Jahia Kemal или SABA?

FromSunWithLove

dance or die
Член од
1 февруари 2007
Мислења
524
Поени од реакции
13
Ме интересира, дали во Јахија Кемал наставата завршува со завршување на часот, ако ме разбирате, мислам, дали има домашни работи и учење дома?:pipi:

И дали пред полагање на приемните се вршат некои посебни подготовки на ученици, (освен оние примероци на тестови и задачи кои ги даваат во школото или она што може да се најде на интернет?):kesa:

завршува ако сакаш :baeh: ако не имаш нешто глупости олимпијади а плус се организираат и екстра часови по потреба


и не ти треба подготовки ја на резервна листа бев и ете ме таму учам
 
Член од
16 февруари 2008
Мислења
27
Поени од реакции
5
lugje, jas ucam vo jahja i znam kako e,

1.Znajte deka jahja kemal ne nudi nisto posebno sto vo drugite skoli go nema(ima ubav enterier i ke te teraat da znaes turski i vo son da zboris)
2. Angliski straaaaasna dupka- eve veke treta godina kako jas i uste 40% OD UCENICIVE ZNAEME POVEKE OD PROFESORIVE)
3. za prof cii predmeti se izucuvaat na angliski- celiot fond na zborovi se zaosnova na 50 zbora i mesto speed vikaat zipid.za prof po mat nemam komment, neznam kako go primile na rabota.
4. ne se palete po olimpiadite i stipendiite za stranstvo, ako ne ste bile na natprevar vo osnovno mn ke vi bide tesko, a za stranstvo 90% idat u turcija.
5.disciplina- nula...sekoj odmor moze da se vidi kako nekoi 70% ucinici idat vo pusalnata, na nikoj ne mu e gajle za uniformata bitno e samo kravata da ja nosis u skolo
6. masko-zenska interakcija strasno zabranuvaat(ekskurzii,fizicko,klasen za maski , poseben za zenski, profesorite od isti pol se odnesuvaat so tebe kako da ste familija, dodeka onie od sprotiven te izbegavaat za bilo kakva pomos), bujrum za pederite i lezbejkite( mozete slobodno da se drapatate(izvini za izrazov) i da ve pofalat za toa)...
ima uste raboti ama ne mi teknuvaat, ako ve interesira nesto slobodno prasajte:D
 
G

GoddessOfRock

Гостин
Па не гледам тука избор помегу САБА и Јахја Кемал. Јахја Кемал е 1000 пати подобро, па вие жалејте се колку и да сакате за дисциплината. Во школо се оди да се учи, а не да се води љубов!
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.677
Поени од реакции
4.793
тоа САБА зар функционира - многу ретардирано местенце со уште по ретардирани дечиња .

За турсково можев бесплатно да одам после осмо , но несакав Турски да учам..

Masko-zenska interakcija strasno zabranuvaat
:uvo: бетер од САБА биле , не сум знаел ова.
 
G

GoddessOfRock

Гостин
тоа САБА зар функционира - многу ретардирано местенце со уште по ретардирани дечиња .

За турсково можев бесплатно да одам после осмо , но несакав Турски да учам..


:uvo: бетер од САБА биле , не сум знаел ова.
Имам забележано дека многу го избегнуваат Јахја К. само заради турскиот што се учи! Тоа е е стварно лоша причина...
За ова второто з машко-женските односи делумно е точно. Тебе секако дека не ти забрануваат дас едружиш со лица од спротивен пол, ама па и не ти даваат премногу право да правиш шо сакаш( секако дека не е пожелно таму да се бакнуваш или слично).
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.677
Поени од реакции
4.793
Имам забележано дека многу го избегнуваат Јахја К. само заради турскиот што се учи! Тоа е е стварно лоша причина...
За ова второто з машко-женските односи делумно е точно. Тебе секако дека не ти забрануваат дас едружиш со лица од спротивен пол, ама па и не ти даваат премногу право да правиш шо сакаш( секако дека не е пожелно таму да се бакнуваш или слично).
Зошто лоша причина , а шо ќе ми е Турски мене некад - да не одам у Турција или преведувам шехерезад срања од серии.

Ok e чим даваат дружење и комуникација , мене постот ми изгледаше ко некој карантин да имаат стаено :uvo:...
 
G

GoddessOfRock

Гостин
Зошто лоша причина , а шо ќе ми е Турски мене некад - да не одам у Турција или преведувам шехерезад срања од серии.

Ok e чим даваат дружење и комуникација , мене постот ми изгледаше ко некој карантин да имаат стаено :uvo:...
Кој и да е јазик е убаво да го знаеш! А и турци имаш секаде низ светот, секако дека не е толку широко зборен како германскиот или францускиот.
Може на членот што го напишал тој пост му личи тоа на карантин. Мене на пример тоа не ми е проблем, ама некои не можат да издржат по цел ден напшколо да си...
 
Член од
5 септември 2010
Мислења
1
Поени од реакции
1
lugje, jas ucam vo jahja i znam kako e,

1.Znajte deka jahja kemal ne nudi nisto posebno sto vo drugite skoli go nema(ima ubav enterier i ke te teraat da znaes turski i vo son da zboris)
2. Angliski straaaaasna dupka- eve veke treta godina kako jas i uste 40% OD UCENICIVE ZNAEME POVEKE OD PROFESORIVE)
3. za prof cii predmeti se izucuvaat na angliski- celiot fond na zborovi se zaosnova na 50 zbora i mesto speed vikaat zipid.za prof po mat nemam komment, neznam kako go primile na rabota.
4. ne se palete po olimpiadite i stipendiite za stranstvo, ako ne ste bile na natprevar vo osnovno mn ke vi bide tesko, a za stranstvo 90% idat u turcija.
5.disciplina- nula...sekoj odmor moze da se vidi kako nekoi 70% ucinici idat vo pusalnata, na nikoj ne mu e gajle za uniformata bitno e samo kravata da ja nosis u skolo
6. masko-zenska interakcija strasno zabranuvaat(ekskurzii,fizicko,klasen za maski , poseben za zenski, profesorite od isti pol se odnesuvaat so tebe kako da ste familija, dodeka onie od sprotiven te izbegavaat za bilo kakva pomos), bujrum za pederite i lezbejkite( mozete slobodno da se drapatate(izvini za izrazov) i da ve pofalat za toa)...
ima uste raboti ama ne mi teknuvaat, ako ve interesira nesto slobodno prasajte:D
1. Знајте дека Јахја Кемал всушност ви нуди многу работи што во другите школи ги нема. Спремање за олимпијади од стручни и јаки професори применувајки современа настава во исто така современи лабаратории односно кабинети. Познавам многу олимпијадци, вкучувајки се и мене, кои претходно учејки во државни училишта не ни оделе на натпревари, а подоцна зимаат 1ви награди на како државни така и меѓународни натпревари по математика, физика, хемија... Во прилог ви доставувам линк, резултати од државен натпревар математика 2010 год. http://smm.org.mk/images/pdf10/iigodkeng_2010_poeni.pdf . Турски, не те тераат да збориш во сон, но те тераат да научиш, нешто што за мене искрено е позитивна работа, а не негативна. Не гледам причина зошто некој не би се запишал во Јахја Кемал поради Турскиот јазик кога всушност тоа е 5тиот јазик по зборуваност во светот.
2. Прво да ти честитам за твојот англиски. Најверојатно ќе имаш јак резултат на SAT или пак TOEFL. Ај те молам кажи ми каде учеш, во кое Јахја Кемал? Каде професорите се толку тапи, што не знаат англиски јазик?
3. Зошто не кажеш за Озѓур, кој има награда за најдобар наставник по математика на Балканот? Или пак, за Станиша кој е првиот 100% стипендист од Македонија на Харвард, и е наставник по физика во Јахја Кемал? Или пак за наставниците кои завршиле на Боазиџи кој исто така е еден од најдобрите универзитети во светот? Или пак можеби за Ондер, кој сега е директор во Струмица и за проф. д-р Зејнел, кој сега предава во универзитет во Турција?
4. Како што веќе кажав, јас сум еден од оние кој во основно не бев на ниеден натпревар, а сега освоив 2ра награда математика државно и 1ва меѓународно. Освоив 2ра награда на Турската Олимпијада во Македонија, 1ва награда Македонски како и многу други награди на школски натпревари. А за странство, кажи ми колку % од учениците во државните средни училишта успеат да се запишат во странство. И за крај, Турција има универзитет кои како што веќе кажав се наоѓаат на листата на најдобри универзитети во светот.
5. Јас колку што сум запознаен, пушална нема никаде во ниедно Јахја Кемал. Не знам за каква пушална поточно зборуваш. 70% од учениците, барем во Скопје не пушат, односно дали пушат само 20% од учениците, и тоа надвор од училиште. Во Скопје, без униформа не те пуштаат на училиште. а кравата не ни мора да носиш ако се одлучиш тој ден да ја облечеш блузата.
6. Машко-женско интеракција не забрануваат. Можеш да се дружиш со кој сакаш, и каде сакаш. Но, за разлика од државните училишта каде што нормално е машко и женско да се бакнуваат на малку недоличен начин за во училиште, во Јахја Кемал тоа за среќа не е дозволено. Во врска со класните или професорите по физичко образование, тоа е нормално. Дали женското би се доверила на машки класен доколку би имале женски проблеми или сл. Истото важи и за проф. по ФЗО. Додека женските треба да развиваат одреден дел од нивното тело, преку фитнес или др. вежби, машките одат на боди билдинг или сл. Кога се игра одбојка, ракомет, пинг понг или пак билијардо тогаш сите сме заедно.
 
Член од
11 март 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Znaci zavrshiv vo jahja i znam kako e, tochno e deka 80% od uchenicite pushat no nema pushalni, tuku site idat pozadi edno drvo u dvorot kaj shto kamerata nemoze da te vidi i pushat. Inaku shkoloto e odlichno, stvarno vredi za parite, i imash super shansi za da odish na strana na fakultet i za razlika od drzavnive sredni imash mnogu pogolemi shansi da nauchish ako sakash.
 
I

Intex

Гостин
1.Милчо Манчевски - фатил стипендија на Академија некоја си престижна во САД за студии, номинирал за Оскар, режирал музички спотови, епизоди од серии, филмови. - завршил во смртничко школо.
2. Жан Митрев - еден од најдобрите кардиохирурзи во Европа, правел операции и по 10+ саат. - завршил во смртничко школо.
3. Салис Таџер - кардиохирург исто, Евреин од Македонија. - завршил во смртничко школо.
4. дечки од ФЕИТ освоија 4-то место на светски натпревар по алгоритамско програмирање. - смртници.
5. Ристо Гуштеров, според некои статистики единствениот македонец со милијарда долари/евра/whateva. - завршил во смртничко школо.

Исфрустрирани родители со големи амбиции и длабок џеб - одлични жртви за приватни несмртнички средни школи.:) Алелуја!
 
I

Intex

Гостин
1.Милчо Манчевски - фатил стипендија на Академија некоја си престижна во САД за студии по режија, номинирал за Оскар, режирал музички спотови, епизоди од серии, филмови. - завршил во смртничко школо.
2. Жан Митрев - еден од најдобрите кардиохирурзи во Европа, правел операции и по 10+ саат. - завршил во смртничко школо.
3. Салис Таџер - кардиохирург исто, Евреин од Македонија. - завршил во смртничко школо.
4. дечки од ФЕИТ освоија 4-то место на светски натпревар по алгоритамско програмирање. - смртници.
5. Ристо Гуштеров, според некои статистики единствениот македонец со милијарда долари/евра/whateva. - завршил во смртничко школо.

Исфрустрирани родители со големи амбиции и длабок џеб - одлични жртви за приватни несмртнички средни школи.:) Алелуја!

Едит: пример од светски кругови, ама морам да го спомнам: Стенли Кјубрик, подпросечен средношколец, никогаш не запишал студии. Најдобар режисер во историјата. *почит*
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Исфрустрирани родители со големи амбиции и длабок џеб - одлични жртви за приватни несмртнички средни школи. Алелуја!

Архангеле, не треси глупости.
Со самото тоа што ќе се запише некој во приватно училиште, не мора да значи дека туку така ќе успее понатаму во животот. За тоа треба детерминација и мнооооогу труд и работа.
Завршив во Јахја Кемал, и можам да ти кажам дека Ј.К. нема да те запише туку-така на јак факултет во странство, но ако си доволно амбициозен, многу ти го олеснува патот до запишување на некој престижен факултет.
Ако во државна гимназија треба 95% сопствен труд за да се запишеш на некој престижен факултет, со Ј.К. ти треба 50-60%.
3 години по ред ученици од Ј.К. се запишуваат на МИТ (американскиот), најдобриот факултет на светов.
 
Член од
20 мај 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Yahya Kemal i samo Yahya Kemal. Edinstveno vo nego moze da se sretnat site visoki standardi na obrazovanie. Nastavnicite se korektni i edni od najdobrite ne samo vo drzavava, tuku i nadvor od nea. Ne plakaat site koi ucat vo nego, bidejki ucilisteto dodeluva i mnogu stipendii. A i skolarinata moze mnogukratno da se isplati, zatoa sto ucenicite od YK najcesto dobivaat stipendii na prestizni univerziteti, pa visokoto obrazovanie im e besplatno. Kako moze edno uciliste da ne bide dobro ako vo nego ima profesor po fizika koj e diplomec na Harvard???????????? Vo koe drugo skolo ima??? Ucenicite ucestvuvaat na mnogu natprevari, ima mnogu druzenje vo ucilisteto i tolerancija. Profesorite se vistinski profesori na casot i predavanjata ostavaat malku prostor da se uci doma, navistina super predavaat, a nadvor od casot znaat da bidat i drugari i vospituvaci i se sto vi e potrebno. (ne mozam toa da go kazam za drzavnite gimnazii, zatoa sto na casovite se razgovara za Avon, za Lisjata koga pagaat i slicni gluposti, a da ne spomnam i za prepisuvanje i testovi koi se prakaat vo inbox). Dokolku na nekoj mu e potrebno solidno obrazovanie i vospituvanje, neka se zapise vo YK. Na koj ne mu e, moze da izmisluva gluposti po forumi.... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom