DVD-RW, CD-RW, DVD-ROM

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Што користите и лоши/дорби искуства и проблеми ....

Јас користам DVD-RW NEC ND 1300A ... супер серија ... имам изрежено преку 1000 и кусур DVD-a кога шиткав филмови по DVD-теки и до сега сум немал никаков проблем ...

Имам и DVD-ROM Sony 16x .... и тоа изненадувачки добро чита се - најверојатно дека е ново (скоро 2 месеци) 8)
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
I ja koga go kupiv kompjuterot pred 3 godini imav DVD-Rom od 12x i mislev deka kojznae shto imam, ama ispadna deka sum ja napravil najgolemata greshka vo zhivotot:twisted: .Edno 2-3 meseca raboteshe kako shto treba i posle pochna tolku da zaebava shto mi nabi kompleks.Mi beshe strav da kupam CD, sekoj pat koga se vrakav od CD-teka se molev da mi go prochita CD-to.Ne daj bozhe nekoj da gi iskusi moite maki.I konechno pred edna godina kupiv CD-Rom i sega si uzhivam.
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
на едниот компјутер имам LITE-ON LTR CDRW 52x32x52x, одлично ме служи! презадоволен сум.
на другиот имам DVD-RW PIONEER A09 (+/-) добар е, ама не го користам многу, само за backup на документацијата.
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
humanoid напиша:
на едниот компјутер имам LITE-ON LTR CDRW 52x32x52x, одлично ме служи! презадоволен сум.
на другиот имам DVD-RW PIONEER A09 (+/-) добар е, ама не го користам многу, само за backup на документацијата.
И ја користев едно време LiteOn режач и супер ме служеше ... окако купив DVD-RW го шитнав 8)
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Во конфигурацијава ми дојде LG RW. Незнам како ќе се покаже со тек на време, но најбитно е што има 3 год гаранција! Ви се верува ли?
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Доста се добри LG режачите ... баш во моментов читам тест на DVD режачи LG, SONY, LiteON i Pioneer ... најдобра брзина на читање и режење има LG-то, али затоа е лош при читање на оштетени дискови 8)
 

How1TzeR

ШЕВА
Член од
6 февруари 2005
Мислења
367
Поени од реакции
13
Мистичен напиша:
Во конфигурацијава ми дојде LG RW. Незнам како ќе се покаже со тек на време, но најбитно е што има 3 год гаранција! Ви се верува ли?
Можам да кажам дека LG e закон за оптика во Македонија !
Имам искуство со LG од кога се појави во македонија за оптички уреди и нема подобар во моментов !

Мистичен верувај дека нема да имаш никогаш проблеми !

бај д беј од Ривер го зема ?
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
1.000
Поени од реакции
8
Jas pred odprilika 6 god kupiv eden samsung cd-rw tuka od usa i koa go odnesov vo mk beshe poim rezach, doduska togash samo cd shopovite imaa rezachi, skoro nikoj za domasna potreba... na nego do sea se imaat prerezano odprilika 2000 diskovi i uste raboti edino sto zasotana malce so brzinata, 8x max ima

posle kupiv eden teac, demek vo mk bea najdobri ama sranje... znachi kako ke ti se pogodi!!


nego sto misliste za dvd-rw, koj se megu podobrite ? slusnav pioneer bili koska, jas koristam sea za sea eden manufactured od dell u super ide
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Добар е Pioneer-от, али мене NEC-oв ми прави мерак ....

а се знае кој е најдобар PLEXTOR :wink:
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
1.000
Поени од реакции
8
aj koa veke spomnavte dvd-rw... ima vrska so sto programa rezite ili ? (sto poednostavna znam e podobra, zaradi taskot, da mozam da rabotam bilo sto dodeka vo pozadina rezi dvd-to. zaso sea sepak rezi pola saat, ne ke blokiram edno pc za nego :shock: )
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Јас користам Alcohol 120% и DVD Decripter за филмови-неоргинали и DVD Shrink и buratonce за оригинали (Dual layer), а за податоци обично Неро 8)
 

123

Член од
20 април 2005
Мислења
2.156
Поени од реакции
8
StenmarC напиша:
Што користите и лоши/дорби искуства и проблеми ....

Јас користам DVD-RW NEC ND 1300A ... супер серија ... имам изрежено преку 1000 и кусур DVD-a кога шиткав филмови по DVD-теки и до сега сум немал никаков проблем ...

Имам и DVD-ROM Sony 16x .... и тоа изненадувачки добро чита се - најверојатно дека е ново (скоро 2 месеци) 8)
I jas imam DVD-RW NEC ND 1300A ama mnogu keif ne mi napravi posto ne pisuva na site DVD-inja. A dobro e sto poradi nego se samo Verbatim DVD-nja zemam a tie se Data Life.
Inaku imam isto Toshiba DVD-RW i mozam da kazam salama da stavam vo nego, bez problem ke ja napise, a za citanje - nema nesto sto ne cita. Porano imav samo Toshiba DVD i se citase, pa zatoa i se odluciv za nego i ne zgresiv.
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
А да не не ти е флешуван режачот ???
Кај мене режело сите цедиња што сум ги ставил у него ... 8)
 

123

Член од
20 април 2005
Мислења
2.156
Поени од реакции
8
Go imam najnoviot update. Problem mi pravese pri rezenje na Princo, mislam si go reze do kraj bez problem ama koga ke go pustis DVD-to t.e. filmot. na kraj secka, pa zastanuva itn. Pa sega mozes da si zamislis go gledas cel film a na kraj koga e najinteresno zaebava.
Vo posledno vreme ne sum probala drugo DVD da rezam osven Verbatim, malku se poskapi ama nema utka.
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Абе вербатим си е вербатим ... него изгледа си земала од лошите Принко ....
Види вака ... Добрата серија на Принко ќе ја познаеш по тоа што има како сребрена линија на краевите од цд-то одозгора гледано ... а лошата е цела бела .... ај ќе пробам да ти пратам слики од двете ....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom