I С.В. и Црвен Крст - податоци за Македонците! 1915 год.

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498

Стр. 4


Стр. 5


Македонци, Турци, Ерменци, Грци и Бугари со сплотени раце во заедничката процесија за благодарност....:smir:

Стр. 8
















 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Нема бегање од вистината. Ми се оформува сликата зошто по американските медиуми постои етнички Македонец а додека по европските од истиот период или воопшто не сме спомнати или сме Словенски Македонци или не ти знам какви бакрачи.
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
Брат алал да ти е за сите информации кои ги ископуваш....а бе Паско Кузман не ти е рамен!!! Само ме интересира зошто нашиве не ги користат сите овие докази во споров шо џупцине јужно од Олимп го имаат со нас?!?!?!?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
И повторно Македонците издвоени меѓу Грците и Бугарите, како жители на Солун после неговата окупација од Грците во 1918 год.



 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Заштото е смешно нај-старата нација в европа да си доказва идентитета с изрезки от вестници и екселски таблици:pos2::pos2::pos2:
Простете ме не можах да се сд'ржа.:kesa:
Простено нека ти е чедо божје.

Мене воопшто не ми е смешно.
Не сум експерт, а постојат многу како што гледам на форумов, но мислам дека би добиле предност доколку се употребат вакви документи кога треба да се докажува потеклото и националноста затоа што се пишани од големи компании или пак од угледни писатели кои не си измислуваат стории туку тие истражуваат и сториите што ги пишуваат мора да бидат поткрепени со докази.

Значи опишана е реалната ситуација во дадениот период за конкретната територијална област.

Честитки до Братот за добрите постови.:helou:
 
E

emission

Гостин

Вакови докази да им понудат милион евра повторно :pos2:, нема да се најде бугар што ќе може да ги оспори.
 

Beowulf

Deep Fear
Член од
11 мај 2009
Мислења
362
Поени од реакции
35
Кој сака да се обложиме дека бугариве нема да зуцнат на темава?
А баш автенетични докази бараат...ццц
 
Член од
4 декември 2009
Мислења
36
Поени од реакции
1

Вакови докази да им понудат милион евра повторно :pos2:, нема да се најде бугар што ќе може да ги оспори.
Сите извори се такви, после српската окупациjа на Вардарско. Нормално е за човек коj е на "српскиот фронт", соjузник на србите да чуе и да напишува српската верзиjа да народот од Вардарско. Нели уште од 1913 година србите сакат да докажаат тека даму нема Бугари.

Еве што напишал во книгата си Henry Pozzi, човек коj реално бил во таа земjа, а не пишат ова што му кажат соjузниците срби:
Во срцето на Балканскиот Полуостров, од Охридското езеро, кој достигнува до албанската граница, до Драма на Егејското Море, од Солун до Шар планина - на север од Скопје, има една страна со 64 000 кв.км. поврхнина, т.е. два пати поголема од Белгија, обитавана од 2 500 000 луѓе, кои зборуваат еден јазик, со еднаква култура, скоро сите со иста религија. Од овој народ 70% се чисти Бугари.
 
Член од
7 декември 2009
Мислења
12
Поени од реакции
0
ovaj ce pa da nas ubedjuje da su bugari nebeski narod
ne ne
samo hristo stoi4kov, on je nebeski covek:pos2:
uzecu da proputujem makedoniju i da napisem jedan putopis,
ko zna, mozda me posle 100 citiraju i postanem popularan
 

Beowulf

Deep Fear
Член од
11 мај 2009
Мислења
362
Поени од реакции
35
Сите извори се такви, после српската окупациjа на Вардарско. Нормално е за човек коj е на "српскиот фронт", соjузник на србите да чуе и да напишува српската верзиjа да народот од Вардарско. Нели уште од 1913 година србите сакат да докажаат тека даму нема Бугари.

Еве што напишал во книгата си Henry Pozzi, човек коj реално бил во таа земjа, а не пишат ова што му кажат соjузниците срби:
Море мајмуне, како бил на страната на србите кога јасно пишува "...makedonski which the serbs call serbian, the bulgarians bulgarian..."
ако бил со србите немало да го вика македонски ќе го викал српски како нив. А изворот од тој Хенри ти е патетичен. На форумов има постирано стотици извори од тој период кои јасно кажуваат кој бил и што бил.
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Сите извори се такви, после српската окупациjа на Вардарско. Нормално е за човек коj е на "српскиот фронт", соjузник на србите да чуе и да напишува српската верзиjа да народот од Вардарско. Нели уште од 1913 година србите сакат да докажаат тека даму нема Бугари.

Да пишувал српска верзија немаше да пишува дека збореле македонски тој.Или пиштол на глава му ставиле србите да пише дека зборувале македонски?:tv:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom