EDC (everyday carry)

Дискусија во форумот 'Хоби' започната од 4NHK0, 9 април 2014.

 1. EDCer

  EDCer No Kitty, this is my pot pie!

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  941
  Допаѓања:
  691
  Па не баш, ни фалат зомби :D.
   
 2. Flatter

  Flatter

  Член од:
  19 септември 2015
  Мислења:
  436
  Допаѓања:
  289
  Jimmy Carry.jpg
   
  На smole и EDCer им се допаѓа ова.
 3. EDCer

  EDCer No Kitty, this is my pot pie!

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  941
  Допаѓања:
  691
 4. Волчко

  Волчко

  Член од:
  5 февруари 2013
  Мислења:
  288
  Допаѓања:
  352
  За по град немам потреба од ништо освен клучеви,телефон и новчаник но можам да ви препорачам оваа батериска ламба.
  Sure fire 6px-pro ја имам од годината кога излезе мислам 2012-13 другар ми ја донесе од афганистан начекана на божиќен попуст.

  [​IMG]
  [​IMG]

  Користи чудни батерии CR123A што се доста ретки кај нас но можете да си купит 2 пара од интернет што се полнат и завршена работа.

  Спецификациите можете да ги најдете на интернет нема со тоа да ве замарам но јас сум презадоволен.
   
  На Bobson му/ѝ се допаѓа ова.
 5. EDCer

  EDCer No Kitty, this is my pot pie!

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  941
  Допаѓања:
  691
  LED или Xenon ламбичка користи? Инаку да, RCR123 има на Lumintop на алиекспрес за добра цена, подобра цена а и квалитет од Olight-от што ги имам.
   
 6. Волчко

  Волчко

  Член од:
  5 февруари 2013
  Мислења:
  288
  Допаѓања:
  352
  Има лед ламба.
  Интересна карактеристика е тоа што има доста голем навој кај копчето и може да се отвори 1 круг така што при транспорт неможе да оствари контакт и батеријата да отиде исто и напред главата фабрички е затворена со locktight и без алат неможе да се извади што помага со водоотпорноста.
   
 7. EDCer

  EDCer No Kitty, this is my pot pie!

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  941
  Допаѓања:
  691
  Лепак и не е баш добра идеа за тоа, освен ако не е некој многу еластичен, само о-ринг и силиконски гел му е мајката за водоотпорност. Башка голема предност е да може да се отштрафуваат сите делови, чисто за оддржување ако се користи алатот подолго време, не само за електрични ламби, за сите алатки мислам дека е добро да се има таа можност.
   
 8. Волчко

  Волчко

  Член од:
  5 февруари 2013
  Мислења:
  288
  Допаѓања:
  352
  На таа и сите други батериси ламби кои ги имам само батериите ги менувам никакво чистење и супер си работат.
  Мене лично ништо не ми менува дали може да се расклопи или не.
   
 9. EDCer

  EDCer No Kitty, this is my pot pie!

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  941
  Допаѓања:
  691
  Барем подмачкувај ги за да не се скинат гумичките под навојот.
   
 10. EDCer

  EDCer No Kitty, this is my pot pie!

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  941
  Допаѓања:
  691
  DDDD9185-879F-4E36-8FE7-5C3CAAE64095.jpeg
   

  Прикачени податотеки:

  На Arow му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Arow

  Arow

  Член од:
  30 октомври 2010
  Мислења:
  221
  Допаѓања:
  125
  Eve go moeto EDC :)
  Pozz do EDcer[​IMG]

  Sent from my LG-H810 using Tapatalk
   
  На Dr. Wish, smole и EDCer им се допаѓа ова.
 12. EDCer

  EDCer No Kitty, this is my pot pie!

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  941
  Допаѓања:
  691
  Рандом ривју. Ги земав од Камуфлаж пред околу 2-3г. ги имам се на се 10 пати/дена користено, но претежно со дрва/трупци, белите индикатори се местата каде што ги пресеков за да имам попрецизен фат, другото се е од природна употреба. Уште од првата употреба почна да ми се одшива конецот што го држи велкрото (лепенките), ама го средив. Материјалот многу лесно се развласува, цврст изгледа кога е нов и некористен, но после многу малку употреба покажува колку не го бидува, ова е производ на кој не би му се вратил да го употребувам и верувам, сепак не се малку 1600д. за волку лоши перформанси.

  45739346161_8e0dc2a1dd_z.jpg
   
  На Dr. Wish му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Волчко

  Волчко

  Член од:
  5 февруари 2013
  Мислења:
  288
  Допаѓања:
  352
  Знам постар е постот но кај се наоѓа кај нас силиконски гел и што пари оди ?
  Главата на maglite'от многу тешко почна да се врти мислам дека коначно фабричкото отиде.
   
 14. EDCer

  EDCer No Kitty, this is my pot pie!

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  941
  Допаѓања:
  691
  За кај нас незнам, мооооожеби кај некој саатчија да се обратиш, инаку од Кина се по 1-2 долари, а имаш многу употреби, иако изгледа малку. Ако ти е ептен зорт, можеш и со вазелин да подмачкаш (всушност Маглајт е единствената фирма во светот што тоа го препорачува).
   
 15. Волчко

  Волчко

  Член од:
  5 февруари 2013
  Мислења:
  288
  Допаѓања:
  352
  Пронајдов на ebay во соседна Бугарија се продава за 6 долари 25 грама.
  Јас за овој се мислам да го порачам но ме занимаше дали има кај нас да немора да чекам по пошта.
  Фала за информациите.

  https://www.ebay.com/itm/25g-Silico...h=item4d31c181ec:g:n40AAOSw5UZY~vF6:rk:1:pf:0
   

Сподели преку: