Google vs. youtube

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Интернетот e коципиран како слободен, нецензуриран и децентрализиран медиум.

Google изгелда не мисли дека треба да е таков. Со вметнувањето на Google+ во youtube, и завземањето на коментарите, Google го силуваше youtube -- иако за воља на вистината, youtube e во слободен пад повеќе од година и пол.

Ова го добив предмалку од тип на youtube:

Hi,

You must know about the whole googleplus owning youtube's comments by now and the grief it is causing many people as the cons outway the pros.

From the many, here are a handful of videos by individual youtubers setting up Vimeo/Dailymotion accounts as a result of this.

http://www.youtube.com/watch?v=01f9o0UZkGc

http://www.youtube.com/watch?v=A8RwNsXLd9w

http://www.youtube.com/watch?v=-BvBadViaKU

http://www.youtube.com/watch?v=-QKzRy0m-zQ

Oh, and me of course (link on YT page and below).

Some people are also setting up DailyMotion Accounts after they have set up a vimeo first. ...

All the best,


Ме интересира дали ве засегаат овие промени и како?

.
 
Член од
26 август 2013
Мислења
212
Поени од реакции
238
Искрено и не баш од причина шо мене лично ме интересира да најдам тоа шо терам на YT а не дали и како ке се организирани коментарите. Точно е дека политиката шо ја спроведува Гугл у однос на YT не е симпатична ама јбг... јас тама одам за да гледам видеа во 99 од 100 можни пати шо ќе одам на YT а не за да коментирам.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Хаха, најјаки се овие набројаниве "јутубери" што ќе го напуштале јутуб, они сиромашките со по 200 сабскрајбери :pos::pos::pos:
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Не ми се коментарите пресудни за се откажам од Youtube... важно да не ги наплаќаат видеата и то..
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Незнаев дека ги следиш овие работи :D

Кога google го купи youtube се очекуваа вакви работи... Google + реално е пропадната инвестиција со намера да се собори facebook. Видоа дека тоа не им успеа па мораа да најдат начин како да го изгураат проектот... Вметнувањето на коментарите дефинитивно ќе им ја зголеми посетеноста, само колку луѓето ќе се замараат со ова незнам...

Обично повеќето само гледаат видеа, а целиот процес на креирање акаунт само за да постираш коментари е дебилен... Според мене може само да падне вредноста на google + уште толку ништо повеќе...

Facebook никогаш нема да биде соборен пошто е поедноставен за користење, просто кажано прават се за да го гризнат поголемиот дел од колачот на пари. Што до некаде е и нивно право без разлика што нас не ни се допаѓа или не...

Тие ни даваат сервис, информации, видеа, не сме ние никој и ништо да им кажуваме што да прават :)
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.641
Поени од реакции
3.535
Како тоа популарноста на јутуб е во опаѓање една и пол година?
 
Член од
1 ноември 2010
Мислења
595
Поени од реакции
241
Интернетот e коципиран како слободен, нецензуриран и децентрализиран медиум.

Google изгелда не мисли дека треба да е таков. Со вметнувањето на Google+ во youtube, и завземањето на коментарите, Google го силуваше youtube
Ме интересира дали ве засегаат овие промени и како?
.

интернетот е многу повеќе од слободен, нецензуриран и децентрализиран медиум.
интернетот е поврзаност помеѓу точките А и Б...
тоа е и со телефонот случај, но ова е повеќе...А и Б се поврзуваат со сите светски азбуки...

интернететот , би требало да е слободен...пристап..до него.

Гугл е компанија, исто како Марс за чоколади...основата им е профит...
САД ја подржуваат политиката на големите компании...
Гугл, како и сите други компании, е воден за профит...никој нема право да му се меша..

за да биде интернетот слободен...и пребарувачите...
треба регулатива....
но, тука има проблем...
можеш една компанија, поради монопол на алуминиум, да ја поделиш...
United States v. Alcoa, 148 F.2d 416 (2d Cir. 1945)
но, како да го поделиш гугл?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom