Klara - жена со 50 идентитети!

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Gospogja Koral Hul (Coral Hull) e briliantna pisatelka, urednichka, lektorka, fotograf i poetesa. Za zhal, Koral boleduva od autizam (delumno), a istovremeno "boleduva" i od Multiple Personality Disorder.

Koral vsushnost e edna kompozitna psihichka celina vo koja "zhiveat" 50 identiteta. Po potreba mozhe da zboruva kako edna lichnost, ili kako povekje lichnosti. Mozhe da zvuchi ludo, no sekako e interesno (posebno ako nekoj ima povekje od eden identitet):

www.thylazine.org/coralhull/biography
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Ај дообјасни интересно звучи:)
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Zhenava e brilijantna, no za zhal ima autizam. Ne znam dali si zapoznaet so taa bolest, no mozhebi si go gledal filmot "Rainman" so Tom Cruise i Dustin Hoffman (vtoriov glumi deka ima autizam vo filmot).

Istovremeno, nejzinata psiha e "razbiena" na (bar) 50 identiteti. Jas na primer imam dva identiteta (neplanirano) so ogled na toa shto sum zhiveel na nekolku mesta vo svetov. Toa za mene e apsolutno najbiten fakt na moeto postoenje.

Sigurno si pobogat si ako imash povekje identiteti, pointeresno e, no zhivotot sigurno e pokompleksen i mnogu potezhok (plus okolinata/svetot saka da te stavi vo kalap za polesno da te razbere, i nema mnogu razbiranje za kompleksni raboti).

Zhenava ima 50 identiteti, i ne site se rezultat na geografsko mesto na zhiveenje, tuku na dlabochinata na najziniot um -- neshto shto za mene e prosto nezamislivo! Toa e isto taka fantastichno kako eden moj profesor koj shto znaeshe da govori, pishuva i chita na 27 jazika! Znachi, bogatstvoto na nejziniot um e tolkav shto taa mozhe da zboruva ili pishuva ili slika kako nekolku lugje (da ne recham 50), takov e soodnosot.

Klikni na linkot i kazhi mi dali ti se bendisuva. Za mnogumina, nejzinata umetnost i idei se nepoimlivi, kako da se druga dimenzija (shto vberojatno i se, no i toa e OK).
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
respect za zenava!bas me zainteresira sea ,ke zeam da procitam nekoja nejzina kniga pa ke vi prenesam impresii!:)
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Mnogu interesno.A, toa so Rainman e vistinska slucka.Postoi vistinski covek kakov sto glumi Dustin Hoffman.Gledav na Ripley
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Mnogu interesno.A, toa so Rainman e vistinska slucka.Postoi vistinski covek kakov sto glumi Dustin Hoffman.Gledav na Ripley

Kim Peek ....така се вика....кој сака да дознае повеќе за него само нека побара на google ....човеков има брилијантна меморија

едит... еве едно клипче... [SIZE=-1]www.youtube.com/watch?v=k2T45r5G3kA[/SIZE]
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Многу интересна тема. Читав пред неколку години книга која го разработува феноменот на постоење на повеќе личности во едно тело. Се работеше за жена која носи три личности во себе, меѓутоа не знаеше за истото. Една од трите личности беше деструктивна по околината (под влијание на таа личност вршеше убиства) за разлика од останатите две кои беа пријатни, социјални, алтруисти... значи ок личности.
Се` е тоа фино, али сепак се работи за книга. Ме интересира некој со знаење од оваа област да ми објасни дали во реалниот живот може да постојат вакви личности (со спротивставени типови на карактери во себе)?
Или некој кој носи во себе повеќе личности и кој е свесен за тоа ( мислам спомна некој член погоре) како дознал за тоа и дали е свесен кога преминува од една во друга личност?
П.С. Се надевам не е премногу лично прашањево за на форум, ама стварно ме интересира. :smir:
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Да, знам за неа ... всушност кога би размислиле за да бидеш добар во толку многу полиња и да го постигнеш вистинскиот успех и продукт, потребни ти се повеќе личности во себе кои што би се сконцентрирале и усмериле на една одредена област.

Просто е неверојатна, симнувам капа!:devojce:
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
имам читано за двојни личности.но оваа со 50 ми е малку збунувачки и неверојатно.незнам како ваква личност може воопшто да функционира.
имам гледано добар филм на оваа тема:ИДЕНТИТЕТ-многу е добар,за тие што го немаат гледано,задолжителен е!
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
Многу интересна тема. Читав пред неколку години книга која го разработува феноменот на постоење на повеќе личности во едно тело. Се работеше за жена која носи три личности во себе, меѓутоа не знаеше за истото. Една од трите личности беше деструктивна по околината (под влијание на таа личност вршеше убиства) за разлика од останатите две кои беа пријатни, социјални, алтруисти... значи ок личности.
Се` е тоа фино, али сепак се работи за книга. Ме интересира некој со знаење од оваа област да ми објасни дали во реалниот живот може да постојат вакви личности (со спротивставени типови на карактери во себе)?
Или некој кој носи во себе повеќе личности и кој е свесен за тоа ( мислам спомна некој член погоре) како дознал за тоа и дали е свесен кога преминува од една во друга личност?
П.С. Се надевам не е премногу лично прашањево за на форум, ама стварно ме интересира. :smir:
книгата да не беше од Сидни Шелдон? Раскажи ми ги соништата или така некако?
 

Sasence

V.I.P-very important princess
Член од
21 ноември 2005
Мислења
154
Поени од реакции
1
книгата е мн убава ама мислам дека некако не ми изглеа поврзана за темава
 

filipmakedonski

Македонец
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.278
Поени од реакции
31
Јас сметам дека имам 2 идентитета , и некако е сварлив фактот за постоење на 3-4 кај една личност , бидејќи под друг идентитет дефинираме дијаметрална различност , а некако 50 различни личности?? Некако не звучи можно, но сепак аутизмот е сеуште слабо истражена ''состојба'' , не го нарекувам болест поради природата на истата,можеби истиот предизвикал SPD
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Mislam deka kaj poveketo slucai na ovaa pojava (da ne recam bolest) "glavnata" licnost ne e svesna deka vo istoto telo postojat i uste nekolku licnosti i koga tie licnosti se "na vlast" taa ima dupki vo sekavanjeto. Ostanatite licnosti pak, koi se svesni za postoenjeto na drugite identiteti, cesto se nezadovolni zatoa sto moraat so niv da delat edno telo. Ovie slucai se resavaat so psihijatar
 

Kajgana Shop

На врв Bottom