DVD-ROM

Член од
15 декември 2017
Мислења
96
Поени од реакции
9
Inam eden problem ,moeti dvd rw ina IDE kabel a na novata maticna ploca nema takov konektor,pa ima li nacin kako da se povrze nekako.I ako ima nekakov kabel kade moze da se najde vo skopje.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Времето што ќе го изгубиш да бараш, нарачуваш, пробуваш итн. ти е поскапо отколку да си купиш нов.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
IDE - Sata адаптер да бараш дали и ќе најдеш, IDE контролер на pcie исто така, а и колку ќе коштаат
нов Sata DVD-RW е 800ден
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.520
Поени од реакции
4.142
Inam eden problem ,moeti dvd rw ina IDE kabel a na novata maticna ploca nema takov konektor,pa ima li nacin kako da se povrze nekako.I ako ima nekakov kabel kade moze da se najde vo skopje.
можеш овде

или овде
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
можеш овде

или овде
Супер, 950 денари, поскапо од нов режач :D
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.520
Поени од реакции
4.142
Супер, 950 денари, поскапо од нов режач :D
Па сеа човекот бара решение за постоечкиот ДВД, не бараше совет што и како да го праи.
Инаку ако прашаше такво што, ќе му предложев да купи екстерн ДВД па ќе го има за ... ми изгледаше дека многу е приврзан за старото ДВД па си реков да помогнам :pos:

П.С.
кога ќе се сетам првиот ПЦ беше Интел-ко 286 процесор, ХДД со огромни 20 МБ, со ДОС и Чирајтер, повеќето не беа слушнале за ПЦ па после коа излезе оној прозорецот се трна во несакан правец, купи а веќе застарено, купи веќе застарено...
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Inam eden problem ,moeti dvd rw ina IDE kabel a na novata maticna ploca nema takov konektor,pa ima li nacin kako da se povrze nekako.I ako ima nekakov kabel kade moze da se najde vo skopje.
Земи нов режач и не се скапи подобро тоа одколку адаптер, и ако ти е за утеха јас уште го користам режач BL Pioneer , а имам на резерва LG режач е тоа со сата кабел . Патем види на твојот постоечки режач дали подржува и Сата кабел бидејќи има и такви режачи со сата или со ИДЕ
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.499
Поени од реакции
80.583
Проблем и јас имам со мојава крнтија, требаше да изрежам цд за професорка, арно ама не сака да се режа цедето.

Првиот двд режач го имав 13 години и испушти душа (скроз цвикна), земав нов и се убаво ги чита цедињата али да земеш да изрежаш цд неќе ни да чуе. Цело време ми пишува writing failed...Користам Неро 2014 дека таа верзија е последната што работи на ХР, за Неро 2017 бара минимум Виндоус 7, а крнтијава моја ќе рокне ако ставам нешто појако од ХР.

Нешто помош како да го средам овој проблем...
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Проблем и јас имам со мојава крнтија, требаше да изрежам цд за професорка, арно ама не сака да се режа цедето.

Првиот двд режач го имав 13 години и испушти душа (скроз цвикна), земав нов и се убаво ги чита цедињата али да земеш да изрежаш цд неќе ни да чуе. Цело време ми пишува writing failed...Користам Неро 2014 дека таа верзија е последната што работи на ХР, за Неро 2017 бара минимум Виндоус 7, а крнтијава моја ќе рокне ако ставам нешто појако од ХР.

Нешто помош како да го средам овој проблем...
а барем почнува ли да реже, стигнува ли до некаде. можеби цд-то е проблем, некое евтино принко, а пребирлив ти е режачот
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.499
Поени од реакции
80.583
а барем почнува ли да реже, стигнува ли до некаде. можеби цд-то е проблем, некое евтино принко, а пребирлив ти е режачот
Само една црта прави и се укопува
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
На професорката кажи и дека е 2020.
CD бе.
Сите вие, во било која ситуација и ако сака премиерот нека ви бара, одбивајте да давате CD у факинг 2020.
Пошо чим на институцииве не им доаѓа памет, мора да се обидеме вака да им го дотераме.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Само една црта прави и се укопува
во log што пишува, сигурно дава грешка
ако пред тоа со исто такво цд се снимало без проблем може и ласерот за режење да е отиден.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom