Kajgana Song Contest #179 Најдобра Транс трака на сите времиња

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Еве вистинска транс трака (не од "таканаречени комерцијални trance DJ"), малку даркерска. :icon_mrgr:
Ретко слушам, речиси никогаш но еве една од мене.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Една е најголема и најдобра, нема друга. Колку и да ги сакам другите артисти или колку и да сум бил на транс-журки (а многу се, believe me).
Се мислев помеѓу оваа и Veracocha - Carte Blanche, но сепак одиме со оваа:



Еден коментар што најдобро ја опишува песнава и најдобро го опишува целиот жанр Транс:
When trance gives you that nostalgic kick, you don't just remember, a part of your consciousness literally travels through time
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
И треба да се разграничи темава.
Vocal trance сепак не припаѓа тука, барем за оној чист транс :)
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.624
Поени од реакции
8.489
Иначе транс е у принцип гоа, психоделик транс, рејв за широки маси...комерцијала варијанта на овие стилови во музиката, инспирирани негде почеток на 90ти од ЛСД.
 
Член од
15 јануари 2020
Мислења
472
Поени од реакции
1.490
Da dodadam: birame traka a ne pesna, site sto se prijaveni so pesna so trans pozadina neka smenat so traka, pisuva i vo naslovot i vo opisot deka birame traka.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.499
Поени од реакции
3.317
Da dodadam: birame traka a ne pesna, site sto se prijaveni so pesna so trans pozadina neka smenat so traka, pisuva i vo naslovot i vo opisot deka birame traka.
Епа смени го насловот во најдобра транс трака без вокал, иако вокалот особено женски ја прави траката уште подобра :D

Одличен контест после подолго време и реално не би можел да се одлучам за една најдобра, а веќе ги имате постирано најиконските па ќе одам со една поанонимна за која сметам дека е најволшебната и перфектна трака некогаш направена.
Дами и господо Моцарт на трансот презентс

 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2020
Мислења
472
Поени од реакции
1.490
Епа смени го насловот во најдобра транс трака без вокал, иако вокалот особено женски ја прави траката уште подобра :D

Одличен контест после подолго време и реално не би можел да се одлучам за една најдобра, а веќе ги имате постирано најиконските па ќе одам со една поанонимна за која сметам дека е најволшебната некогаш направена.
Дами и господо Моцарт на трансот презентс

Само модератор може да менува наслов, а јасно пишува - трака. Под трака не се подразбира вокал.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.499
Поени од реакции
3.317
Само модератор може да менува наслов, а јасно пишува - трака. Под трака не се подразбира вокал.
Грешиш синко иако тоа не е тема на муабет :D
A track refers to a physical groove on a vinyl record, though of course it is now wider than that so both a song and a instrumental piece can be a 'track' but an instrumental isn't a song.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom