Helikobakter pilori

Член од
12 септември 2018
Мислења
4
Поени од реакции
3
Zdravo,

Bi sakal da prasam dali nekoj znae kade moze da se izvrsi 7dnevna ili 10dnevna terapija za helikobakter vo Makedonija, ili Bi morales da se odi nekade nadvor?
Sire drugi metodi caevi se isprobani nisto ne pomaga, preostana uste taa metoda
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
13 април 2021
Мислења
3.266
Поени од реакции
10.918
Па таа ти е најбитна терапија. Оди кај матичниот лекар и ќе ја добиеш.
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
782
Поени од реакции
816
Zdravo,

Bi sakal da prasam dali nekoj znae kade moze da se izvrsi 7dnevna ili 10dnevna terapija za helikobakter vo Makedonija, ili Bi morales da se odi nekade nadvor?
Sire drugi metodi caevi se isprobani nisto ne pomaga, preostana uste taa metoda
Автоматски споено мислење:

Amoxicillin со кларитомицин од антибиотици, нолпаза и пробиотик. Појди кај матичен убавезно.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.666
Поени од реакции
36.323
Zdravo,Bi sakal da prasam dali nekoj znae kade moze da se izvrsi 7dnevna ili 10dnevna terapija za helikobakter vo Makedonija, ili Bi morales da se odi nekade nadvor? Sire drugi metodi caevi se isprobani nisto ne pomaga, preostana uste taa metoda
... дали присуството на ХБПилори ти е докажано лабораториски или тоа некој по препорака дека стомачните проблеми што можеби ги имаш (немаш) се под претпоставка за присуство на ХБПилори?

...дали знаеш дека скоро сите имаме таква бактерија во себе и дека е важно да се знае титарот (вредноста) испитано лабораториски?

...ако некој те упати за лабораториско испитување, па се знае дека има присуство повисока на ХБПилори, зошто повторно не се врати кај истиот (највероватно доктор те упати), да ти каже што понатака? кој ти го препорачал чајот (највероватно брусница) против ХБПилори?

... и на крај од каде знаеш дека ја имаш сеуште бактеријата во тебе, ако твоето тело од нејзино присуство си создаде антитела која циркулира во тебе најмалку шест месеца, па секое тестирање преку серум ќе покаже позитивно присуство, а всушност тоа е реакција на антитела на тестот, а не присуство на ХБПилори, па затоа не се прави испитување во крвта, туку примерок на измет се дава да се види присуство на ХБПилори во фецес (измет)?

...кога сето ова ќе се разгледа, после ќе се иде на комбинирана терапија за уништување на таа ХБПилори бактерија, инаку да се зема така два антибиотика, антимикробик и инхибитор на протонска пумпа нема смисла нели?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.189
Поени од реакции
35.157
Потешка терапија од оваа не сум примал никогаш во живот! Во устата имав вкус на антибиотик со недели и што и да јадев и пиев мирисаше на болница. Мене ми помогна, ама после 7-8 месеци повторно имав киселини и понекогаш благи болки во желудник. Е сега дали имам уште ХБП, поим немам, зашто не сум испитал повторно, зашто причината (симптом или како и да го наречам) заради кој го правев првото испитување (преку крв) не се врати никогаш, еве веќе и неколку години по тоа. Но дефинитивно мора да проверам што ги предизвикува киселините и болките, само што секогаш тоа го оставам за утре.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.266
Поени од реакции
10.918
Потешка терапија од оваа не сум примал никогаш во живот! Во устата имав вкус на антибиотик со недели и што и да јадев и пиев мирисаше на болница. Мене ми помогна, ама после 7-8 месеци повторно имав киселини и понекогаш благи болки во желудник. Е сега дали имам уште ХБП, поим немам, зашто не сум испитал повторно, зашто причината (симптом или како и да го наречам) заради кој го правев првото испитување (преку крв) не се врати никогаш, еве веќе и неколку години по тоа. Но дефинитивно мора да проверам што ги предизвикува киселините и болките, само што секогаш тоа го оставам за утре.
Само кога ќе проверуваш пак како што кажа докторката погоре проверувањето да биде преку измет.

Тоа грдо чувство од антибиоците ви е од кларитромицинот. Многу луѓе се жалат дека им горчи.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.299
Поени од реакции
9.887
Потешка терапија од оваа не сум примал никогаш во живот! Во устата имав вкус на антибиотик со недели и што и да јадев и пиев мирисаше на болница. Мене ми помогна, ама после 7-8 месеци повторно имав киселини и понекогаш благи болки во желудник. Е сега дали имам уште ХБП, поим немам, зашто не сум испитал повторно, зашто причината (симптом или како и да го наречам) заради кој го правев првото испитување (преку крв) не се врати никогаш, еве веќе и неколку години по тоа. Но дефинитивно мора да проверам што ги предизвикува киселините и болките, само што секогаш тоа го оставам за утре.
Гастроскопија направи си обавезно.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.151
Поени од реакции
870
Тргнав да објаснувам ама ми текна Bijons ќе ме побие, и со слики и со цитати и со све.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom