DUNE: PART TWO (2024) - Тема за тие што гo гледале филмот! (SPOILERS!)

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.274
Поени од реакции
27.725
во книгата се запознаваат на плажа, а во филмот на авион.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Е ова веќе личи на расправа за некој филм :)
И да не повторувам се досега што кажавте, ама од се прочитав и најмногу се сложувам со Mad Man. Изгледа дека филмов сме го сфатиле баш на ист начин.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.965
А јас едно само се прашувам - дали книгата е озбилно толку глупа или до македонскиот превод е?
Пред некоја година прашав во Уметност и литература ама никој не ми одговори. Значи, ја прочитав дури пред година/две и бев тотално разочаран од книгата. Само 10тина реченици. Све друго матно, онака шаблонски напишано колку ради реда, ни малку замачкано ни ништо. Добив впечаток дека ако не го имаш гледано филмот пред тоа, книгата ќе биде многу нејасна и чудна.
Вчера купив уште една книга од Чак Паланик - Приспивна песна. Па да видам каков стил тера во оваа книга, дали е истиот како во Фајт Клаб, или едноставно е до македонскиот превод само... За жал Фајт Клаб не сум ја видел на англиски по книжарите, па за да споредам.
Добро е значи не го имам само јас тој впечаток. Јас ја имам читано книгава во македонско издание од издавачка куќа Три-полош превод амин!! Среќа што го имав два пати гледано филмот пред да ја прочитам, иначе немаше ама баш ништо да ми биде јасно. Тоа преведувачот се гледа, кај заглавил, кај не разбрал што се работи, па тресел од ракав зборови. Ужас. Се изнервирав додека ја дочитав.
А башка книгава во доста работи се разликува од филмов. На пример, Финчер многу паметно му дал сосем поинаков крај.
Добро е значи не било до мене :) Делува како преведувачов да седнал и од филмот преводот да го пишувал али јбг на англиски ја нема.

Инаку главната поента по мене бар е излез од таа машинерија што е спомната неколкупати погоре. Шаблонот по кој луѓето мора да живеат за да успеат во цивилизацијата т.е. образование-работа-стан,кола-брак-деца итн. а главно во остварување на се ова се парите. Премногу обрнување внимание на материјалното за човекот да биде успешен. Најмногу се дава акцент на ова кога ке го водат разговорот каде Нараторот му кажува на Тајлер конкретно за мебелот (откако му гори цел стан), вика мебел се купува еднаш во животот и си викаш оваа работа е завршена идам на наредната работа што треба да ја купам/завршам. Тајлер му ја кажува фразата The things you own, end up owning you. Нормално за ова многу примери имаше ова беше еден од нив. Исто по мое добра и една од главните филозофии кон кои се стремеше Тајлер е еднаквоста. Ова го објаснува кога ке сака да ги дигне во воздух зградите на 10те најголеми кредитни компании во земјата. Кадешто кажува дека после акцијата сите ке бидат еднакви т.е. тие што се во минус почнуваат од нула тие што се полни со пари исто така почнуваат од нула. Во боречкиот клуб никого не регрутира со сила ниту повикува на насилство ниту убива невини затоа не можам да кажам дека е лош лик, можеби начините или акциите кои ги превзема се премногу екстремни но тоа е единствен начин за некои работи да успеат и да се привлече внимание. Со убивањето на своето алтер его (Тајлер) дали Нараторот е победник? Според мене да, бидејки ги научил вистинските вредности на животот и не му е потребен Тајлер повеќе т.е. не мора да се сомнева повеќе во својата свест и може да продолжи да живее поприбрано. Инаку за спорната сцена кога ќе се свирне со пиштолот некаде прочитав дека во едно од двд-ињата на интервју со Финчер е објаснето дека куршумот уствари се одбива од вилицата на Нортон и излетува надвор, што право да ви кажам ми беше доволно да го проголтам бидејќи не ми беше баш прифатлив тој потег на нараторот па ете после тоа што го прочитав ми стана целосно прифатливо ;) Има доста сцени за дискусија но еве мене ме интересира вашето мислење за последната сцена кога ќе почнат да паѓаат здрадите.
Кога Нараторот и Марла гледаат како паѓаат кулите па после сликата се поместува цела и завршува филмот. Мислите дека и нивната зграда отиде во воздух додека беа во неа? Бидејќи и таа беше минирана ме наведе на вакво прашање. Моето мислење е не, но сепак интересно е малце да се подразмисли ;)

Btw еден од моите Топ 5 омилени филмови
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.274
Поени од реакции
27.725
филмов е навистина нешто добро и не би му дала оценка друга освен ∞.
Навистина те тера да мислиш и те освестува со самиот лик на Тајлер.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Музиката на крајот од филмот, кога се рушуваат зградите, е феноменална. Немам зборови.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.022
Е некој не ја има на пример читано книгата па можевте спојлер да стајте(пошо поинаку завршувала).

--- надополнето ---

Пошто колку што читам темава е за сите оние филмот што го гледале филмот(книга не се спомнува).
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.965
Де бре толку кренавте прашина за дискутирање на Фајт клаб и никој не збори :D Ајде ако ве мрзи да го читате цел мој став зирнете го само последното прашање при крај на мојот пост и дадете свое мислење ;)
 
Член од
14 април 2010
Мислења
628
Поени од реакции
219


Fight Club е пред се филм со стил-во секоја смисла.Дури и самиот почеток го ветува тоа.
Не знам како се викаше Нортон во филмот,па ќе го викам така..

Значи он е тип шо работи за една автом. компанија,нешто околу безбедноста на колите мислам..
Вака е претставен-типичен западњак,слабо пријатели,а и никој од тие вистински.Без жена без деца.Живее сам во огромен стан,и финансиски стои сигурно.Патува нонстоп со авион и се среќава со работи "се за една употреба",и краткорајни пријателства.Он е интелегентен човек.Ама толку е емоционално затапен шо не може ни да спие.Има инсомниа.

Во една прилика нели докторот му рече-you dont know nothing ab. pain.И демек оди на одделението за заболени од рак на тестиси..оди и шо да види.
Се сочувствува со болката на пациентите,и тоа го испразни за прв пат..and I cry like a baby(on Bob's tits :pos:) И оп..си наоѓа вентил.Почиња да спие како бебенце.Арно ама по некое време иде Марла.

Марла е "ист случај" како него.Таква,помирена со судбината,Апатична,забегана и она си нашла добро местенце под сонцето.
После,двајца исти на едно место-не ја бива нели.Се договараат да си ги поделат одделенијата :toe:

Арно ама на Нортон му се вратија старите бедови..пак не можеше да спие, и животот single service,single friends продолжи.ИИИ
на егото му требаше очајна промена,и си создаде алтер его или супериорно его :smir: Tyler
И почиња да објаснува-Тајлер беше ваков наков...се позитивно (фала богу му се восхитува на супериорново его)

После нели "му се пали станот".Па се всели кај Тајлер.Он па живееше во крш куќа пред распаѓање..таква нечиста,грда,ама бар имаше кревети :icon_lol:
Па Марла сакаше да се убива,ама Тајлер ја собра и и внесе малце живост :music3: Ја пердашеше на highest level.

А во меѓу време,супер егово дојде до една идеја-"punch me"
На Нортон очигледно му требаше нешто за да почувствува дека е жив,а како ако не со физичка болка.А башка и едно добро тестотеронско испукување.
ИИИ очигледно на многу други има требало тоа..Fight Club се прошири.Првово и второво правило не важеа :) Тупаници,глава у глава,трескање на под..колку убаво се чувствуваше после тоа Нортон


Па мораше да се "испроба" во филмот Тајлер,колку стварно е алфа мажјак..кога им влезе газдата на местото-тој дебелиот.
И закон сцена :pos: знаете како одеше натаму ..

После,Нортон почна да сумља во одлуките на алтерегово.А алтерегово беше заебано.Bad ass.Направи строго дисциплинирана војска од членовите од клубот,и работеа доста војнички и послушно.

Исто многу интересна сцена,кога му отидоа на тоа Јапанчето,кога го измкнаа зад дуќан...what do you REALLY want to be in youre life.Do you really wann'et to be an shopkeeper?
После сцената со колата,кога Нортон откри за проектот Мејхем.Значи цело филмов сака да каже,на шо се е способно (во таков случај) алтер егото
Почувствува доза на недоверба-го спука етика нортон
Па тајлер му изврши предавање на функцијата
And when I woke up,Tyler was gone. Пак се почувствува сам-без пријател.Кога виде шо се испланирал Тајлер,у пичку матер.Па нели сакаше да го спречи проектот мејхем..кога отиде у станица..и овие-He say,you deffenetly gonna say that :)
После го мавна моралот во глава кога виде - колку само штета ќе направам ако дозволам да се случи тоа

И знаеме како оди натаму.Во секој случај филмот е РЕМЕК ДЕЛО. На кој болесник му текнало сценариово :pos::zver:
Мнооогу работи испуштив,ама,тоа шо ми текна :smir:..Генерално,пак таа некоја борба меѓу добро и зло.Оти супериорново его е бестрашно и не мисли на последиците.Урлика владее незапирливо !

..за на крај..уште една добра реченица во филмот.. -во хотелот кога му кажа дека он го измислил него-"тоа луѓето го прават секој ден,само ти успеа да го задржиш" (така нешто) :)
Кажете ако ви текне нешто плус,може да се продискутира,вајда не беше лоша краткава рецензија :duel:
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Kaj gi naogjate filmovite be :)

Aj da pisam i jas nesto.

Znaci epten kasno go gledav ovoj film, 2007 ili 2008 nekade, i samo zatoa mi e mnogu maka, zatoa sto od 1999 do 2007/8 se napravija mozebi 10/20 filma na koi idea im dade Fight Club uste na vremeto :)

I kako takov koga go vidov, znaev deka Tyler ne e vistinski uste nekade vo pola film (znaci od tuka moze da pogodite veke, kakva mizerna ocenka mu spremam :) ). Sega ke skoka nekoj super intelegenten i ke mi rece deka ne e toa poentata na filmot, filmot ima poraka epten druga, ni kazuva deka sme zarobeni vo opstestvoto, deka ova taka, ona onaka. Are we really? Onaka koga go gledas filmot, mozebi se filmas (mozebi i ja ke se filmav da go gledav 2003 ili pred toa filmot) so slicni mislenja na: "vidi go kolku e jak", "navistina sme robovi" , "ne ne, robovi e malce, nie sme ROBOTI", ama zimi takvoto. :) Nisto ne sme, onaka, bas sve si pravime kako sto sakame i od mizerija si vikame "ehhh da ne bese vakva vladava ili onakvo toa tamu sto dava pechati, drugo ke beshe", ama ne, sve isto ke beshe, nikoj pravoto za nisto ne ti go odzema, mozebi pravoto da nosish oruzhje, ama koja e poentata na toa?

Koj moze da mi reche deka vo filmot Norton e luzer a Tyler e heroj/winner?

Ne ama iskreno, so sto e Tyler winner? Batelete go likot na Brad Pitt, onaka skroz izbrisete go, vo sto e Tyler pobednik? Vo mizerniot eban stan? Vo Kukjata so 1000 pederi (do vcera, a i sute, na temata piknik vo Kosovo gi zaebavame deka se sobrani i pukaat)? Ili deka krsheshe i paleshe sve divo i zivo?

Od druga strana zosto Norton luzer pa? Za super awesome stan? Super awesome rabota? Super awesome plata?

Robovi sme bile :) pfah. Okej sto sakate vie, site pankeri da sme? Bez rabota i onaka bez pretsedateli da ni se drzavite, bez huge-fucking corporations? Bez shefovi? Onaka sekoj svoj sef? Really? Grow up.

Ocenka 1/10.
 
Член од
31 јануари 2011
Мислења
779
Поени од реакции
382
Kaj gi naogjate filmovite be :)



Koj moze da mi reche deka vo filmot Norton e luzer a Tyler e heroj/winner?

Ne ama iskreno, so sto e Tyler winner? Batelete go likot na Brad Pitt, onaka skroz izbrisete go, vo sto e Tyler pobednik? Vo mizerniot eban stan? Vo Kukjata so 1000 pederi (do vcera, a i sute, na temata piknik vo Kosovo gi zaebavame deka se sobrani i pukaat)? Ili deka krsheshe i paleshe sve divo i zivo?

Od druga strana zosto Norton luzer pa? Za super awesome stan? Super awesome rabota? Super awesome plata?

Robovi sme bile :) pfah. Okej sto sakate vie, site pankeri da sme? Bez rabota i onaka bez pretsedateli da ni se drzavite, bez huge-fucking corporations? Bez shefovi? Onaka sekoj svoj sef? Really? Grow up.

Ocenka 1/10.
Northon e лузер затоа што ако не беше Tyler Durden немаше никогаш да си признае дека ја свиѓа Марла, немаше никад да му каже на шефот дека му е преку такво од него и од работата што ја работи, немаше да се ослободи од стравот дека некој ден ќе умре и дека не може се во животот да биде под негова котрола( let the chips fall where they may ).

А ако мислиш дека филмот е за анархија, влади, и такви работи тогаш очигледно не си ја сфатил поентата на филмот.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Northon e лузер затоа што ако не беше Tyler Durden немаше никогаш да си признае дека ја свиѓа Марла, немаше никад да му каже на шефот дека му е преку такво од него и од работата што ја работи, немаше да се ослободи од стравот дека некој ден ќе умре и дека не може се во животот да биде под негова котрола( let the chips fall where they may ).

А ако мислиш дека филмот е за анархија, влади, и такви работи тогаш очигледно не си ја сфатил поентата на филмот.
:icon_lol:

Sto ima vrska sto mislam jas :) daj kazi ti sto mislis. Kako ti go razbra, bas me interesira.
 
Член од
31 јануари 2011
Мислења
779
Поени од реакции
382
:icon_lol:

Sto ima vrska sto mislam jas :) daj kazi ti sto mislis. Kako ti go razbra, bas me interesira.
Ај чисто дека немам попаметна работа:

Поентата е да си го живееш животот како што сакаш, да не зависиш премногу од матерјалното ,да бидеш опуштен и отворен, и да не се ограничуваш во животот.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Znaci epten kasno go gledav ovoj film, 2007 ili 2008 nekade, i samo zatoa mi e mnogu maka, zatoa sto od 1999 do 2007/8 se napravija mozebi 10/20 filma na koi idea im dade Fight Club uste na vremeto :)

I kako takov koga go vidov, znaev deka Tyler ne e vistinski uste nekade vo pola film (znaci od tuka moze da pogodite veke, kakva mizerna ocenka mu spremam :) ).

Е баш истово и за мене важи. Филмов првпат го гледав сега брзо. У меѓувреме сум гледала мал милион филмови со сличен расплет. Фајт Клаб имаше добар почеток и крај, ама средината мене не ме бендиса. Тајлер ме нервираше и борбите ме нервираа. Ама не сум строга како овој погоре да му дадам 1.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom