Guar/Xanthan guma

Член од
15 мај 2020
Мислења
9
Поени од реакции
1
Zdravo lugje, dali znae nekoj kaj moze (ako moze voopsto da se najde) Guar/Xanthan guma? I ako ima nekoj zapoznaeno dali se prodava nekade vo Makedonija belki od jajca?
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Ако мислиш на пастеризирани белки од јајца во тетрапак,нема!
Мислам дека нема ни ксантан.За која намена ти е ?
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Нарачај си од Алиекспрес,јас од таму нарачувам
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Pobaraj xantan/guar/agar agar od biokosmos, ili nekoi takvi prodavnici. Mislam deka i vo marketite gi ima.
 
Член од
15 мај 2020
Мислења
9
Поени од реакции
1
Нарачај си од Алиекспрес,јас од таму нарачувам
imam fobija od naracuvanje na internet hahaha, shala na strana, treba da se ceka baagi neli od aliexpress? moze da mi pratis link?
Автоматски споено мислење:

Pobaraj xantan/guar/agar agar od biokosmos, ili nekoi takvi prodavnici. Mislam deka i vo marketite gi ima.
Gi prebarav site marketi vo Gevgelija, ama za zal ne mozev da najdam
 
Последно уредено:

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
imam fobija od naracuvanje na internet hahaha, shala na strana, treba da se ceka baagi neli od aliexpress? moze da mi pratis link?
па незнам колку треба да чекаш,ја у Русија една недела чекам.Немој да го користиш со продукти кој содржат скроб,ќе стане како силикон.Најдобро се активира на 60C⁰
 
Член од
15 мај 2020
Мислења
9
Поени од реакции
1
па незнам колку треба да чекаш,ја у Русија една недела чекам.Немој да го користиш со продукти кој содржат скроб,ќе стане како силикон.Најдобро се активира на 60C⁰
Damn, fala ti za sovetot. Sakam da go koristam za proteinski sladoled i proteinsko cokolado domashno napravni, i palacinki. Dali agar bi bilo dobra zamena za xanthan?
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Зависи кој ефект сакаш да го постигнеш?
Со прости зборови.
Агар Агар ти е желатин,растителен.
Многу помалку вискозен од обичниот!
Ксантанот иако сите го опишуваат како загустител,повеќе е стабилизатор и хомогенизатор.
Работам молекуларна кујна,па ги знам овие работи.
 
Член од
15 мај 2020
Мислења
9
Поени од реакции
1
Зависи кој ефект сакаш да го постигнеш?
Со прости зборови.
Агар Агар ти е желатин,растителен.
Многу помалку вискозен од обичниот!
Ксантанот иако сите го опишуваат како загустител,повеќе е стабилизатор и хомогенизатор.
Работам молекуларна кујна,па ги знам овие работи.
Celta mi e da ima povekje fiber vo cokoladoto i sladoledot, a istovremeno i da bide po gusto. Celta e da ima povekje volumen za pomalku kalorii u glavno
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Тој ефект дефинитивно нема да го постигнеш со ксантан или било што од тој род.Пробај со ground flaxseed. .Или со семе од жалфија.Ќе добиеш на волумен и максимум целулоза.
Какво чоколадо како основен продукт сакаш да користиш?
 
Член од
15 мај 2020
Мислења
9
Поени од реакции
1
Тој ефект дефинитивно нема да го постигнеш со ксантан или било што од тој род.Пробај со ground flaxseed. .Или со семе од жалфија.Ќе добиеш на волумен и максимум целулоза.
Какво чоколадо како основен продукт сакаш да користиш?
Uff korekcija, xanthan kje za palacinkite i sladoledot, moja greshka.
Za cokoladoto glavnite sostojki se fiberyum/vitafiber (ako znaesh nekoja zamena i za vie so ist efekt otvoren sum na predlozi), protein, i se drugi e radi vkus, ekstrakt od vanila, puter od kikiriki, kakao.
Kje eksperimentiram so ground flaxseed ili seme od azlfija, samo 500 kalorii nekako mnogu mi se gledaat xD
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
За палачинките и и сладоледот користи млеко од бадеми и место шеќер изомалт/isomalt (прогуглај за него).

Витафајбер е супер,ако сакаш да си играш можеш да прогуглаш за семе од тегавец.Овдека има еден продукт како додаток во диета,сибирска целулоза се вика.прогуглај,види
 
Член од
15 мај 2020
Мислења
9
Поени од реакции
1
За палачинките и и сладоледот користи млеко од бадеми и место шеќер изомалт/isomalt (прогуглај за него).

Витафајбер е супер,ако сакаш да си играш можеш да прогуглаш за семе од тегавец.Овдека има еден продукт како додаток во диета,сибирска целулоза се вика.прогуглај,види
okej, fala ti za sovetite! ako mi trebaat drugi informacii tebe te baram da znaesh haha :D
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Да да пиши што и да треба нема гајле!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom