HTC HD2 vs HTC Desire

ONE

Член од
21 декември 2008
Мислења
895
Поени од реакции
64
Здраво на сите,

Вака сега, сакам да земам мобилен телефон но во дилема сум помеѓу горе наведените. Читав различни коментари, како и секогаш, едни викаат дека HD2 е добар а други DESIRE. Главните разлики на двата телефона се:
- Едниот работи на Windows Mobile 6.5 (HD2) , а другиот ANDROID
- HD2 има поголем екран во однос на Desire
- Desire има поголема меморија во однос на HD2 (HD2 ~470mb, DESIRE ~512)
- HD2 има TFT capacitive touchscreen, 65K colors, а Desire AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors

Има ли некој искуство со двата телефона за да ми каже кој е подобар. Најискрајно би го земал HD2, но апликациите што се на интернет 90% се плаќаат заразлика од апликациите за Android.

Поздрав
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
AMOLED кај е бољи, а Desire-от има Андроид, и каде каде е побрз него HD2то со WinMo.Шо има веза ако е поголем екран и Виндовс?Ако е марка виндовсот за компјутери,ја од искуство ти кажувам тоа не е за телефони,поише кочи него некоја кинеска копија од него.Desire is the way to go.
 

ONE

Член од
21 декември 2008
Мислења
895
Поени од реакции
64
AMOLED кај е бољи, а Desire-от има Андроид, и каде каде е побрз него HD2то со WinMo.Шо има веза ако е поголем екран и Виндовс?Ако е марка виндовсот за компјутери,ја од искуство ти кажувам тоа не е за телефони,поише кочи него некоја кинеска копија од него.Desire is the way to go.
Епа фала на одговорот, тоа ми требаше, сега сум одлучен :P:P
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Море какво кочење виндоус, си видел колку брзо работи хд2 ? ... јас би одел на десире
 

ONE

Член од
21 декември 2008
Мислења
895
Поени од реакции
64
Она што го гледав на YOUTUBE за HD2, не изгледаше така споро, според мене најголема мана се апликациите, односно како што напоменав погоре, бројот на апликации кој треба да се платат на WIN MOB се далеку поголеми. Е сега незнам каква е подршката за WIN MOB и за Android.
 
Член од
1 септември 2010
Мислења
9
Поени од реакции
0
Она што го гледав на YOUTUBE за HD2, не изгледаше така споро, според мене најголема мана се апликациите, односно како што напоменав погоре, бројот на апликации кој треба да се платат на WIN MOB се далеку поголеми. Е сега незнам каква е подршката за WIN MOB и за Android.

Mozam da ti kazam deka podrskata za Android e odlicna, kaj i da e za nedela dve izleguva Android 2.2 (Froyo), aplikacii potrebni i nepotrebni imas kolku sakas... Po forumite mozes da gi najdes skoro site app kako full verzija :) Jas licno se mislev pomegju HD2 i Samsung Galaxy I9000 i go zemav Samsungot samo poradi rapidniot razvoj na Android. Pozdrav
Sent from my GT-I9000 using Tapatalk
 
P

Princ

Гостин
Froyo (Андроид 2.2) за Desire официјално е излезен од пред колку има таму... месец дена.
 

ONE

Член од
21 декември 2008
Мислења
895
Поени од реакции
64
Froyo (Андроид 2.2) за Desire официјално е излезен од пред колку има таму... месец дена.
Да да, сега проверив, и гледам има доста интересни нови работи, браво за Android
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
Desire, само што нашиве мобилари го немаат, а и повеќето (ретки исклучоци) не се ни замараат да ти го побараат негде и да ти завршат работа, како да не им е дојдено до пари. Колку што разбрав од ОНЕ само телефонот е веќе отклучен, а од нив и би требало да може да се отклучат, за разлика од ВИП.

Поздрав и пиши што ќе напраиш
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
Она што го гледав на YOUTUBE за HD2, не изгледаше така споро, според мене најголема мана се апликациите, односно како што напоменав погоре, бројот на апликации кој треба да се платат на WIN MOB се далеку поголеми. Е сега незнам каква е подршката за WIN MOB и за Android.
Многу убава анкета. И исто толку тешка. Јас лично те поздравувам шо си се одлучил за хтц - нема да зажалиш. а дека хд2 работи бавно нема никаква врска! супер си е телефонот.него друго е проблемот кај него.софтверот. 6.5 си го прости господ. и сите апликации за 6.5 и постарите виндоуси, изгледаат како дос, во споредба со ајфонскиве и до некаде апликациите за андроид.Е сега лично мое мислење. Ако можеш да го почекаш уште некој месец да излези виндоус седмицата. според мене ќе го биде итоа наголемо.Ако не ти се чека толку почекај барем до 15 септември пошто хтц тогаш ќе објават телефон за кој се шпекулира дека ќе е Desire HD, комбинација од хд 2 и дизајр, убиствена комбинација. е веќе и толку ако не ти се чека од твоиве поставени треба да избериш меѓу хардвер и софтвер.Јас би го зел хд2 оти ми е најомилен телефон досега едноставно мана неможам да му најдам хардверски. а ова воопшто не значи дека дизајр е грд, него јас сакам поголеми телефони. е со дизајр го имаш 2.2 андроидот кој ти е сосема солиден ос. така да, прашање на вкус. кажи ко ќе купиш ;)
 

ONE

Член од
21 декември 2008
Мислења
895
Поени од реакции
64
Многу убава анкета. И исто толку тешка. Јас лично те поздравувам шо си се одлучил за хтц - нема да зажалиш. а дека хд2 работи бавно нема никаква врска! супер си е телефонот.него друго е проблемот кај него.софтверот. 6.5 си го прости господ. и сите апликации за 6.5 и постарите виндоуси, изгледаат како дос, во споредба со ајфонскиве и до некаде апликациите за андроид.Е сега лично мое мислење. Ако можеш да го почекаш уште некој месец да излези виндоус седмицата. според мене ќе го биде итоа наголемо.Ако не ти се чека толку почекај барем до 15 септември пошто хтц тогаш ќе објават телефон за кој се шпекулира дека ќе е Desire HD, комбинација од хд 2 и дизајр, убиствена комбинација. е веќе и толку ако не ти се чека од твоиве поставени треба да избериш меѓу хардвер и софтвер.Јас би го зел хд2 оти ми е најомилен телефон досега едноставно мана неможам да му најдам хардверски. а ова воопшто не значи дека дизајр е грд, него јас сакам поголеми телефони. е со дизајр го имаш 2.2 андроидот кој ти е сосема солиден ос. така да, прашање на вкус. кажи ко ќе купиш ;)
Не ми се брза воопште, ене каде е 15ти септември, но проблемот е кога кај нас ќе дојде, како што кажа SMOLE не се ни замараат овие нашиве да ги донесат тие телефони. А за вкусот, кога ќе ги споредиш и двата на некој начин доаѓаш на исто, најдобро и двата да се земат :tv:

Она што ме чуди е зашто HTC DESIRE HD го нема на официјалната страна на HTC :S:S:S
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
Не ми се брза воопште, ене каде е 15ти септември, но проблемот е кога кај нас ќе дојде, како што кажа SMOLE не се ни замараат овие нашиве да ги донесат тие телефони. А за вкусот, кога ќе ги споредиш и двата на некој начин доаѓаш на исто, најдобро и двата да се земат :tv:

Она што ме чуди е зашто HTC DESIRE HD го нема на официјалната страна на HTC :S:S:S
па не постои уште официјално затоа го нема,
(ако) на 15 го објават за месец време го имаш пуштен на пазарот(најчесто е така со хтц).додуша македонија може и да го влечкаат ама јас ти гарантирам дека бугарија ќе го донесат, земаш повратна карта 2000 денари, виза не ти треба и си го земаш од бг :) со 2 години гаранција :)
еве ти линк со неофицијалниов телефон :)
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
Од кај се зима од Бугарија моб и дали враќаат ДДВ без фрки?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom