East African Federation

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.280
Поени од реакции
18.106
Нека стои ова за во иднина, можеби ќе биде битна работа.

The East African Federation (Swahili: Shirikisho la Afrika Mashariki) is a proposed political union of the seven sovereign states of the East African Community in the African Great Lakes regionBurundi, the Democratic Republic of the Congo, Kenya, Rwanda, South Sudan, Tanzania and Uganda – as a single federated sovereign state.[5] The idea of this Federation has existed since the early 1960s, but has not yet come to fruition for a variety of reasons.[6][7] In September 2018, a committee was formed to begin the process of drafting a regional constitution,[8] and a draft constitution for the confederation was set to be written by the end of 2021 with its implementation by 2023; however, it is likely that this deadline will be missed.

1670401693128.png
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.280
Поени од реакции
18.106
Искрено мислам дека Африканциве ќе формираат подобра и понезависна Африканска Унија од ретардите во Европската Унија.

Бајден најави економски договор со африканските земји
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.888
Поени од реакции
8.740
Нема ништо добро да се деси.

Прво што секоја надворешна “помош и советување“ ќе биде насочена кон експлоатација на ресурсите без обзир за околината и народите што живеат таму.

Второ што корупцијата ќе изеде и она малку трошки што може да преостанат.

Трето, нигери.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom