Fidel Castro hasta Siempre!

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Јас сум голем фан на Фидел Кастро и Ернесто Че Гевара, Децата на револуцијата! Што мислите вие за неговото дело? Како мислите дека ќе биде запамтен во историјата? Секоја почит до човекот кој на само 60 километри им е „ТрН_Во_ОкО“ на најголемите империјалисти САД!Дали ќе биде иста Куба по неговата смрт...? Што ќе биде со единствениот феномен од држава? Дали американизмот ќе ја смени уникатноста на оваа држава? Кои се вашите мислења?
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
После неговата смрт САД ќе ја *вагинално пенетрира* Куба. Треба да се најде некоја добра замена за овој човек иако имам малце надеж. Како што е сиромашна Куба по влегувањето на Америте ќе биде бетер! :(
Ќе ја скурцаат ко Југославија вагина им матерна. :)
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Mislenjata za diktatorite se sekogas podeleni, a Kastro ne e isklucok.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
TpH_Bo_OkO напиша:
Јас сум голем фан на Фидел Кастро и Ернесто Че Гевара, Децата на револуцијата! Што мислите вие за неговото дело? Како мислите дека ќе биде запамтен во историјата?
Pluknat Branko Crvenkovski!!! I po drzavotvornosta, i po manirite, i po ideologijata, i po potezite, duri i vo likot - a be kako od edna cicka da piele mleko!
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Misirkov напиша:
Pluknat Branko Crvenkovski!!! I po drzavotvornosta, i po manirite, i po ideologijata, i po potezite, duri i vo likot - a be kako od edna cicka da piele mleko!
Споредуваш мачка и глушец...
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Да не зборам дека споредбата нема апсолутно никаква логика со реалноста. Сепак интересни работи му дешаваат на Мисирков во главата.. :) :)
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
TpH_Bo_OkO напиша:
Споредуваш мачка и глушец...
Eh sega, jes da Kastro mozhe na "drzavotvornikot" voda da mu nosi, no da go narechesh glushec nekako ne e fer! ;-) I Kastro ima jaki osobini, zhivotna shkola! Ete na primer napravil podobar izbor so Dalila, chii mekici se mnogu pofini od sarmite na Jasna.

Ne znam dali znaete, no nagolemo zapochnaa oblozhuvanja koga kje umre Kastro, vo optek se golemi pari. ...
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Ајде радувај се. Амери повторно на Куба!!!!! Јеа. Просперитетот никогаш нема да биде подобар.

:sekss::sekss:
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Јенки го хоум

Bada Bing! напиша:
Ајде радувај се. Амери повторно на Куба!!!!! Јеа. Просперитетот никогаш нема да биде подобар.

:sekss::sekss:
Што знам дали Америте така лесно ќе ја лапнат Куба најголеми изгледи после смртта на Кастро има да дојде неговиот брат кој е уште поголем амеромрзец од самиот кастро значи дека тие нивни илузии можат да се распрснат.Миљардата што му е земена уште ќе си ја чекаат иначе Трн ако ја најдиш Спомени на Кубанската револуција обавезно да ја прочиташ пишувана е во прво лице од Че многу сликовито ја објаснува целата кубанска револуција.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Viva Cuba : Трну - ја обожавам песната што ти е у потпис!!!
 

tha CaspeR

NV.mk
Член од
1 мај 2006
Мислења
1.508
Поени од реакции
162
VIVA LA FIDEL. Смртта на Фидел ќе значи крај за Куба (ваква како што е). Затоа да даде Господ да поживее бар уште 5-6 години.
 

Buci

Il Padrino
Член од
4 август 2006
Мислења
300
Поени од реакции
2
tha_Casper напиша:
VIVA LA FIDEL. Смртта на Фидел ќе значи крај за Куба (ваква како што е). Затоа да даде Господ да поживее бар уште 5-6 години.
fidel moze da bide sreken ako pozivee uste 5-6 nedeli.
ali eve moe mislenje za fidel i postfidel cuba:
1. najdobra slika za toa kako eden covek vladee so edna zemja i narod ne davaat scarface(za fidel) i kapitalistickite propagandi.najdobra slika dava samiot narod sto e pod vlast na mr.x(u slucajov fidel)kako so moze da primetam cela kuba dise so fidel i den denes go postuvaat i sakaat kako i za vreme na revolucijata.taka da glupo e da se kaze deka fidel e surov,ne cini,diktator ovo ono koga samiot narod na kuba go saka.
2.postfidel kuba definitivno nema da bide toa sto e denes.da se nadevame deka ke dojde nekoj slicen na nego(raul) i kuba ke prodolzi da im pretstavuva trn na tie arogantni gnidi.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Znachi protezhirash politika "I po Fidel - Fidel". ;-)

Vidi, kubasnkiot narod e podelen, glupavo e da se davaat cifri, no da kazheme uslovno 2/3 na 1/3, so toa shto imashe golemi iseluvanja na protivnicite na Kastro, a tie vo Kuba i taka ne smat da pisnat.

Tuku, interesna vest denes: pulenot na Kastro i precedatel na Venecuela -- Hugo Chavez -- formirashe na samitot vo Karakas, zaedno so liderte na nekolku drugi zemji zaednica na Centralno-amerikanskite nacii. Zaednicata kje se grizhi za energetslkata i ekonomskata politika na latinoamerikanskite zemji. Chavez odredi sedishteto da bide vo Kito, t.e. glavniot grad na Ekvador.

http://www.plenglish.com/article.asp?ID=%7B1B6ACE53-6D65-4752-878F-DE0E7C285FB7%7D&lang...
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Мислам дека Фидел Кастро имал и добри и лоши страни, зашто никој не е совршен, па дури и он. Ама сепак ок, човекот ќе си остане во легендите, зашто сепак има оставено трага во светската историја.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Fidel Castro ти е самозаљубен егоцентричен морон, ја споеба револуцијата, дури ја ислажа сопствената жена на смртната постела која го заколна да го слуша секогаш народот и да му помага, а типов замеша прсти дури во смртта на својот пријател (Che Guevara) плашејки се да не го наследи или да го тргни од функцијата Претседател на Куба, да не збораме за култот на личноста.

Сепак, како што кажа Трн_Во_Око, баш им е Трн во око на американците ...А има и добри наследници, неговиот брат и Чавез од Венецуела.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom