HearthStone

Член од
16 јануари 2011
Мислења
362
Поени од реакции
127
Играва не е слична на WoW TCG, туку е идентична (со минимални разлики).
Сликите во играва се превземени од WoW TCG.

Играм доста on-line CCG-a и TCG-a (MTGO, Kingdoms, SolForge и други). Али од пред два-три дена почнав со ова и прилично е ОК.

Интерфејсот е далеку бољи од оној кај конкуренцијата, играчката заедница е супериорно организирана (за ова closed beta ниво) и има голем OP* потенцијал. Ми се допаѓа, веројатно затоа што многу ми се допаѓаше WoW TCG.

Во спредба со останатите вакви игри, очигледно е дека големиот финансиски грб на Blizzard игра улога во проширувањето на можностите, кои ги имаат креаторите.

Можеби некогаш ќе има ист број на играчи како MTGO, но не верувам дека некогаш ќе заработува како MTGO (која е стварно сливник за пари).

Ако све биде у реду (сеа ќе излезе, после Blizzcon и open beta-та), имам намера да останам тука.


* - organized play (турнири, рејтинг...)
Од кај добивате бета клуч?
 
Член од
26 октомври 2011
Мислења
795
Поени од реакции
375
Само што добив бета клуч :vozbud: И кај баш сега пред колоквиуми :tapp:
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Продавам неискористен бета invite, 3500 денари.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
:) што да ти речам бато, ретки се...
Не се веќе ретки, се повеќе и повеќе луѓе добиваат. А се шпекулира и дека после Близкон ќе биде опен бета. Така да цената им е доста падната. Тешко да го продадеш за 60 евра.
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Не се веќе ретки, се повеќе и повеќе луѓе добиваат. А се шпекулира и дека после Близкон ќе биде опен бета. Така да цената им е доста падната. Тешко да го продадеш за 60 евра.

Се продаде за 80 :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.278
Зашто некој сеа би купуел бета клуч, кога, колку што знам, оупен бета ќе стартува на Близкон, а Блискон е сега, во прва третина од ноември.Плус, купувачот сигурно ќе се изнервира, поради честите проблеми при логирање или обиди за играње (нешто, што се случува често деновиве).
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Тие што играат, нека споделат некој шпил. :)

Еве го мојот Mage deck, кој се фокусира во главно на spells, ама има и по некој minion со Spell power, влечење карти и Taunt.

Го играв некое време, малце ми здосади, па се префрлив на Priest. :)

Инаку, на Близкон најавија дека опен бета ќе почне во декември.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
На Inkeeper Invitational турнирот на Blizzcon победил играчот Artosis. Еве ги неговите 3 деклисти:

Paladin:
2x Equality
2x Argent Protector
2x Bloodsail Raider
2x Knife Juggler
2x Sword of Justice
2x Aldor Peacekeeper
2x Imp Master
2x Truesilver Champion
1x Blessing of Kings
2x Consecration
2x Defender of Argus
2x Spellbreaker
2x Avenging Wrath
2x Argent Commander
2x Lay on Hands
1x Tirion Fordring

Warrior:
2x Inner Rage
2x Upgrade
2x Leper Gnome
2x Fiery War Axe
2x Slam
2x Amani Berserker
2x Bloodsail Raider
2x Cruel Taskmaster
2x Frothing Berserker
2x Raging Worgen
2x Warsong Commander
2x Arathi Weaponsmith
2x Arcanite Reaper
1x Captain Greenskin
1x Argent Commander
1x Gorehowl
1x Grommash Hellscream

Priest:
2x Circle of Healing
2x Holy Smite
2x Power Word: Shield
2x Lightwarden
2x Northshire Cleric
2x Shadow Word: Pain
1x Shadow Word: Death
2x Injured Blademaster
2x Auchenai Soulpriest
2x Spellbreaker
2x Holy Nova
1x Abomination
2x Holy Fire
2x Argent Commander
1x Prophet Velen
2x Mind Control
1x Ragnaros the Firelord

За Warrior декот горе доле ги имав картите, па решив да го склопам и да поиграм малце со него. Изгледа прилично интересен. Единствено ми фали Captain Greenskin, па ставив уште еден Argent Commander наместо него. :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.278
Тие што играат, нека споделат некој шпил. :)

Еве го мојот Mage deck, кој се фокусира во главно на spells, ама има и по некој minion со Spell power, влечење карти и Taunt.

Го играв некое време, малце ми здосади, па се префрлив на Priest. :)

Инаку, на Близкон најавија дека опен бета ќе почне во декември.
Нема сеа доволно карти. Само една едиција е. Врти-сучи, тоа се картите (ова особено важи за картите од класа). Ако би имал некоја дилема би била околу Ice barrier. Тоа не би го ставил, а исто би размислил и околу Ice Block. Зачудува како немаш Mana Wyrm, тоа е според мене една од подобрите карти. Прв круг, Mana Wyrm, втор круг паричката и Аркејн Мисајлс или слично и wyrm-от напаѓа за 3, уште у втор круг.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Нема сеа доволно карти. Само една едиција е. Врти-сучи, тоа се картите (ова особено важи за картите од класа). Ако би имал некоја дилема би била околу Ice barrier. Тоа не би го ставил, а исто би размислил и околу Ice Block. Зачудува како немаш Mana Wyrm, тоа е според мене една од подобрите карти. Прв круг, Mana Wyrm, втор круг паричката и Аркејн Мисајлс или слично и wyrm-от напаѓа за 3, уште у втор круг.
Знам, ама никако да ми се падне Mana Wyrm. А некако не ми се троши dust на common.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom