Hardver vs Programiranje

Член од
29 ноември 2014
Мислења
28
Поени од реакции
0
Zdravo. Nekni podnesov dokimenti na FEIT (SMER KOMPJUTERSKO HARDVERSKO INZINERSTVO I ELEKTRONIKA). Posle razgovarav so nekoi luge I mi rekoa da se prefrlam na nekoj smer soso programiranje poso site neli znaat deka sega toa e dosta razvieno I plateno i bla bla... I mi rekoa deka kaj elektronikata I hardverot nemalo tolku eprspektiva kako kaj programiranjeto, ali mene sepak poveke me vlece elektronikata. Bi sakal da gi cujam I vasite mislenja. I ako znaete koj model na laptop bi mi odgovaral I kaj se poprisupacnni cenite.
 
Последно уредено:
Член од
21 јули 2017
Мислења
190
Поени од реакции
115
Можеш вграден софтвер да програмираш чим сакаш да чепкаш електроника и електронски компоненти. Види тие Ардуино, Расбери Пај микроконтолери, „Интернет на Нештата“. Тука има работа доста. Башка натаму се е тргнато. Паметни фижидери и други паменти уреди во домакинството. Исто тој Интел 8051 микропроцесорот ѕирни го. На овој учевме предметот „Архитектура на Компјутери“. Можеби има сега понов, а овој е застарен. Поправете ме.
Сега сите компјутери ќе идат на 64 битна архитектура, 32 битната ќе стане застарена.

Види Микросам од Прилеп и Хај Тек Орешани, да не имаат што ти бараш.

Не сум баш упатен, но во МК има недостаток од добри електротехничари што знаат да поправат уреди од домакинство. Ми се чини сите се приучени со еден-два курса. Или грешка сум?

А тоа прашањето за лаптоп ти е многу општо. Што ќе правиш на него?
Имаш поволни до 400-450 евра но со вградена графичка на процесорот. Ако ти треба и графичка, знај дека многу ќе ја дигне општата цена на лаптопот.

Али смеров ти е „бомба“ :) Звучи примамливио, верувам дека има иднина и работа за тоа, но во странство. Во МК само нашиот малоѓрагански менталитет и видик долк колку носот е иднина.
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
15 јануари 2008
Мислења
2.551
Поени од реакции
2.882
Работи и учи тоа што вистински го сакаш.. Вака од страна гледано сите што сме дел од тој свет воглавном сме со став учи програмирање а хардвер секако ќе чепкаш :)
Ова а малце површен став, знам, ама ти си дечко што сака повеќе, сака електроника таа да терај го својот сон. (можеби е интересно да вклучиш роботика во некој сегмент)
 
На врв Bottom