Kошаркарските клубови интерес или перење пари?

Radical Boy

Говнојадец
Член од
21 април 2005
Мислења
3.529
Поени од реакции
59
Сите перат пари мамето нивно , еден ден и на КК Струмица ке и дојде крајот , сите го знаеме тоа но никој несака да признае ... никој не гледа реално на ситуациите сите се набиени со комплекси за своите градови и клубови ...
Mи се свиѓа што и покрај емоциите се обидуваш да гледаш реално на работите. Јас се обидував, од пообјективна перспектива да ви го кажам ова, ама ме правевте љубоморен, а нема зошто да бидам, зашто кога еден тим со олку силна финансиска конструкција пропаѓа ги повлекува и останатите со себе.

Пошто на оваа тема, за перењето пари сум зборувал на миљарда пати во моите постови, не гледам причина пак да се повторувам, оние што се редовни посетители на форумот ги знаат моите ставови по ова прашање (а не сум реЦИПЛИрал :) {Те обожавам!!!} на оваа тема, зашто не сум ја приметил до сега)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Во Македонија е перење пари (не само во кошарката) заради недостатокот на здрав закон за спорт, заради недефинираната сопственост на клубовите (па сеуште огромен дел од спортските клубови се здруженија на граѓани, според соодветниот закон), и како такви, се подложни на лични интереси на поединци кои под мотото „вложуваме во спортот“ всушност перат пари на големо.
Кога сопственоста на клубовите би била приватна, во било кој облик (АД, ДОО...) и кога и функционирал како компанија, тогаш би било и многу поинаку, што се однесува до „трајноста“ на клубовите.
Не би се користеле за перење на кратки патеки, него би функционирале подолга низа години. И би се продавале како и секое друго трговско друштво, или би пропаѓале. Капитализам...нема милост. Исто, сметам дека на тој начин и би се популаризирал спортот, во овој случај кошарката, би имал клубот фан-шопови на пр, маркетинг агенции и сл. Како фирма...
Од друга страна, зошто не би биле и во сопственост на градовите? И пак по истиот принцип на работа...
За жал, во скоро време не го гледаме тоа кое го наишав...
Има еден основен предуслов, кој кај нас не е исполнет, за разлика од „западот“ кон кој се стремиме.
Таму, имаат компаниите интерес да вложат во спортот, бидејќи имаат даночни олеснувања и/или други бенефиции. Кај нас што има такво? Нема ништо пријатели...И самите клубови плаќаат даноци и други давачки подеднакво со останатите правни субјекти. А, има ли некој интерес да фрла пари во бунар?
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
202
Поени од реакции
1
јас по се мислам дека е перенје пари[/quote]:toe:

Интерес бе какви перенје пари?!-Па гледаш дека унапредује Македонската Лига!?
_____________________
:barca:
Only B A R C A is in my heart!!!
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
202
Поени од реакции
1
Какви глупсоти зборете бе Вие!? Па не перат пари бе...А може да перат само Тие големи клубови како:Мзт,Фершпед Раб.,Вардар...Па Мак.Баскетот напредува се повеке и повеке 2006-2007 година најдобра сто мозе во Македонскате Баскет Лига:)
___________________
:barca:
Only B A R C A is in my heart!!!
 

city park boy

Red Legend Sınce
Член од
30 март 2007
Мислења
2.338
Поени од реакции
22
temava e malce zaboravena pa si vikam da ja vratam malce u zivot zaso bas se spomna za perenje pari :)
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Во Македонија сите перат пари преку кошаркарските клубови :toe:
 

city park boy

Red Legend Sınce
Член од
30 март 2007
Мислења
2.338
Поени од реакции
22
Перенје пари до коске!!! а некој ке ми каже па можеби интерес била...за кого интерес зошто пропаднаа Струмица и николферт наместо земале титула па да се спремат повеќе џабе.... кој колку можеше си собра и фитиљ да го нема..кај е клубот? го нема....зошто го нема..па не се вадело добра пара од него чист пример струмица само жал ми е за навивашите и за љубителите на кошарката што во нивниот град неможат да гледаат...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom