Izmama za vrabotuvanje

Dali nekoj znae nesto za ovie oglasi

  • Za Agencijata

    Гласови: 2 25,0%
  • Lazni vrabotuvanja

    Гласови: 6 75,0%

  • Вкупно гласачи
    8

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.772
Поени од реакции
30.565
Најбрзо што можеш пријави во Полиција( како доказ- последниот број каде си се јавувала и сметката на која си платила односно пп50 или што и да е.
Обавезно чувај си копија од броевите и сметките дома или на нет!
Полицијата за кражби под 15 000 денари не мрда ни со малото прсте, мене 4 гуми со бандаши ми извадоа од колата во период на 2 недели и никој не се заниша да провери, а имаше и утисоци.[DOUBLEPOST=1509882569][/DOUBLEPOST]
Za vakov prevarant da bidis mislam deka i za toa treba darba,talent,ideja za da go smislis seto toa sekoja im cest,no neznam zosto od obicni luge kradat pari zosto ne otisle vo AVRM pa tamu ima proekti za biznis ideja davaat nepovratni sredstva za pocnuvanje na sopstven biznis ocigledno se dobri so ideii[DOUBLEPOST=1509834285][/DOUBLEPOST]
Mislite li deka policijata reagira za vakvi raboti
За да земат неповратни средства треба да се помачат и испотат, ова се брзи пари, не треба ни да си паметен, ни дарба ниту ништо, едноставно ти треба мочана држава како нашава без правен систем и со крш полиција.[DOUBLEPOST=1509882690][/DOUBLEPOST]
Ногу нормално дека е измама!
Јас едно десет и повеке пати пишав во темата Работа во Германија дека е измама.
Никој не ви наоага работа со уплакање на 1700 денари и тоа со Мк пасош,па знаете ли кој трошоци се за да се дојде до човек кој ке помогне за средување документи па идење по виза итн итн.
Затоа не се лажете,подобро тие пари искористете ги за запишување на курс и учење јазик и потоа аплицирајте си сами или евентуално преко нормални агенции од типот на Контекст или Еси кој можат да помогнат за работа во Мк доналдс или Бургер Кинг...
Нели е тоа само за студенти?
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Полицијата за кражби под 15 000 денари не мрда ни со малото прсте, мене 4 гуми со бандаши ми извадоа од колата во период на 2 недели и никој не се заниша да провери, а имаше и утисоци.[DOUBLEPOST=1509882569][/DOUBLEPOST]
За да земат неповратни средства треба да се помачат и испотат, ова се брзи пари, не треба ни да си паметен, ни дарба ниту ништо, едноставно ти треба мочана држава како нашава без правен систем и со крш полиција.[DOUBLEPOST=1509882690][/DOUBLEPOST]

Нели е тоа само за студенти?
Не,од мојо град отидеа луге и шо не се студенти,те ги веке работата по пола година и повеке,платија си по 400 евра,мислам дека отидеа они преку Венера.
Имаше преку Еси и за луге со Мк пасош,само да го знаат јазикот беше услов,а за оние со Бг пасош не бараа познавање од јазик.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.190
Имам дојава од Бугарија за појавени измамници во Македонија,кои посредувале за работа во ЕУ.Пуштале оглас на Реклама 5 и се претставувале дека се од Битола под име Борче и Валентина.Тие не се Македонци,Бугари се,но така се претставуваат бидејќи таргет им се луѓето кои живеат во Македонија.Очигледноста е во тоа што нудат широк опсег на работни места,од медицина,градежништво,метална индустрија,покривајќи ги државите од Словенија,Австрија до Германија.Колку и да е моќна некоја агенција,не може да ги покрие сите сектори.Незнам кој им е принципот на манипулација и измама,но кажано ми е да пренесам луѓето да бидат претпазливи,ништо да не потпишуваат ниту да договараат со нив,бидејќи лесно ќе изгорат. http://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=2637588. http://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=2665472
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
16.966
Поени од реакции
30.498
...затоа треба да се внимава, ако тие што нудат се искрени или мангупи, секогаш треба да се пристапи со резерва и со однапред заштита на личните податоци како и парични средства, искрено на овие онлајн огласи каде се огласува све и свешто, на реклама 5 искрено, лично си купив многу интересни работи малтене нови со упола цена од продавница, но само со предходен телефонски контакт и гледање во 4 очи и ништо поинаку однапред, оти џабе полиција кога сама доброволно си уплатила- никој не те тераше, но сепак треба да го пријавиш тоа имајќи го бројот на мобилките или транскациона сметка,а чисто се сомневам дека сега се веќе истите валидни..
има исто таква слична група со нудење вработување демек во банка, кои контактираат преку мобилен земајќи ги податоците и го држат кандидатот во стенбај за да после му се јават дека од незнам колку кандидати одбрале само неколкуте меѓу кои демек и тој кандидат и му закажуваат интервју на тоа место во тоа време... е тука свешто може да се случи на тоа место од непознати кои цела ова мисија за вработување ја спојуваат со сексуални фантазии, а кобајаги за вработување, а тој демек бил газда и сакал „згоден“ персонал и што е најпервезно без разлика ако е женско или машко!
Имам дојава од Бугарија за појавени измамници во Македонија,кои посредувале за работа во ЕУ.Пуштале оглас на Реклама 5 и се претставувале дека се од Битола под име Борче и Валентина.Тие не се Македонци,Бугари се,но така се претставуваат бидејќи таргет им се луѓето кои живеат во Македонија.Очигледноста е во тоа што нудат широк опсег на работни места,од медицина,градежништво,метална индустрија,покривајќи ги државите од Словенија,Австрија до Германија.Колку и да е моќна некоја агенција,не може да ги покрие сите сектори.Незнам кој им е принципот на манипулација и измама,но кажано ми е да пренесам луѓето да бидат претпазливи,ништо да не потпишуваат ниту да договараат со нив,бидејќи лесно ќе изгорат. http://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=2637588. http://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=2665472
...ОСИГУРАНJИЕ SAMO SO EU PASOS! довлно да се види „бугарското“ и сомтаноста во буквите и зборовите веднаш се знае што се... :facepalm: па барем да напишат дека се од Штип или Струмица :yid:
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
975
Поени од реакции
1.065
eдна стара народна вели „ПО БИТКА МНОГУ ГЕНЕРАЛИ“ но во разноразни тешки моменти и најпретпазливиот човек може да стане мета на искусни и доброистренирани превранти, затоа да не им додаваме сол на раните на измамените и да се ангажираме поактивно во јавно посочување на ваквите лажомани за друг да не наседне на слаткоречивите лажговци кои ја користат ситуацијата на луѓето кои се во тесно.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
16.966
Поени од реакции
30.498
eдна стара народна вели „ПО БИТКА МНОГУ ГЕНЕРАЛИ“ но во разноразни тешки моменти и најпретпазливиот човек може да стане мета на искусни и доброистренирани превранти, затоа да не им додаваме сол на раните на измамените и да се ангажираме поактивно во јавно посочување на ваквите лажомани за друг да не наседне на слаткоречивите лажговци кои ја користат ситуацијата на луѓето кои се во тесно.
... и кога ќе се изгориме ќе дуваме на јогурт имаше една, ама ете тоа не значи дека мора сите да имаме лично искуство за да научиме нешто? или треба? секогаш детето треба да го искараме да не погреши пак, тоа не е битка ниту сме генерали ама благ укор не е на одмет, нели? :)
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
а да собереме ние по 50 денари и да и помогнеме на женава,
парите да ги оставаме кај некој да ги собира,може во оној кафич кај што правите собиранки,еве јас почнувам со 100 ден.
Нека се остави таму некој список и една недела да трае донацијата.
од мене има 300[DOUBLEPOST=1509899945][/DOUBLEPOST]
Zdravo do site clenovi,jas sum nova na forumot i se zacleniv za da spodelam edno moe iskustvo za da ne mu se sluci na nekogo drug ili dokolku nekoj ima so ista slucka da me kontaktira bidejki veke imam podneseno prijava vo drzaven pazaren inspektorat.Eve za sto se raboti:Kako nevrabotena so malo bebe i ogranicena so rabotno vreme prebaruvav na net za rabota od doma i naidov na oglasi na PAZAR 3 od AGENCIJA ZA VRABOTUVANJE MERKUR I uste edna KOSMOS(no da znaete toa se edni isti)imaa poveke oglasi za rabota so razlicni kontakt tel.a se javuva edna ista licnost i sekoj pat kazuva razlicno ime koga ke prasate dali e taa sto prethodno razgovaravte vi veli "a ne toa e koleskata",inaku imase oglasi za rabota vo Germanija za poveke dejnosti kade treba da uplatis 1700den za aplikacija(ovaj tel.bese za toj oglas 075 704 684); drugite oglasi bea rabota od doma pakovanje na konditorski proizvodi edniot za organska hrana a drugiot za kozmeticki proizvodi(za ovie oglasi bea ovie tel.078 643 713; 071 415 000) i kako naivna barajki rabota mislejki deka site se iskreni i ne postoi izmama se javiv na ovie dva tel.i tolku fini i kulturni mi dadoa podatoci kako se raboti vi gi nosat proizvodite doma pakuvate gi zemaat vi isplakaat na raka bidejki e honorarna rabota,mi kazaa podatoci za plata i deka toa se stranski firmi koi nudat rabota a ovie posreduvaat,jas zaintetesirana mi zapisaa podatoci moi toa trebalo za aplikacija i mi dadao ziro smetka za 1.oglas komercijalna banka 300007080031297 uplata 1.100den,a za 2.oglas eurostandard banka 370000000905523 i za den do dva vi se javuvaat i pocnuvate.Otidov uplativ eh kefoj ke pocnam da rabotam,toa bese vo septemvri 29.09.2017 i eve veke dva meseci ne ni se javi nekoj ne ni dobiv rabota a parite si gi zedoa mozebi ne se mnogu za nekogo 2.100den no vo denesno vreme kako sopruga,majka so malo dete i 20den mi se mnogu.Pocnav da prebaruvam na net tie agencii ne postojat nikade nema podatoci za niv,oglasite ne postojat povleceni,prijavi vo PAZAR3 kako mozi da objavuvaat neprovereni oglasi bidejki so Zakonot za Oglasuvanje na Firmi ne smeat da objavat oglas za firma koja e nepostoecka i ne e registrirana,i neprovereni oglasi ne se objavuvaat,objavuvam po forumi dokolku nekoj mozi da pomogne ili da kaze ako mu se slucilo nesto isto pa da moze da se prevzemat merki i isto taka podnesov prijava do drzaven pazaren inspektorat,bidejki na uplatnicite na koi uplakate ziro smetkite glasat na V.N i I.N.Ne veruvam deka ke vratat pari no mislam so ova barem nekomu ke pomogne da ne mu se sluci isto.Se izvinuvam za mojot predolg komentar no sakav se da objasnam i so podatoci.Vi blagodaram
ништо, не се секирај, најважно здравјето.
реално си поминала лесно, има луѓе ги закрпуваат по 500+ евра за вакви ветувања.
било, поминало уопште не се замарај, не вреди.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
7
Поени од реакции
16
Ke odgovoram deka ne se raboti za donacija i ukor na sekoj mozi da mu se sluci iskrena sum i mislev iskreni se tie sto objavuvaat oglasi za rabota ne mislev deka ima takvi prevaranti nekoj mozi inal iskustvo pa znae no za mene ova e novo i objavena e cela slucka so podatoci detalno se nadevam ke se namalat vakvite raboti dokolku spodelime a i nekoj ke gi prepoznae i oglasite i tie licnosti Viktorija i Ivan Nikolovi
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Ke odgovoram deka ne se raboti za donacija i ukor na sekoj mozi da mu se sluci iskrena sum i mislev iskreni se tie sto objavuvaat oglasi za rabota ne mislev deka ima takvi prevaranti nekoj mozi inal iskustvo pa znae no za mene ova e novo i objavena e cela slucka so podatoci detalno se nadevam ke se namalat vakvite raboti dokolku spodelime a i nekoj ke gi prepoznae i oglasite i tie licnosti Viktorija i Ivan Nikolovi
пробај пријави во полиција.
си платила на жиро сметка, така да имаат точно име и презиме на измамниците.
ако отиде целата сторија по медиуми ќе има уште поголема реакција.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.642
Поени од реакции
1.403
Македонче е цар за измами еве ја ќе споделам неколку примери мене што ми се случија. Бев во една фирма на интервју и ми вела ок нас ни треба за скратено работно време ако ти одговара. Нормално прифатив ми побараа документи и ко демек ќе ме викнат ко ќе ме пријават да сме почнеле. Помина 1 месец одам во завод за вработување да се пријавам и таа на шалтер ми вели ама вие сте во работен однос веќе месец дена. Отидов во фирмата да видам зошто не ми се јавија , а веќќе сум пријавен. Ми вели таа таму секретарката е да заборавив да ти се јавам те пријавивме ама да поминат одмориве од септември ќе ти се јавам. Помина и септември отидов пак и ми вели чекај не сега и реков , а не одјавиме ич си најдов друга работа. Ме одјавија , а на трансакциската ми имаа префрлено по 20 денари за тие два месеци за кој бев пријавен.Всушност само ги искористија моите податоци за перење пари. Друг случај во групи на фб најдов оглас за доставувач се пријавив ме викнаа на проба во Со вкусот на мама бев таму цел ден разнесував и ми вика ќе ти јавам како сме задоволничекав ден два не се јави се јавив јас ми вика имаме и други на проба па ќе одлучиме за да ми стане јасно дека они не вработуваат никој само вртат луѓе без да платат човек плус.
Крајно сличен случај ми беше со тобакото морнар односно престриж и тие им е ист рецептот ...
 

Pance24

Мариовец
Член од
26 август 2012
Мислења
270
Поени од реакции
104
Ногу нормално дека е измама!
Јас едно десет и повеке пати пишав во темата Работа во Германија дека е измама.
Никој не ви наоага работа со уплакање на 1700 денари и тоа со Мк пасош,па знаете ли кој трошоци се за да се дојде до човек кој ке помогне за средување документи па идење по виза итн итн.
Затоа не се лажете,подобро тие пари искористете ги за запишување на курс и учење јазик и потоа аплицирајте си сами или евентуално преко нормални агенции од типот на Контекст или Еси кој можат да помогнат за работа во Мк доналдс или Бургер Кинг...
Oti ne moze da se najde rabota bilo kade? Jas rabotev do pre 3 dena vo Ceska a voedno i posrednik bev tamu licno za rabota. Normalno deka se rabote na crno i se zema dobra para od okoli 700-800e mesecno zavisno kolku dena rabotes. E sea od moja gledna tocka da ti navedam edna slucka sto zaradi koja sto ke ja pametam celiot zivot. Ja zemav so mene soprugata i uste eden bracen par i 4ca decki za rabota . Bidekji ne znaev tocno u koja firma ke raboteme tamu odnosno kade sto imase potreba od rabotnici gi dodavaa odma naredniot den . Pojdovme tamu se smestivme odmorivme 2-3 dena tamu ,pari mu bea dadeni uste prviot den za da si kupat jadenje za 10tina dena da imaat ( mesto jadenje nakupile limenki pivo , 1 salama , 5 leba i 5 pakovanja voda i toa site zaedno ), prvi bea deckite 4cata za da rabotat vo firmata , satnicata bese kako sto vetiv 80kc odnosno 3.2-3.3e ( tamu sekoja vtora den varira kursot evro so koruna ) rabotea 12 casa na den , ali mizerijata e toa sto ne mu se svigjala rabotata odnosno ( naporna , navodno imalo norma so trebalo da ja ispolnat i t.n ) i porabotija 2 dena tamu i bez da znam jas ti si zagovarale za druga rabota sto ja nasle preku drugari vo praga u nekoja kujna i nemaa izgovori osven deka ( norma ) imalo tamu na rabotata i kazaa deka ne odaat povekje i naredniot den si zaminaa 4cata. Ostanavme uste Jas , soprugata i parot. Naredniot den otidovme nie tamu da raboteme kaj sto bea 4cata , dodusa rabotata ne bese naporna ali baraa brzina , snaodlivost a i celo vreme okolu tebe se vrtka nadleznata i ako treba so trcanje ke dojde kaj tebe ke ti pomogne , objasne sto i kade treba da se stave , kako da se izrabote , pritisok , norma ne vidov nikade odnosno normata ne vaze za novite vraboteni prviot mesec a satnicata si bese navedenata. Pominavme 3 meseca tamu kako vcera da bilo , denovite idea brzo i t.n Znaci i za nas posrednicite ima negativni iskustva ne samo za vas rabotnicite oti nekoj ve izmamil. Samite se izmamuvate , si kroite planovi so toa sto navodno ke najdete rabota druga so pogolema plata , a i sakate fotelji da imate , da odmorate 10 casa na den a da rabotete 2 casa samo i da zimate pari kako i sekoj drug. E toa go nema nikade . Nema nikade rabota sto ke sedes doma i nekoj da ti nose roba za da ja prerabotes i pak da mu ja vrates a i da te plate za toa . Poukata moja e : Od Makedonceto pogolem lakomec , prevarant nema i nema ni da se najde. A sekoj sto saka dokazi od mene za toa sto i kako bese tamu i so smestaj kako bese neka mi pise vo poraka da se uveri so svoi oci.
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Oti ne moze da se najde rabota bilo kade? Jas rabotev do pre 3 dena vo Ceska a voedno i posrednik bev tamu licno za rabota. Normalno deka se rabote na crno i se zema dobra para od okoli 700-800e mesecno zavisno kolku dena rabotes. E sea od moja gledna tocka da ti navedam edna slucka sto zaradi koja sto ke ja pametam celiot zivot. Ja zemav so mene soprugata i uste eden bracen par i 4ca decki za rabota . Bidekji ne znaev tocno u koja firma ke raboteme tamu odnosno kade sto imase potreba od rabotnici gi dodavaa odma naredniot den . Pojdovme tamu se smestivme odmorivme 2-3 dena tamu ,pari mu bea dadeni uste prviot den za da si kupat jadenje za 10tina dena da imaat ( mesto jadenje nakupile limenki pivo , 1 salama , 5 leba i 5 pakovanja voda i toa site zaedno ), prvi bea deckite 4cata za da rabotat vo firmata , satnicata bese kako sto vetiv 80kc odnosno 3.2-3.3e ( tamu sekoja vtora den varira kursot evro so koruna ) rabotea 12 casa na den , ali mizerijata e toa sto ne mu se svigjala rabotata odnosno ( naporna , navodno imalo norma so trebalo da ja ispolnat i t.n ) i porabotija 2 dena tamu i bez da znam jas ti si zagovarale za druga rabota sto ja nasle preku drugari vo praga u nekoja kujna i nemaa izgovori osven deka ( norma ) imalo tamu na rabotata i kazaa deka ne odaat povekje i naredniot den si zaminaa 4cata. Ostanavme uste Jas , soprugata i parot. Naredniot den otidovme nie tamu da raboteme kaj sto bea 4cata , dodusa rabotata ne bese naporna ali baraa brzina , snaodlivost a i celo vreme okolu tebe se vrtka nadleznata i ako treba so trcanje ke dojde kaj tebe ke ti pomogne , objasne sto i kade treba da se stave , kako da se izrabote , pritisok , norma ne vidov nikade odnosno normata ne vaze za novite vraboteni prviot mesec a satnicata si bese navedenata. Pominavme 3 meseca tamu kako vcera da bilo , denovite idea brzo i t.n Znaci i za nas posrednicite ima negativni iskustva ne samo za vas rabotnicite oti nekoj ve izmamil. Samite se izmamuvate , si kroite planovi so toa sto navodno ke najdete rabota druga so pogolema plata , a i sakate fotelji da imate , da odmorate 10 casa na den a da rabotete 2 casa samo i da zimate pari kako i sekoj drug. E toa go nema nikade . Nema nikade rabota sto ke sedes doma i nekoj da ti nose roba za da ja prerabotes i pak da mu ja vrates a i da te plate za toa . Poukata moja e : Od Makedonceto pogolem lakomec , prevarant nema i nema ni da se najde. A sekoj sto saka dokazi od mene za toa sto i kako bese tamu i so smestaj kako bese neka mi pise vo poraka da se uveri so svoi oci.
Друже поминал сум јас преку тоа,од Италија во работа на лозје до Германија,и од такви посредници преку глава!
У овај случај односно у врска со темата,кој нормален ке ти најде работа,смештај и ке ти и среде сите документи за 1700 денари?!
Ете јас ке ти одговорам,нема таков све е тоа спобудалено како да дојде до брза пара а не размислувајки дека можеби му ги зима последните пари од џеп на некој човек!
Такви како твојте случки сум гледам илјадници во Италија,уфилмани дечки дојдели да работат а после првиот ден факаат џаде назад за Македонија бидејки им било тешко,бла бла,а не размислуваат дека човекот кој ги доведел им облекал работа за 2 и повеке месеци,па потоа тој си ја кца главата од зид како да ја заврши работата пред италјанецот!
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.190
Имам дојава од Бугарија за појавени измамници во Македонија,кои посредувале за работа во ЕУ.Пуштале оглас на Реклама 5 и се претставувале дека се од Битола под име Борче и Валентина.Тие не се Македонци,Бугари се,но така се претставуваат бидејќи таргет им се луѓето кои живеат во Македонија.Очигледноста е во тоа што нудат широк опсег на работни места,од медицина,градежништво,метална индустрија,покривајќи ги државите од Словенија,Австрија до Германија.Колку и да е моќна некоја агенција,не може да ги покрие сите сектори.Незнам кој им е принципот на манипулација и измама,но кажано ми е да пренесам луѓето да бидат претпазливи,ништо да не потпишуваат ниту да договараат со нив,бидејќи лесно ќе изгорат. http://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=2637588. http://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=2665472. http://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=2665465
 
Член од
3 ноември 2017
Мислења
102
Поени од реакции
61
Дали некој има работно искуство во lc Waikiki,како се условите за работа, има ли слободен ден во неделата, во однос на платите !!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom