Kумановска фирма произведува нафта со преработка на пластичен отпад

Член од
12 ноември 2005
Мислења
396
Поени од реакции
8
Ne se soglasuvash so ova sto go komentirav ? Ako ne se soglasuvash kazi vo koj del gresam...
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Де полимеризација и она се загрева на одредена температура ко божем некој ке му го украде патентот :)
Таја одредена температура е 470 целзјусови степени а колку е тоа само еколошки и колку е здраво за околината тоа е веќе друга приказна
Да не испадне дека поефтино е да си ја купи нафтата на бензиска!:D
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Да не испадне дека поефтино е да си ја купи нафтата на бензиска!:D
Кој го знае дали му е поевтино да си ја купи од бензиска може за загревање да користи и прегорено моторно уље кое е исто така канцерогено, или да загрева со стари гуми такви таленти никогаш не можеш да ги предвидиш.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Не е негова технологијата.
http://www.polymerenergy.com/
Polymer Energy®, LLC. is a joint venture between Northern Technologies, a leading materials science company, and Zbigniew Tokarz, the inventor of this innovative technology. U jebote blagi Bog, koja prevarantska firma.....se nadevam deka makedonskiov investitor od Kumanovo e nekoja manga koja misli da kjari nekoi EU mutni fondovi , onie po pola svakome..za zastita na covekova okolina ili e nekoj zdebelen tetreb za skubenje, kakvi se baraat pod drvo i pod kamen......, ako go znaes javi mu deka dobro poznatiot&concrete technology,LLC.® ke mu napraat takva instalacija i ke ja pustat vo rabota za pola para......
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Polymer Energy®, LLC. is a joint venture between Northern Technologies, a leading materials science company, and Zbigniew Tokarz, the inventor of this innovative technology. U jebote blagi Bog, koja prevarantska firma.....se nadevam deka makedonskiov investitor od Kumanovo e nekoja manga koja misli da kjari nekoi EU mutni fondovi , onie po pola svakome..za zastita na covekova okolina ili e nekoj zdebelen tetreb za skubenje, kakvi se baraat pod drvo i pod kamen......, ako go znaes javi mu deka dobro poznatiot&concrete technology,LLC.® ke mu napraat takva instalacija i ke ja pustat vo rabota za pola para......
И за пола време од она што треба да му стигне технологијата :)
А да ке заборавев и да не користи катализатори во тој процесот да не фрла пари и на нив :D све да му биде чист ќар
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
И за пола време од она што треба да му стигне технологијата :)
А да ке заборавев и да не користи катализатори во тој процесот да не фрла пари и на нив :D све да му биде чист ќар
......sepak ne bi bilo loso da go koristi nasiot univerzalen SLJBNKTW katalizator za piroliza napraven od kocanska specijalna arpa, koj e sest pati poevtin od toj indiskiot na indiskata Northern Technologies i ova indijcive se iskurnazijqa da si ibat vekot..... :)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
http://www.youtube.com/watch?v=qGGabrorRS8
--- надополнето: Jul 11, 2011 9:20 PM ---
interesno interesno
хе...се сеќаваш на филмот Враќање во иднината.....и тоа автомобилот со неговиот генератор кој се и сешто претвараше во ЧИСТА ЕНЕРГИЈА????
Се надевам , онака наивно , не мислиш дека тоа се праи така едноставно...илити по гевгелиски : бодни прчка...,пи вино!! ??? :) Овој јапанец Е ПРЕВАРАНТ... :) малку пософистициран од нашиот VojoUslevskiМotorenundТurbinen ................но тоа е тоа....
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Море човеци, ај не се лажете, не све деца, барем мислам дека повеќето од вас не се. Ако ова е вистина и не произведува никакви штетни материи и гасови и е економски исплатливо, тогаш дефинитвно е too good to be true.
Некој се вадат со: Ама нафтените компании имаат заговор против алтернативните извори на енергија.

Јас велам:

Која е таа сила која може да го запре процесов ако тој е поеколошки и поисплатлив од нафтата? Кога може да го направи Кумановец во едно буре железно, може секој. Башка пластични шишиња нема од вчера, а и овој процес на деполимеризација е познат одавна. Ова ми личи на уште еден обид за да се направи профит на сметка на нечие здравје, ама комшијата и цел град-село ќе добие рак, абе кој ги .бе нив, важно ја ќе имам пари бе. :mad:
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
конспираси теоретичари ги имало и ке ги има, некогаш потребата да има виша сила што се контролира е посилна од се па и од здравото расудување и размислување.
Инаку ова е гарантиран Канцер како за производителот така и за поблиската и подалечната околина.
А да не зборам за контаминација на водата и почвата со остатокот од изгорената пластика. Последиците по здравјето се премногу големи за да се игра со вакво нешто, башка и квалитетот на горивото добиено со овој процес е на најниско можно ниво и не е добар за ништо па дури и согорувањето на вака добиеното гориво е канцерогено не пак нешто друго.
Сума сумарум остај се на страна видел некој мајмун на јутуб кај што прават нафта од пластика па ајде ке измислам топла вода. Многу по еколошки и економски по исплатливо е да е рециклира пластиката одколку на овој начин да се добива било какво гориво.
Нај искрено се надевам за негово добро а и доброто на луѓето кој го опкружуваат и случајните минувачи, дека конечно некој од инспекторатите во оваја јебана држава ке преземе нешто и ке му го одземат од раце оружјето за масовно уништување.
Ама ништо не ме чуди, бидејки секогаш ке се најде некоја селска будала што кога првпат ке прочита за вакво нешто се загрижува за „ ПАТЕНТОТ“ и сака да купи удел во компанијата и се надева дека нема да згасне технологијат, бидејки будалата мисли дека ова е измислено сега и овде.Затоа сега не можеш да видиш ни една таква постројка, а ги имаше до пред неколку годи, сега се во помалку развиените држави ( дури и во бугарија ги затвараат )
Еве еден краток текст за само една од опасностите,се разбира ова нема да го прочитате на ниеден сајт каде што продаваат ваква технологија.

Before anyone tries this at home, and gives themselves and their neighbors cancer, birth defects, and health problems for decades to come, look seriously at the issue of dioxin production. Dioxin is dangerous down to the picogram level, and the temperatures for transforming plastic to oil are exactly the temperatures for creating dioxin. This is the reason none of us have seen plants in the US or Europe, and the same reason almost all incinerator plants have been shut down. It's a very difficult problem to solve, and only in the past few years have any viable solutions arisen.

The problem is chlorine. While we can greatly reduce the problem by not including any PVC in the feedstock, some chlorine will slip in anyway, whether from atmospheric contamination, bleached paper, the ink on the plastic containers, bits of food, glue, etc. At 300-850 degrees C, that chlorine will prefer to combine with the hydrocarbons to form dioxin (eg TCDD) because it is more stable than other compounds. Even biomass gasification has the problem (google "biomass dioxin gasification").

There are two potential ways to deal we could deal with the problem (google "ANL-CMT-03/4"):

1. Superheat the exhaust gasses above 850 degrees C in an oxygen rich atmosphere and immediately quench the results in a NaOH/CaCO3 solution (google "BIC SYSTEMS").

2. Pass the exhaust through a nano-TiO2 catalyst in the presence of strong UV (either from sunlight or a UV-C lamp). (Photocatalytic Degradation of Polychlorinated Dibenzo-p-dioxins on TiO2 Film under UV or Solar Light Irradiation - Environmental Science & Technology (ACS Publications)) There's one company I found so far that sells paint containing the nano particles, Hygienic Coatings - Nano TiO2 Photocatalyst Coating Technology, but I haven't priced it yet. There are other catalyst combinations that might work better (adding cesium or vanadium) but I haven't seen any actual products containing them, only research papers.

I don't know how large a surface area we'd need to for an effective catalytic converter. Tens, if not hundreds of meters, I'd imagine. Still, it's doable.

Ignoring the problem won't make it go away, although there are an awful lot of companies out there doing just that (Alphakat, Plastic2oil, GEK, and the list goes on and on). I don't think most of them are trying to sell their product, just hyping their stock to sucker some people in. The companies actually selling products are doing it in countries that don't monitor the exhaust. You can get away with it most places in the world, but it's not something you want to build in your backyard.

I don't buy into the "magic catalyst" either (MnO2?). I can believe there's a catalyst that would speed up the cracking, but if there's chlorine in the mixture, there will be dioxin in the output.

Иначе на кого не му е гајле за околината ако му е дојдено до пари слободно нека ми се обрати на ПП јас ке му конструирам и направам комплетна технологија за да добие нафта од пластика :) за ефтини пари.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
E...сеа оди и кажи му го тоа на оној скопскион градоначалник..дворска будалетинка, за печката карши Ново Лисиче која табачи диоксини и акролеини секоја вечер кога народ ќе заспие. Будалата мисли дека кога спијат тоа не ги тангира ЗАСПАНИТЕ!!!!
Незнае комедијантот дека Свети Петар трља руки ко нездрав....................
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Што ти е гајле :) Додуша мене не ми е гајле. додека децата во кисела вода, аеродром,драчево. горно лисиче,Авто команда па негде до џорче ( малку и пошироко) ке се раѓаат со деформации, и родени алергии, млади луѓе ке умираат од леукемија со нова мутација 315 на истата.Рак колку сакаш поише има одколку што има ракчиња во маркова река итн итн, али ти кажувам мене не ми е гајле а и зашто да ми биде гајле кога денес е во мода поише да сакаш кучки и мачки отколку луѓе, а и битно е да се земе некоја пара :)
Всушност ич не се замарам ;) знаеш и зашто.
НАВАЛТЕ НАРОДЕ ЕВТИНА ТЕХНОЛОГИЈА ЗА ДЕ-ПОЛИМЕРИЗАЦИЈА КАКО И ИЗРАБОТКА НА БРЕНЕРИ ЗА СОГОРУВАЊЕ НА ПРЕГОРЕНО МОТОРНО МАСЛО ЗА СИТЕ ВИДОВИ НА КОТЛИ ЗА ПАРНО ГРЕЕЊЕ.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Што ти е гајле :) Додуша мене не ми е гајле. додека децата во кисела вода, аеродром,драчево. горно лисиче,Авто команда па негде до џорче ( малку и пошироко) ке се раѓаат со деформации, и родени алергии, млади луѓе ке умираат од леукемија со нова мутација 315 на истата.Рак колку сакаш поише има одколку што има ракчиња во маркова река итн итн, али ти кажувам мене не ми е гајле а и зашто да ми биде гајле кога денес е во мода поише да сакаш кучки и мачки отколку луѓе, а и битно е да се земе некоја пара :)
Всушност ич не се замарам ;) знаеш и зашто.
НАВАЛТЕ НАРОДЕ ЕВТИНА ТЕХНОЛОГИЈА ЗА ДЕ-ПОЛИМЕРИЗАЦИЈА КАКО И ИЗРАБОТКА НА БРЕНЕРИ ЗА СОГОРУВАЊЕ НА ПРЕГОРЕНО МОТОРНО МАСЛО ЗА СИТЕ ВИДОВИ НА КОТЛИ ЗА ПАРНО ГРЕЕЊЕ.
А бе... ти нешто во последно време... многу по медицинава..... да не фати некоја докторка?:ROFLMAO:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom