EDC (everyday carry)

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Ај погледнете на сајтот на Камуфлаж. Можеби и таму ќе најдете нешто добро.
Сакав од таму да го земам Push-Pack-от од 5.11 ама некако многу пари ми дојдоа, и си порачав од интернет кинеско торбиче што е изработено од (мислам) истиот материјал (Cordura), плус од претходно имам одлично искуство со фирма, а и пред се ме фати дупло поефтино.
Инаку од Камуфлаж препорачувам било кој производ на Tasmanian Tiger, подобра изработка имаат од 5.11 и далеку подобра од Mil-Tec и останатите послаби фирми. Имам ранец ТТ веќе 3 години, го имам носено по жешко, ладно, земја, асфалт, дрва, трња, и каде ли уште не, и немам забележано едно конче да е развласено/скинато/попуштено. Многу здраво нешто, е сега 5.500д. е, ама за цел живот сум обезбеден со ранац на кој би му верувал. Исто имам купено на женска ми едно мало модуларно торбиче за ситни пари и некои други ситници, не е којзнае каде носено/трескано, ама и тоа многу здраво направено, се гледа.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Klucevi, Victorinox Classic, Lumintop Tool, Tirtium prevrzok, Benchmade 940 (ponekogas toj, ponekogas Mini Griptilian-ot), Sabre Red, Yawara stick od carbon fiber, sam go izrabotiv.
1504221339297-1028478954.jpg [DOUBLEPOST=1504232462][/DOUBLEPOST]Zaboraviv Clipper upaljac.
 
Последно уредено:

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Инаку од Камуфлаж препорачувам било кој производ на Tasmanian Tiger, подобра изработка имаат од 5.11 и далеку подобра од Mil-Tec и останатите послаби фирми.
5.11 е класи над Tasmanian Tiger и Mil-Tec, затоа и се толку скапи нивните ранци.

Кога подобро ќе размислам не можам да се сетам на марка на ранци што е поквалитетна од 5.11 (ни Deuter, ни Lowepro, ни Berghaus).
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
5.11 е класи над Tasmanian Tiger и Mil-Tec, затоа и се толку скапи нивните ранци.

Кога подобро ќе размислам не можам да се сетам на марка на ранци што е поквалитетна од 5.11 (ни Deuter, ни Lowepro, ни Berghaus).
Јас би рекол дека ако споредуваш со ТТ, не е баш така, ако можат австријската и германската војска да користат ТТ опрема, зошто мислиш дека се класа под 5.11?
Cordura материјал (што 5.11 НЕ го користат), YKK патенти, Duraflex токи, виетнамско производсто...
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Јас би рекол дека ако споредуваш со ТТ, не е баш така, ако можат австријската и германската војска да користат ТТ опрема, зошто мислиш дека се класа под 5.11?
Cordura материјал (што 5.11 НЕ го користат), YKK патенти, Duraflex токи, виетнамско производсто...
Бидејќи ги имам видено сите погоре напишани марки и можам да разликувам нивоа на квалитет.

Кордура е само бренд, ништо повеќе. TT користат 700 ден материјал наспроти 5.11 кои претежно користат 1050 ден материјал, што значи дека материјалот е потраен.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Бидејќи ги имам видено сите погоре напишани марки и можам да разликувам нивоа на квалитет.

Кордура е само бренд, ништо повеќе. TT користат 700 ден материјал наспроти 5.11 кои претежно користат 1050 ден материјал, што значи дека материјалот е потраен.
Cordura произведуваат од 30 до 1050 дениер, ако не и подебел, а која дебелина и густина на влакното се користи, зависи до моделот/производот на фирмата. И ТТ имаат од 1050 дениер ранци и од 600 дениер футроли, модуларни торбички и сл. На телефон сум, ме мрзи да барам, има едно видео на јутјуб каде што еден тип тестира Vanquest организери со ист дениер, но едниот е од обичен најлон, другиот е од Cordura, ќе ја видиш разликата.
 
Последно уредено:

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Блутут слушалки, глуп Алкател, дрнгалашките што се 24/7 на мене :D, Бенчмејд 940, Олајт S1, новчаник, упаљач, домашно правено лабело. SAM_1747.JPG


Your turn.
 

Bobson

Seek & Destroy
Член од
22 февруари 2008
Мислења
274
Поени од реакции
40
Не носам кој знае колку ствари со мене, стандардни ствари како новчаник, мобилен телефон, рачен саат и сега за сега овие две од сликата, иако знам од време на време да сменам комбинација овие две ми се омилени.



Convoy S2+ triple и Victorinox Huntsman.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Стигнаа титаниумски стапчиња за јадење, цефка за пиење и спорк, чекам уште филџан.
SAM_1786.JPG SAM_1783.JPG SAM_1779.JPG
 
Член од
30 октомври 2010
Мислења
221
Поени од реакции
127
Rapdom,mnogu kvalitetno. Veke 1 godina non stop go nosam


Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Спремни сте за зомби апокалипса :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom