DSLR vs. Film

Член од
31 јули 2007
Мислења
26
Поени од реакции
3
Oк, немора толку арогантни одговори. Знаеме дека не пропаѓа низ сензорот.
 
Член од
31 март 2007
Мислења
43
Поени од реакции
0
Не ми беше арогантен одговорот, само кажав што мислев да кажам, ништо страшно. Коментирав на ова: "..големината на сензорот низ кој се пропушта светлината и.." и сакав да ја посочам грешката. А ок, ако ти знаеш, не значи дека сите знаат :)
 

DzULA

Nikonian
Член од
31 мај 2007
Мислења
125
Поени од реакции
2
OK e toa sto se raspravate okolu 35mm film i Digitalni cipovi, ama ajde na primer zemete edna nevesta oblecena vo svojot "bel" fustan i vo "light box" na BELA pozadina napravete edna fotka so studiska rasveta, so 35mm film i so BILO koj DSLR, kje vidite sto e razlikata, (ima i drugi tehniki kako sto e razvivanjeto na filmot) so 35mm kje gi dobiete site konturi i senki i izrazi na "nevestata" a dokolku toa go napravite so DSLR- kje se zbuni "grejniot" i nema ni da gi vidite rabovite na fustanot :pos2:
 
Член од
31 март 2007
Мислења
43
Поени од реакции
0
OK e toa sto se raspravate okolu 35mm film i Digitalni cipovi, ama ajde na primer zemete edna nevesta oblecena vo svojot "bel" fustan i vo "light box" na BELA pozadina napravete edna fotka so studiska rasveta, so 35mm film i so BILO koj DSLR, kje vidite sto e razlikata, (ima i drugi tehniki kako sto e razvivanjeto na filmot) so 35mm kje gi dobiete site konturi i senki i izrazi na "nevestata" a dokolku toa go napravite so DSLR- kje se zbuni "grejniot" i nema ni da gi vidite rabovite na fustanot :pos2:
Хмм, не сум сигурен за што зборуваш? Нема да измери добро експозиција? Динамиката на фотката ? И што е грејн ?!
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
220
so 35mm kje gi dobiete site konturi i senki i izrazi na "nevestata" a dokolku toa go napravite so DSLR- kje se zbuni "grejniot" i nema ni da gi vidite rabovite na fustanot :pos2:
Уште една позитивна ствар за дигиталците... автоматски ја соблекува невестата :kez:
 
Член од
28 април 2008
Мислења
22
Поени од реакции
0
Предностите кај дигиталците се однесуваат само на скратување на маките. Во поглед на квалитетот на фотографијата не важи предноста (се разбира, има разлика од апарат до апарат, од објектив до објектив).

За разлика од "обичните" дигитални апарати, предноста кај DSLR е во големината на сензорот низ кој се пропушта светлината и кој е еднаков како да паѓа на 35 mm.
Грешка си...немаат сите DSLR апарати големина на сензор колку фулмот. Прочиај..
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
14.076
Поени од реакции
946
Грешка си...немаат сите DSLR апарати големина на сензор колку фулмот. Прочиај..
Ај прочитај ти што сакав да кажам уште еднаш.

Споредбата која ја кажав е помеѓу обични дигиталци и DSLR. Toчно, големината на сензорот кај DSLR варира, но има и еквиваленти на филм, додека кај обичните дигиталци е пинѕур.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
220
Ја ќе мора да ве демантирам дека дигиталците се попрактични... нели, не се маткаш со филмови, имаш практично неограничена меморија.. сите тие ствари...
Нормално, тоа важи само за овој (првиот) дигиталец :)
 

nohab87

Калфа
Член од
14 јануари 2012
Мислења
70
Поени од реакции
18
Дигиталните апарати се попрактични дефинитивно, а како што врви времето се се подобри и подобри. Што се однесува до филмот, има некоја магија во филмот. А зошто човек да биде исклучив, или едното или другото? Зошто не и двете? :)
 
Член од
22 јули 2014
Мислења
616
Поени од реакции
766
Zenit E....баш тој винтиџ ефект сакам да го постигам со дигиталниот што го имам. Инаку филмот никогаш нема да умре, сеуште има луѓе што сликаат со аналогни камери...
На ебај е може да се најде за смешна цена, дури да го користиш како антиквитет(декорација)...еве што слики вади :)
https://www.flickr.com/groups/film_is_not_dead/
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.994
Поени од реакции
7.597
Zenit E....баш тој винтиџ ефект сакам да го постигам со дигиталниот што го имам. Инаку филмот никогаш нема да умре, сеуште има луѓе што сликаат со аналогни камери...
На ебај е може да се најде за смешна цена, дури да го користиш како антиквитет(декорација)...еве што слики вади :)
https://www.flickr.com/groups/film_is_not_dead/
винтиџ ефектов може да се постигне со 90% точност со VSCO ефектите под lightroom
има пресети од еден тон SLR камери верни на оригиналнот
 
Член од
22 јули 2014
Мислења
616
Поени од реакции
766
винтиџ ефектов може да се постигне со 90% точност со VSCO ефектите под lightroom
има пресети од еден тон SLR камери верни на оригиналнот
Thanks to you, дознав за тие ефекти...првиот пат кога пиша за VSCO , не ни знаев што е тоа,отворив лајтрум, но никаде неможев да ги најдам...после пребарав на нет, треба да се вградт, т.е да се симнат и да се инсталираат во лајтрум...не одат со него. Ги најдов на торент, симнав и пред 2-3 дена почнав да експериментирам...
Првиот впечаток е дека е супер нешто, исто како да си сликал со филм камера, го даваат тој film- look and feel ефект :)
Има и доста туторијали на нет, како да се користат, кога ќе имам повеќе време ќе проучам подетално...
Овој дечко слика со современ ДСЛР, но сите слики ги едитира со VSCO...
http://joestpierrephoto.tumblr.com/
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.994
Поени од реакции
7.597
Thanks to you, дознав за тие ефекти...првиот пат кога пиша за VSCO , не ни знаев што е тоа,отворив лајтрум, но никаде неможев да ги најдам...после пребарав на нет, треба да се вградт, т.е да се симнат и да се инсталираат во лајтрум...не одат со него. Ги најдов на торент, симнав и пред 2-3 дена почнав да експериментирам...
Првиот впечаток е дека е супер нешто, исто како да си сликал со филм камера, го даваат тој film- look and feel ефект :)
Има и доста туторијали на нет, како да се користат, кога ќе имам повеќе време ќе проучам подетално...
Овој дечко слика со современ ДСЛР, но сите слики ги едитира со VSCO...
http://joestpierrephoto.tumblr.com/
Најјаки ефекти нема што :) Симни ја и апликацијата на андроид - мн по профи телефон фотографии ќе праиш.
 
На врв Bottom