Elden RIng

Член од
1 ноември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
63

Елден Ринг произлегува како соработка помеѓу Џорџ Мартин ( Игра на Тронови ) и Хидетака Мијазаки односно студиото за игри што ни ги донесе Дарк Соулс, Секиро и Бладборн ( оние тешките :) ). Со работа, односно развивање на играта е започнато веднаш откако студиото Фром Софтвер комплетно ќе заврши со работа на Дарк Соулс 3 во 2017, соработката е започната по иницијатива на Хидетака Мијазаки каде што тој како режисер ја развива играта по претходна зацртана приказна и креиран универзум од страна на Џорџ Мартин.

Играта прв пат на јавноста беше претставена на саемот за игри E3 во 2019, за играта се знае дека е природен наследник на Дарк Соулс, играта ќе овозможи креирање на карактер, и ќе биде од типот "Open World" што ќе овозможи поголема слобода во движење и поголемо истражување. Елден Ринг требаше да има свое претставување оваа пролет, но поради корона вирусот истото не се случи, иако беше претставена пред скоро една година сеуште немаме повеќе официјални информации за играта што не е карактеристика за студиото откако ќе најави игра. За музиката ќе биде задолжена Јука Китамура која им е добро позната и на студиото и на фановите поради тоа што има работено на повеќе игри создадени од ова студио.

Од шпекулациите што се вртат Елден Ринг треба да излезе 2020 иако станува се поневозможно, најновите шпекулации укажуваат и на тоа дека ќе има одбирање на ниво на тежина на играта.

Знам дека има подобро упатени од мене како и поголеми фанови на игрите на Мијазаки и Фром Софтвер, затоа надополнете ме и споделете свое мислење.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
775
Поени од реакции
632
Нема што да надополниме се што се знае го спомна само ќе шпекулираме додека не излезе играта.
 

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
7.943
Поени од реакции
11.986
Инаку зборавив да пишам тематиката приказната ќе е келтска и норвешка митологија.
noooooooo
samo mene li mi e smacheno od vikinzi? oversaturated e cela taa tematika.

Mislam deka igrava ke bide open world, so combatot od dark souls.
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
63
Јас само што ја завршив серијата Викинзи s06e10 и можам да кажам дека таа тематика повеќе ми се допаѓаше пред да ја гледам серијата, башка и трејлерот на АК Валхала ептен ме дотепа, ептен е слична со серијата што со карактери што со локации.

Се спомнува дека и Елден Ринг ќе биде со таква тематика но ќе видиме до кој степен и во кој правец ќе отиде, немора да значи дека нема да знаат добро да го изведат тоа.

Контроверзна одлука можеби до некаде би било ако играта има одбирање на нивоа на тежина ( Easy, Normal, Hard ), тоа не е "трејдмаркот" на Фром Софтвер и дефинитивно нивните фанови нема да се импресионирани, но од друга страна пак би ја уживале и по кежуал гејмери што не им се баш на секој чекор.

Секиро има нешто слично на тоа но Секиро тргнува од Хард :D, со Kuro's Charm (NG+) и Demon Bell играта оди две нивоа погоре.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
775
Поени од реакции
632
Незнам како ќе успеат да го вметнат тоа бирање на тежината во мултиплеерот затоа и нема тежина во мултиплеер игрите замисли си некој на easy и некој на hard прават дуел мислам дека е невозможно единствено ако не прават посебни сервери па таму да ги стават нубците.
Инаку серверите на dark souls се малку утнати имаш 2 региона Јапан и останатото и кога ќе инвејдаш некој од јужна америка или африка оди најди стабилна игра.
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
63
Бирање на тежина но за сингл плеер пример пред да го старташ сторито бираш на кое ниво сакаш да ти биде, мултиплеер нема како освен да ги рангираат според левел, експириенс и статистика.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
775
Поени од реакции
632
ако е multyplayer open world немаш сингалплеер мод да играш тоа е поентата на тие игри како што се lord of the rings , skyrim и WOW на опен ворлд сите се на иста тежина и левел 1 и левел 200 сите се во 1 свет и ја играат играта затоа зборувам ако има лесно ниво ќе има посебен сервер за нубците што ќе одберат таа опција.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
3.148
Поени од реакции
2.818
Бирање на тежина но за сингл плеер пример пред да го старташ сторито бираш на кое ниво сакаш да ти биде, мултиплеер нема како освен да ги рангираат според левел, експириенс и статистика.
И јас тоа ќе велев.
Мислам дека нема врска на кое ниво ќе играат, во мултиплеер ќе ги мечува според левел и експириенс ваљда.
.....

Btw, зборувано чисто од аспект на впечаток од прв тизер, сметам дека ќе биде нешто подобро од Секиро.
И лично преферирам повеќе нордска митологија пред јапанска или кинеска, дааааааалеку повеќе.

Само штом е најавено дека треба да очекуваме open world игра со излеверирано дификалити - очекувам да е нешто покежуал од ДС, ако веќе споредуваме... :D
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
63
Според мене мултиплеерот ќе се сведе на тоа што беше во Дарк Соулс 3 исто како и синглплеерот, значи не верувам дека ќе биде MMORPG, ќе има инвејд, ко-оп и тоа би било тоа според мене.

Моја шпекулација е дека околината би било нешто слично на она што го видовме кај Гаел но со повеќе детали секако, ќе има пра НПЦ но нема да има население-популација како што може да се види кај други игри како кај Вичер, Скајрим, Хорајзн...

Ќе има надоградби од типот STR, DEX, END, VIG... но и ќе има надоградби слични на тоа што го видовме кај Секиро со раката со тоа што ќе се монтираат разни типови на оружје меч, секира и сл, јавање веќе е потврдено дека ќе има за другото ќе видиме, веројатно ќе има некаква видео презентација за еден месец.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
775
Поени од реакции
632
Ако ја направат мултиплеер како на дарк солс 3играта ќе падне после 3 месеца ај и година како што е моментално на драк солс 3 затоа мислам дека ќе пробаат нешто ново како мморпг
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
63
Како и да прават само немој да има сервери во само два региони во Јапонија и остатокот од светот како што кажа ти погоре :)
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
775
Поени од реакции
632
Катастрофа е само r1 spam\lb spam може да те спаси во таа ситуација.
 
На врв Bottom