IE7 XML parsing zero day exploited in the wild

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.964
Абе до кога со ова IE browSERI да ти еб*м и багови и се, со денови оптимизирам CSS само за нив, ем никаков стандард, ем плус багови.

И капак на се, ова Банкиве, сите до една во Македонија, не вработија салам програмери да направат апликации што работат на посигурни пребарувачи. Сите баники упорни се трансакциите само преку IE да одат, да ти еб*м стручњаци.

Добро толку со мојте фрустрации, сега за темата.

-----------------------------------------------------------

Пред неколку дена излезени се 2 примери за можна злоупотреба со XML код или MS Internet Explorer XML Parsing Remote Buffer Overflow.

Хакериве веќе го користат, што значи никој со IE7 не е безбеден.

Тестиран е на Vista SP1, Explorer 7.0.6001.18000, Vista SP0 Explorer 7.0.6000.16386, и WinXP SP3, Explorer 7.0.5730.13 и се заразува.

Сега засега го има на кинески сајтови и IFRAMES од нивни сервери.
Но брзо може да се прошири.


http://blogs.zdnet.com/security/?p=2296
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Нашите банки ги купуваат апликациите , но никогаш од поверени прозиводители.

И мене ме нервират кога ќе ти напише под Линукс ве молам користете ИЕ .
Од една страна дикрираат и употреба на оперативен систем.

А тоа ИЕ што работи под некој негови чудни стандарти е најглупо секоја верзија и под верзија на ИЕ си има соопствени стандарти .

Тоа е тоа брат ќе се мачиш со високо платената технологија
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.964
Нашите банки ги купуваат апликациите , но никогаш од поверени прозиводители.

И мене ме нервират кога ќе ти напише под Линукс ве молам користете ИЕ .
Од една страна дикрираат и употреба на оперативен систем.

А тоа ИЕ што работи под некој негови чудни стандарти е најглупо секоја верзија и под верзија на ИЕ си има соопствени стандарти .

Тоа е тоа брат ќе се мачиш со високо платената технологија
Не бе некој имаат свои тимови кои развиваат апликации, сите со Microsoft сертификати.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Мене не ми е јасно зошто бокс моделот дефиниран од светскиот конзорциум e фалшливо имплементиран од Microsoft и уште мал милион багови кој може да се сретнат кај Интернет Експлорерот?
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Мене не ми е јасно зошто бокс моделот дефиниран од светскиот конзорциум e фалшливо имплементиран од Microsoft и уште мал милион багови кој може да се сретнат кај Интернет Експлорерот?
Zasto internet explorerot, kako i site ostanati besplatni programi i servisi koi doadjaat so Windows-ot imaat za cel da gi eliminiraat konkurentite, t.e. pomalite firmi. Zatoa Microsoft i dobi tolku tuzbi poslednive nekolku godini.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.964
Мене не ми е јасно зошто бокс моделот дефиниран од светскиот конзорциум e фалшливо имплементиран од Microsoft и уште мал милион багови кој може да се сретнат кај Интернет Експлорерот?

Ако е само BOX моделот, лесно ќе беше, туку се е лево на IE.

А за темава.

IE zero-day attack surface expands


Сите пребарувачи од фамилијата на IE се погодени IE6, IE7, IE8.

И вирусот го има на се повеќе веб страни.

http://blogs.zdnet.com/security/?p=2301
 

Kajgana Shop

На врв Bottom