HD Сателитски прием преку РС картичка

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.655
Поени од реакции
32.717
HD Сателитски прием преку РС картичка... совети за избор на картичка/хардвер, искуства од кориснички аспект (софтвер, имплементација на card shering)

РС имплементацијата ја преферирам пред некој stand-alone HD ресивер заради фактот дека целата аудио-видео мултумедија дома ми е реализирана преку компјутер. Предностите од видот на: репродукција, снимање, складирање и чување на содржината, како и многу други аспекти на целата работа се ненадминливи кога се користи компјутер како мултимедија центар.
Се разбира, доколку испадне дека РС варијантата е повеќе проблем отколку погодност, тогаш stand-alone сателитски HD ресивер е валидна опција.



Има ли некој на форумов повеќе искуство на оваа тема?
Би сакал да соберам повеќе податоци пред тргнам во набавки. Се разбира дека темава ја истражувам и на други форуми и ќе ги пренесам искуствата овде.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Аиде, нек се јави јунак, во истиот поход би сакал да тргнам.

Јас од пријатели разбрав онака лаички дека имало компанија во МК која за отприлика 6000 денари годишно нудела 100+ HD канали...ама, само толку разбрав, никакво инфо повеќе.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.655
Поени од реакции
32.717
Тоа за cardsharing-от ќе треба да се проучи подетално. Колку и да е сложено (а не верувам дека е премногу), писмени луѓе сигурно може да си организираат еден затворен круг за делење на трошоците.

Туку акцентот на темава е на хардверот.

Една од ретките картички за кои сум слушнал е TechniSat SkyStar HD 2
http://www.technisat.com/indexd606.html?nav=PC_products,en,76-15023



Цената на основниот модел, судејќи според некои сајтови во ЕУ е окулу 60тина евра. Би било убаво ако некоја од домашниве фирми има на лагер вакво нешто.


Освен ова сигурно има и други опции, картичкава не баш од најнов датум ама TechniSat се дефакто бренд во оваа област. Се надевам некој ќе пренесе некакви искуства тука...
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Она што е потребно е SkyStar2 картица, од надворешна опрема: тањир, квалитетно LNB, мотор, и за 100-ина евра годишно ќе најдеш квалитетен шеринг без сецкање и заебанции со пакетите SkyUK, SkyIT, SkyDE и др. во кои има 30-ина HD канали најмногу спортски, но и филмски и документарни.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.655
Поени од реакции
32.717
Од моето (слабо) познавање на оваа област, SkyStar2 може да прима само DVB-S, додека поновата HD верзија (SkyStar HD 2) работи со DVB-S2 (на кој, колку што разбирам зрачат 95% од HD трансподерите)


Извинување ако помешав нешто со поимите, уште не сум на чисто што е што...
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.231
Поени од реакции
5.464
Еве слика од SkyStar2 2.6


И истиот канал во HD
 
Член од
25 јануари 2006
Мислења
76
Поени од реакции
4
skystar 2 hd

Еве слика од SkyStar2 2.6


И истиот канал во HD
Ok kolku sto vidov ima port da stavis kabel od tanjirot, t.e. od LNB. E sega cenaa e nekade 5000 den i toa nastaro. Me interesira dali ima potreba da ja vadam starata graficka karticka ili ovaasamo ja vmetnuvam pod nea i gotovo
 
Член од
21 март 2010
Мислења
8
Поени од реакции
0
Еве и јас да се вклучам во ова дескусија не ја логикака да ставиш ваклва карта за да гледаш сателитска , подобро е да си земеш хд ресивер и да уживаш во чудото што се вика ХД а кога ќе го земеш имаш уште еден куп друг опции да си направиш свој сервер и да уживаш сепак ова е мое мислење .
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.655
Поени од реакции
32.717
Чим веќе ја разбуди темава.... на чекање го ставив ова, летни одмори а и преокупиран сум со довршување на аудио појачалото и избор на звучници...
Инаку saso28, standalone приемник си има свои преднисти ама и маани... мене РС варијантата повеќе ми одговара, најмногу затоа што целата мултимедијална аудио/видео репродукција ми е така конципирана. Сателитската РС картичка е само логично продолжение на концепцијата.

Колку за информација SkyStar HD картите за кои бев заинтересиран се на лош глас заради мала пропусност и проблеми со HD репродукцијата. Разгледувам кои ми се опциите за набавка на соодветен модел од http://www.prof-tuners.com/eng/catalog.html
Прилично ги фалат на форумите со таква тематика.
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.231
Поени од реакции
5.464
Чим веќе ја разбуди темава.... на чекање го ставив ова, летни одмори а и преокупиран сум со довршување на аудио појачалото и избор на звучници...
Инаку saso28, standalone приемник си има свои преднисти ама и маани... мене РС варијантата повеќе ми одговара, најмногу затоа што целата мултимедијална аудио/видео репродукција ми е така конципирана. Сателитската РС картичка е само логично продолжение на концепцијата.

Колку за информација SkyStar HD картите за кои бев заинтересиран се на лош глас заради мала пропусност и проблеми со HD репродукцијата. Разгледувам кои ми се опциите за набавка на соодветен модел од [URL]http://www.prof-tuners.com/eng/catalog.html[/URL]
Прилично ги фалат на форумите со таква тематика.
Квалитетот на сликата со SkySta2 и SkyStar HD, во многу зависи од хардверот пред се јака графичка. Ако имаш јака машина не се мисли. Монитор под 22 инча не доаѓа во предвид.
Кај мене е комбинација SS2+Dreambox. За повеќето HD канали ти треба и кардшеринг, истата C линија можеш да ја користиш и во SS и во ресивер. Малку скап спорт но кој што сака.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom