Jавни тендери во Македонија

Член од
6 ноември 2012
Мислења
26
Поени од реакции
11
Предизвици, подготовкu, oпасностu, злоупотребуванja, мито, штета свe во врска co јавните тендери вo Македонија.

Мене би ме интересирал следново:

Кај ги објавуваaт јавните тендери?
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
ако планираш да настапиш регуларно на тендер и да го добиеш, имаш лош план. Обично прво се објавува тендер, се дава понуда затворена во плико, и откако јавно ке се отворат сите понуди потоа се закажува аукција. Ако не е договорена работата се случува колеж со цените, се спуштаат и до повеќе од пола од почетната.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
ако планираш да настапиш регуларно на тендер и да го добиеш, имаш лош план. Обично прво се објавува тендер, се дава понуда затворена во плико, и откако јавно ке се отворат сите понуди потоа се закажува аукција. Ако не е договорена работата се случува колеж со цените, се спуштаат и до повеќе од пола од почетната.
Да,ама и тука има простор за манипулации,лично бев сведок на една местенка во една фирма која отиде во стечај и која распиша тендер за продажба на материјални с-ва и добра,замисли еден тип кој учествуваше на тендерот и кој имаше најдобра понуда за еден производ им го предаде уредно затвореното плико со понудата на "тендерџиите",а после кога се отвараа пликата,одненадеж и на "магичен" начин,се појави неговиот очигледно фалсификуван потпис на пликото и типот отпадна поради нерегуларно доставено плико!?!
Ликови во целава измама се:
-тендерџиите,тоа се обично архиварот и правникот кои работеле во поранешната фирма а кои сега се ангажирани како помошници на стечајниот управник
-стечајниот управник,кој намерно замижува на ваквите нерегуларности
-добитникот на тендерот,тој обично дели пола-пола со стечајниот управник,или ги подмачкува добро погорните ликови,а обично и тој е некое лице кое е на функција(полициски началник,градоначалник,бизнисмен итн.
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
tenderi.com.mk изгледа ко да е мртов.

Ако не го мрзи некој што има искуство на кратко да ми каже како функционира овој новиот систем (добро не е баш нов ама за мене е :) )

Колку е претплатата на e-nabavki.gov.mk? Како функционираат електронските аукции? Што се огласите и прилозите?
Колку чини претплатата за една година?
Веројатно има и нешто друго ама сега на ова ми текнува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom