GPS - Software Upload

Член од
26 февруари 2007
Мислења
366
Поени од реакции
10
Во можност сум да купам навигација по многу поволна цена(том том или Гармин) е сега ќе ја зимам од странство, поточно од америка па ме интересира дали се мењава софтвер односно да и стаам некој со хрватски-српски јазик и да си додавам мапи кои самиот би си ги симнал. Исто така ако има некој искуства со некоја од навигацииве па да препорача некоја од овие две. Гарминот има некако по име и веројатно и си го наплаќа тоа но и Том Том по мое мислење се доста добри. Том томот можам да го земам за дупло помала цена од гарминот.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.575
Поени од реакции
7.499
Ако ти треба за Македонија, Гарминот е најдетален и единствен дор ту дор.

Наместо посебна единица, би ти препорачал да си купиш телефон со вграден ГПС.
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
366
Поени од реакции
10
Имам телефон со вграден ГПС(Нокиа Н82) но не е тоа тоа. А сега па нешто почна на телефонов и да ми бара пари за можам да си правам рути. Не ми треба за македониај, повеќе ми треба за соседствово - србија, хрватска, грција, бугарија. Од гарминот ми се свиѓа 1350 моделот а од Том Том повеќе гледам зошто се скоро дупло поефтини(околу 90евра)
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.575
Поени од реакции
7.499
Којзнае што имаш инсталирано што ти бара пари да правиш рута? Не е битно, значи, апсолутно немаш никаква разлика меѓу Гармин device и мобилен како твојот со инсталиран Гармин и мапи. И едниот и другиот се мали компјутерчиња со малце рам и меморија и извршуваат иста работа.

После тоа треба да видиш за шо ти треба џипиесот? За во кола? За со пешки? За во камион? На мотор?

Ако нувито го земеш, можеш да го користиш фино во кола и камион. На мотор не може, за пешки е премногу големо, на точак исто. Значи функционалноста е помала. А мобилниот можиш секаде.

Гарминот софтвер и мапите што одат во Нувито 1350 се потполно истите кои одат и во Нокиата. За Балканот имаш фантастична мапа Адриа Рут 3 која има детални мапи од Македонија (единствена детална мапа) каде и ги внесуваш бројките од улиците и те носи таму. Оваа работи само на Гармин, ТомТом нема, затоа и се поефтини зошто за кај нас на пример не ти врши работа.

Имаш на интернет туторијали како да инсталираш Garmin XT и Адриа Рут 3 мапата, се на се Гарминот и мапата само од Македонија не се поголеми од 35 мега и пробај да видиш дека е исто. После внеси ги и другите мапи и кракни ги и нема да ти бара пари да правиш рута.

Ако веќе си запнал да даваш пари за единица, јас би зел Гармин. Ама сметам дека не ти е потребна.

 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
366
Поени од реакции
10
Фајлот кој е ставен во чекор 4 не го наоѓа, ако може да ми пратиш линк по ПП.
 
Член од
29 јануари 2007
Мислења
306
Поени од реакции
11
^^Еве го линкот



Имаат промена на домен од gsmmkd.com на gsm.mk и некој линкови не работат.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Па исправен линк понудив погоре.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Зимај гармин и не му ја мисли.
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
366
Поени од реакции
10
Готово средив работа го инсталирав, супер е особено на 5800 но нема стабилна конекција со сателитот таму, додека на н82 супер конекција има по стабилна некако е но мал му е екранот. Мапите се супер комплетни
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Јас имам Самсунг с7350 и има вграден ЏПС, ми рекоја да си инсталирам Гармин за него.
Има начин да се најди софтверот, муфте :pipi: ?

Апдејт, ќе го проверам туторијалот од погоре.Како да напрам да ми го препознаи мобилнио како mass storage device ?Фајлој пренесвам преку ПЦ студио.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
^^Еве го линкот



Имаат промена на домен од gsmmkd.com на gsm.mk и некој линкови не работат.
Да исправен е линкот, само во самиот пост имаше линк кој не е.
Океј е, го активиравме стариот домен повторно, така да сите линкови што се веќе постирани со стариот домен, ќе си работата без проблем :smir:
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Темава ми падна во очи како добро утро. Пред некој ден прашував низ gsm форумот дали може да најдам гармин со мапи за Македонија ама за BlackBerry Bold 9700? Ако има некој информација или download link да ми даде за да го слегнам и инсталирам ќе му бидам благодарен цел живот. Знам дека има гармин за blackberry телефоните тоа го прочитав од официјалната веб страна на гармин, но не го подржува мојот телефон а плус и никаде низ торенти неможев да го најдам free.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Јас запнав на 7миот чекор

вака:
Откако инсталацијата ќе заврши повторно покренете го Garmin Unlock Generator-от во првото поле впишете 10# ,а во второто поле Slect Map Product одберете custom mapset и впишете за Adria Route 708 , а за SCG Route 929.

Одбрав custom mapset и ми излегува едно Map ID da vpisam broj

Незнам каде да ги впишам тие за Adria Route 708 , а за SCG Route 929.

Ова ми излегува



Средив ова, ама сеа тешко не може да пронајде сателит :S
 

Kajgana Shop

На врв Bottom