EVE Online

Член од
6 септември 2009
Мислења
14
Поени од реакции
0
Пред некое време ја пробав trial верзијата (трае 14-сет дена) и можам да кажам дека оваква игра до сега никогаш немам видено ( во добра смисла).
EVE Online, заедно со уште неколку игри, ја претставуваат листата од најдобрите игри кои сум ги играл.
Таа е mmorpg и вселенска симулација која потсетува на игрите како Freelancer и X3 игрите, но далеку е пософистицирана од нив бидејќи целата игра ја водат играчите (player run game).
Бидејќи немам трпение да ја опишувам целата игра, можете да прочитате за неа --->http://en.wikipedia.org/wiki/Eve_Online

Кажете ми ваше мислење за играта, и ако има некој што ја игра, да ми каже како го плаќа месечниот надомест.
 
Член од
6 септември 2009
Мислења
14
Поени од реакции
0
Досадна е на моменти, како и други игри, но ако имаш пријатели во играта кои ќе ти помагаат, работите идат многу побрзо и влезен си во акцијата.
А прилично има добра графика.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
многу интересна ми се гледа ...
само после „чивијата“ со WoW некако не ми се ризикуе да играм некоја ваква игра :)

инаку за плаќање секој месец е 14долара?
а гледам и некој PLEX систем на плаќање кој некако не го сваќам ...
 
Член од
6 септември 2009
Мислења
14
Поени од реакции
0
Како што разбирам, со PLEX системот можеш да ја играш играта бесплатно (премногу да ја играш...) и за тоа немам време.
Затоа барам начин да ги плаќам тие 700-800 денари исто како што се плаќа за WoW, затоа што реално не ми се дава кредитна картичка за ова.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
како премногу ... како се добива тоа PLEX ...
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
епа сеа тоа е ...
значи нешо ко за голд во WoW шо се купуеше гејм кард ...
 
Член од
1 април 2006
Мислења
273
Поени од реакции
4
EvE ја играм нешто повеќе од една година. Многу е поразлична од WoW, GW па и сите други ММО игри.

Една од главните разлики е пазарот кој е целосно контролиран од играчите. Значи се што се купува и продава е произведено од самите играчи. Пазарот на играта и целата купопродажна динамика е бидена цел на голем број на анализи на економисти, а и самата компанија која работи на играта има вработено економист со цел на подобрување на тој дел играта.

Друга разлика е тоа што играта е можеби една од најслободните игри, во смисла на тоа што секој може да биде тоа што сака кога сака. Нема предефинирани улоги. Можете да бидете богат индустријалец кој е познт по производството на бродови од одреден вид или ловец на пирати(секако други играчи) кој се обидува да воведе ред во системите кои не се во контрола на полицијата. Или пак истражувач на нови светови по потрага по артифакти кои на пазарот ќе ви донесат многу пари. Или може да станете директор на некоја од најмоќните корпорации и алианси кои чуваат голем простор и голем број на системи кои ќе треба да ги браните во битки со флоти од по можеби 1000 бродови.

Бродовите во играта го имаат оној стандарден редослед. Мали фригати па разузнувачи, battleships,battlecruisers, голем број на специјализирани бродови па се до огромните dreadnoughts, carriers,motherships и titans.

Секако играта има и некои недостатоци. Не секој може да се пронајде во сите аспекти. Пример собирањето на минерали, во основа рударството, кое овозможува материјали за градење на се и сешто се смета за еден од понеинтересните делови во играта. Но како што пишав погоре не мора да сте “рудар“ па можете да бидете се што сакате.

Друг интересен аспект е мета-играта. Шпиони во противнички алијанси. Извршување на кражби на огромен број на средства(100тици билиони) кои можат драстично да влијаат на тоа кој го контролира кој простор. Овој аспект од играта има голем , голем број на примери и случки за кои нема време па и простор сите тука да се опфатат. Можеби една од најголемите кражби сепак е таа на еден од директорите на една од банките водени од самите играчи. Тој играч ќе украде огромна сума на пари од банката кој ќе ги продаде за пари за да плати медицински трошоци за својот син(мислам беше некаде околку 30-40 илјади долари).

Играта два пати годишно добива бесплатни експанзии. Играта е 700 денари месечно(со тековната берза на доларот) или пак може да се плаќа преку ПЛЕКС системот. Всушност ПЛЕКС представува легален начин да купите ISK(паричната вредност на играта). Некој играч ќе купи GameCard кој може да го искористи или претвори во ПЛЕКС ајтеми во играт. Овие може да ги продаде за пари. Плекс ајтемите даваат 30 дена.

Ако некој има прашања, слободно поставете ги тука. Знам дека постов е малку долг но не е ни малку доволен за да се објаснат сите аспекти на играта...
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
објасни околу Плекс .. колку кошта дали може да се земе со нормална игра .. или мора да бидеш фул онлајн нон стоп :)

--- надополнето ---

btw. како ти оди тебе за еве година дена :)
и плаќаш со CC или со Плекс
 
Член од
1 април 2006
Мислења
273
Поени од реакции
4
објасни околу Плекс .. колку кошта дали може да се земе со нормална игра .. или мора да бидеш фул онлајн нон стоп :)

--- надополнето ---

btw. како ти оди тебе за еве година дена :)
и плаќаш со CC или со Плекс
Јас лично плаќам и со CC и со Плекс. Досега 5-6 пати сум платил со плекс. Првите неколку месеци плаќав со CC. Средната цена последен пат кога проверив na Плексот изнесуваше 300милиони ISK но таа цена варира на пазарот во зависност на побарувачката и понудата. Некако сега се обидувам да соберам 700 денари за да платам со cc и парите што ги имам во играта (доволно за 2 месеци + кусур) да ги искористам на еден куп бродови :) :zlo:

Нов играч може да има потешкотии да направи 300м за еден месец и плус да му останат пари за да замена на бродови за PvP. Но има исклучоци. Неколку пати сум сретнал нови играчи на 14 дневен трајл кои користат одредени механики во играта за да дојдат до 300 милиони и да си го продолжат активираат акаунтот.

Мое лично искуство е дека можноста за плаќање со плекс зависи од професијата или подобро речено тоа што моментално го правам. Ако се занимавам со мисии од повисоко ниво ( има 5 нивоа од кој 4тото е најпрофитабилно за сам,додека 5тото има дополнителни ризици и потреба од “банди“ па се до капитални бродови) тогаш можам лесно да ги направам 300милиони за да плаќам со плексот. Но ова понекогаш креира дупка во парите за PvP бродови или пак општо за ако сакаш да си купип некоја нова “играчка“.

Секако постојат и други начини како на пример Црни Дупки во непознати системи каде со 3-ца пријатели направивме по 130 милиони за 2 часа работа. Постојат “зандани“ каде има можност за “специјални“ модули со кои ете за 30-60 минути можеш да направиш 1-1.5 билиони и да си се осигураш за следните 2-3 месеци со се екстра бродови.

Сега има и 0.0 сигурносен простор-системи (сигурноста оди од 0.0 до 1.0) каде нема никаква контрола. Тој простор припаѓа на играчите и тие ги одредуваат правилата. Таму можноста за заработувачка е голема но постои голем ризик да бидеш уништен од некоја непријателска “банда“ која се решила да го нападне вашиот простор.

За крај има луѓе кои прават по децетици па и стотици билиони во еден ден. Тие можат сигурно да си плаќаат до 10 акаунти со тие пари. Ова го прават преку трговија. Купувај ефтино продавај Скапо. Но ова бара најмногу out of game вештина и познавање на секој детал на комплексниот пазар.

Значи твоето прво прашање нема конкретен одговор. Можеш да играш само 1 час и да си платиш 2 месеци или пак да играш 2 недели и да успееш да собериш пари за 1 месец. 2 недели не мора да си цело време онлајн. Сепак не можам точно да ти кажам. Има безброј други фактори кои влијаат на правењето пари ( Војни на пример).

Воглавно колку е можноста за профит поголема толку е поризична таа професија/активност. Ако еднаш го изгубиш бродот нема враќање... мора нов :)...

Инаку веќе 2 недели немам сигурен профит направено. Друга корпорација објави војна на мојата па стандардните операции ни се малку нарушени и не се исплаќа да извршуваме мисии кога во секој момент може да не нападнат. Ама затоа постојат како што напишав погоре други начини.
 

ONE

Член од
21 декември 2008
Мислења
895
Поени од реакции
64
А вака едно прашање, нема некој приватен сервер како на WOW, каде што не треба да се плати :P ?
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
А вака едно прашање, нема некој приватен сервер како на WOW, каде што не треба да се плати :P ?
И која би била поентата во тоа? Ти пишаа погоре дека играта многу зависи од играчите. На приватен сервер на ништо нема да личи.
 
Член од
1 април 2006
Мислења
273
Поени од реакции
4
И која би била поентата во тоа? Ти пишаа погоре дека играта многу зависи од играчите. На приватен сервер на ништо нема да личи.
Точно. Уште една разлика од другите игри е тоа што сите играчи се “на еден сервер“. Значи нема како во WoW различни сервери од по 2-3к играчи туку сите играчи имаат можност да се во интеракција со секој друг...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom