Kако настануваше библијата (реално)

Член од
6 септември 2016
Мислења
52
Поени од реакции
6
Католичката библија ги нема книгите макавејски
православната црква ги има книгите макевејски
бараше доказ дека има разлики во билија - ги доби, сега дај ти овде постирај таа најпрвата оригинал библија да видиме кој е во право, кој додаваше или одземаше
Ај молим ти се препрочитај ме се што напишав.Убаво имам кажано дека текстовите од библијата која сега ја имаме не се мењавани и ти постирав археолошки доказ и за такво нешто побарав да ми дадеш доказ,за мењаван текст.А не за состав на библија дали некои книги ќе ги има или не во однос на еретици.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Ај молим ти се препрочитај ме се што напишав.Убаво имам кажано дека текстовите од библијата која сега ја имаме не се мењавани и ти постирав археолошки доказ и за такво нешто побарав да ми дадеш доказ,за мењаван текст.А не за состав на библија дали некои книги ќе ги има или не во однос на еретици.
Дај ти да видиме оригиналната библија кои книги ги има внатре па да еднаш за секогаш утврдиме кој се еретици шо уфрлаат книги внатре или кои се еретици кои исфрлаат книги од неа
То одма сместа ќе се утврди само дај ти да видиме првата најточна оригинална библија.
5 минутки работа
 
Член од
6 септември 2016
Мислења
52
Поени од реакции
6
За најточен состав на библија е гаранција црквата.Е сега за која црква,како да утврдиме па која црква е точна?Е тоа е тајна која има голема дискусија и ќе ми треба огромно време да ти објаснувам и дообјаснувам.Можам да ти кажам само православната.А зошто тоа е друга тема.
Битно текстовите не се мењавани затоа не му се секирај многу.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
За најточен состав на библија е гаранција црквата.Е сега за која црква,како да утврдиме па која црква е точна?Е тоа е тајна која има голема дискусија и ќе ми треба огромно време да ти објаснувам и дообјаснувам.Можам да ти кажам само православната.А зошто тоа е друга тема.
Битно текстовите не се мењавани затоа не му се секирај многу.
не бе ич не мора да ми објаснуваш околу црквите, само ти дај овде да видиме оригиналната и најпрвична од сите библии и одма ќе се убеди секој која црква ја има најточната библија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom