
Квалитет се наплаќа, тоа е :)

Да е потрошен матерјал, па да го штедам... Вака знаеш, еднаш купуваш, зашто да не го земеш најдоброто?
Барем јас така правам.

Пример: Тој кабел ти што си го зел е преевтин за таа должина... што ти кажува тоа?
Совет од мене: Избегнувај кабелот да биде во близина на други кабли посебно не до некои низ кои
“тече“ струја. Со тек на време ќе си го заебеш и кабелот а и телевизорот, ќе приметиш “бранови“ на сликата...
epa sto davas tolku pari za kabel neli si ima zastita?
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
До сега не сум начекал ни монитор ни телевизор со 50/100 Hz
За ова зборам, различно ги декларираат, а всушност 120 херци е:
http://www.amazon.co.uk/LG-37LE5300-37-inch-Widescreen-Freeview/dp/B003FMSIPE
http://www.amazon.com/LG-37LE5300-37-Inch-1080p-HDTV/dp/B0039RSYVS/ref=sr_1_2?s=electronics&ie=UTF8&qid=1296273226&sr=1-2

Истите модели се, на UK сајтот стои 100 херци а на америчкиот 120.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Имаш квалитет и КВАЛИТЕТ :)

Јас дома имам 1.5 m долг кабел за 1300 ден. мислам го земав. Не се ни прецвикува, има миљони заштитни чуда по цел кабел, конектори....

slikata podobra e ili ? mnogu e be bro 50 evra za kabel
Квалитет се наплаќа, тоа е :)

Да е потрошен матерјал, па да го штедам... Вака знаеш, еднаш купуваш, зашто да не го земеш најдоброто?
Барем јас така правам.

Пример: Тој кабел ти што си го зел е преевтин за таа должина... што ти кажува тоа?
Совет од мене: Избегнувај кабелот да биде во близина на други кабли посебно не до некои низ кои
“тече“ струја. Со тек на време ќе си го заебеш и кабелот а и телевизорот, ќе приметиш “бранови“ на сликата...
2 години веќе, може и нешто повеќе го користам кабелов заедно со Western Digital плеерот. Сликата и квалитетот се на максимално ниво. Бранови и слично нема ама воопшто нема. Во исто црево е протнат со кабелот за струја, и така седи 2 години и ништо не му е на кабелот. Незнам што друго да кажам...
 
Член од
1 октомври 2010
Мислења
368
Поени од реакции
31
stotoku zemav lg 42d420 i ima hdmi ivga port no ne mi e jasno dali preku vga portot ke mozam da slusam zvuk na tv to il ke nemozam i dali se kupuva hdmi

i dali moze S/PDIF da se stavi karticka so hdmi izles poso nemam na laptopot
ve molam da mi objasnite poveke
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Квалитет се наплаќа, тоа е :)

Да е потрошен матерјал, па да го штедам... Вака знаеш, еднаш купуваш, зашто да не го земеш најдоброто?
Барем јас така правам.

Пример: Тој кабел ти што си го зел е преевтин за таа должина... што ти кажува тоа?
Совет од мене: Избегнувај кабелот да биде во близина на други кабли посебно не до некои низ кои
“тече“ струја. Со тек на време ќе си го заебеш и кабелот а и телевизорот, ќе приметиш “бранови“ на сликата...
Не сфаќам како некој би си го заебал кабелот, освен ако не му проаѓа под тепих во дневната, па да го гази цело време...или со еден кабел да треба два уреди да конектира, па да го вади и става секој ден.


Јас дома имам 5-6 HDMi кабли, ниеден никогаш не се прецвикал или почнал да вади бранови. А ти знаеш што им правам јас дома на каблите... :)

П.с. еве и доказ. :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Не сфаќам како некој би си го заебал кабелот, освен ако не му проаѓа под тепих во дневната, па да го гази цело време...или со еден кабел да треба два уреди да конектира, па да го вади и става секој ден.


Јас дома имам 5-6 HDMi кабли, ниеден никогаш не се прецвикал или почнал да вади бранови. А ти знаеш што им правам јас дома на каблите... :)

П.с. еве и доказ. :)
Јас имав еден чкурт кабел.... па чат-пат се познаваа и малку бранчња (прашај го Хак за вакви работи :) ) и од кога земав ваков убав, контрастот на сликата (да да, убаво читаш) и острината се зголемија ептен!
Значи буквално како да сум зел нов монитор/телевизор! До толку!

Е сеа, може ЕПТЕН чкарт бил претходниот мој кабел.... ама таков беше како на сликиве кои ги постирате :)
И цело време ми стоеше низ миљон кабли низз кои тече струја (и подно греење). Новиов нема гајле.

Значи ова е пишано од мое лично искуство, не само теоретски.

А и не шиткам кабли, купувајте си што сакате од кај сакате, јас само да ви кажам што и како :)

Да надополнам: Ако сакате кристално чист и јак звук по дома (квалитетен сараунд, појачало) или па во кола (појачало, вуфер, звучки....) каков кабел зимате? Тој што е
ко кабелче за телефон? Или од тие “поскапите“ кои се со миљон заштити и подобри спроводници и све? :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Да надополнам: Ако сакате кристално чист и јак звук по дома (квалитетен сараунд, појачало) или па во кола (појачало, вуфер, звучки....) каков кабел зимате? Тој што е
ко кабелче за телефон? Или од тие “поскапите“ кои се со миљон заштити и подобри спроводници и све? :)
Точно.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Јас имав еден чкурт кабел.... па чат-пат се познаваа и малку бранчња (прашај го Хак за вакви работи :) ) и од кога земав ваков убав, контрастот на сликата (да да, убаво читаш) и острината се зголемија ептен!
Значи буквално како да сум зел нов монитор/телевизор! До толку!

Е сеа, може ЕПТЕН чкарт бил претходниот мој кабел.... ама таков беше како на сликиве кои ги постирате :)
И цело време ми стоеше низ миљон кабли низз кои тече струја (и подно греење). Новиов нема гајле.

Значи ова е пишано од мое лично искуство, не само теоретски.

А и не шиткам кабли, купувајте си што сакате од кај сакате, јас само да ви кажам што и како :)

Да надополнам: Ако сакате кристално чист и јак звук по дома (квалитетен сараунд, појачало) или па во кола (појачало, вуфер, звучки....) каков кабел зимате? Тој што е
ко кабелче за телефон? Или од тие “поскапите“ кои се со миљон заштити и подобри спроводници и све? :)
Се е ова океј, само тој од Анхоч што кошта 500 денари по редовна цена, дилерска на времето го земав 220 денари за 5м, а тогаш ако не се лажам ХДМИ кабел имаше на 2 места само во градов и коштаа над 1000 денари. Во Анхоч беше можеби 1150, а во Логин беше 1550. Во трета продавница го немаше, барем не за понормална цена.

И кабелот воопшто не е тенок, има најнормална заштита доволна да неможеш да го замоташ во мало кругче:) ниту па со разни превиткувања да го свтикаш доволно за да го прекршиш... И како што кажав со кабелот за струја ми е протнат во исто црево, буквално еден до друг се залепени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom