Internet Explorer VS Firefox

Кој инетернет browser е подобар ?

  • Ineternet Explorer

    Гласови: 27 10,8%
  • Mozilla Firefox

    Гласови: 224 89,2%

  • Вкупно гласачи
    251
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 март 2006
Мислења
99
Поени од реакции
3
Internet Explorer VS Mozilla Firefox

Кој интернет browser е подобар Internet Explorer или Mozilla Firefox ?
Според мене Mozilla е далеку подобра него ли IE :icon_lol::icon_lol::icon_lol:
 

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
popup blocker, tab listing, bookmarks, addons, more options.
Побрзо ги отвара страните од IE. Понапредни опции.
И како последна опција, не е креиран од Microsoft :)
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Мозила дефинитивно
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.400
Поени од реакции
5.953
Порано користев IE сега почнав со Мozilla и некако повеќе ми се допаѓа, попрегледна е, а и побрзо ги отвара страните. Затоа гласам за Mozilla.
 
Член од
15 мај 2006
Мислења
167
Поени од реакции
1
Нема збор тука мозилата е закон! Зошто? Затоа што можам со мозилата да правам што сакам, има еден куп plugin ствари, можам и специјални скрипти да внесувам (како на пример скриптата која ги вади сите можни реклами и банери од ОГАМЕ) Едноставно можеш да правиш што сакаш со мозила!
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Мозила. Побрз е и поквалитетен и повеќе опции.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
942
Лисицата, само ради plug in-ите, иначе ресурси црпи ненормално
со 10 табови.
 

Trancer4e

Extreme Trance Addict
Член од
25 јануари 2006
Мислења
427
Поени од реакции
1
FF definitivno!
 
Член од
15 мај 2006
Мислења
167
Поени од реакции
1
Мислам дека анкетава е глупа зошто само некој шо нема благе везе за компјутери на тепка може да гласа за IE... подобро да додадеше и Opera или нешто слично вака има 0 конкуренција.
 
K

Kiko

Гостин
Абе шо знам, ја навикнав на ИЕ .пробав мозила .....добра али класика си е класика а и ме нервира тоа македонскиот јазик.
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
Јас ептен сум против смена :) Едноставно си наоѓам комфорт во некои класични работи пошто нон стоп ме форсираат да мењавам ствари у животот. И искрено пред 1 месец ќе гласав за Интернет Експлорер. Али од кога ја пробав Мозила, абе нема споредба. Најмногу ми се свиѓаат табовите, пошто јас си имам навика у ново прозорче секој линк да го отварам, и посебно на форумов коа ќе отворам 10 теми наедаш и ќе се наредат 10 прозорчиња доле. Вака само табови на еден експлорер - закон! А и плус побрзо е и ич не заебава. Само што не ми се свиѓа снимањето на фајлови, али ќе се снајдеш некако. Малку покомплицирано е од ИЕ али нема врска.
А мене ИЕ ми се сјеба пред 1 година, морав да кликам на линкови по 2-3 пати за да ми се отвори страната, ако кликнев само еднаш тогаш ми се отвараше страна дека на погрешен домаин сум отишла. Тука абе закон кликни еднаш и одма се отвара за секунда.
Стварно ми го смени мислењето Мозила, така да дефинитивно си гласам за FF :)
 
Член од
4 март 2006
Мислења
99
Поени од реакции
3
Zeratul напиша:
Мислам дека анкетава е глупа зошто само некој шо нема благе везе за компјутери на тепка може да гласа за IE... подобро да додадеше и Opera или нешто слично вака има 0 конкуренција.
Ако ја додадам opera па тогаш нема да има ама баш никаква конкуренција, иначе во светот најкористен е Internet Explorer па после него е Mozilla Firefox.
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Зашто бе? Сега кога новата верзија на Opera излезе и е бесплатна доста корисници од Mozilla се префрлија на Opera. Иначе и јас повеќе си поштувам Mozilla
 

tha CaspeR

NV.mk
Член од
1 мај 2006
Мислења
1.508
Поени од реакции
162
Опера е најголемото срање он прелистувач што го имам користено. Мозилата е дефинитивно најбоље. Побрза, подобра, покорисна, попрегледна, со повеќе можности. На ИЕ му помина векот. Не го бива веќе.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Јас како што знам, IE-то има само една функција.. да отвориш Мозила сајтот и да симнеш Firefox :) :) :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom