Dota-league.com

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Дота Мастери, јавете се каде и да сте :helou: поздрав до сите!!!

Вака, ова ми е прв пост и прва отворена тема, па посакајте ми добредојде :baeh: Се зезам, немора:wink:

Го следам форумов од поодамна, посебно оваа тема, ама никако да се решам да направам профил и да почнам да пишувам коментари или слично... Е сега имам добар разлог за тоа хехе...

Значи сите вие што досега сте играле Дота на баттле нет, гарена или слични глупости, после овој пост одма ќе заебете тоа ’%‘&* ( цензура ) и ќе се префрлите на сајтов http://www.dota-league.com , тоа ви гарантирам со глава :vozbud:

Сајтот е фантастичен, еден од ретките од ваков тип и сега ќе ви објаснам на кои принцип функционира. Значи основно е што собира дота играчи од целиот свет ( скоро и да нема нубови ) и преку перфектен систем кој одлично функционира прави 2 тима од по 5 играчи на кои им дава гејмнејм ( пример. dl.single.2368372 ) кој само тие 10 играчи го знаат и само тие играчи можат да влезат во таа игра и потоа нормално се плеска Дота помеѓу нив хехехе. Али за ова поширо подоцна во коментаров.

Значи како прво, треба да се логирате односно да направите свој акаунт на сајтот. Се внесуваат основни податоци и вашиот акаунт е готов. Потоа треба да почекате 2 недели и да аплицирате да можат администраторите да ве прифатат и да можете да почнете да играте СИГ - сингл инстант гејм ( овие 2 недели служат како заштита од мултиакаунти и морам да признам дека имаат ненормално добар систем на претражување на мултиакаунт и нормално веднаш го банираат тој што има повеќе акаунти). Значи би ве советувал, направете еден акаунт и шибајте на тој, не правете други:tapp:

По тие 2 недели веќе можете да почнете да играте Дота преку овој сајт, ама како мал хендикеп ( е е многу голем де ) е тоа што мора да имате оригинал баттле нет ЦД-сериски број , односно оригинал Воркрафт игра РОЦ и ТФТ ( или пак само оригинален сериски број од тие игри). Ја има играта во Југотон јас ги купив двете за околу 1200 денари што воопшто не е многу за вакво задоволство нели?:wink:

Е сега пред да почнете да играте би ве советувал да ги прочитате правилата на сајтот односно правилата на играње (има бајаги ама сите се поради некоја причина ). Еве ке кажам некои основни правила:

- веќе кажав, забрането е мултиакоунт и оној што ќе го откријат ќе удираат 2 годишен бан на сајтот...заебани се во тражењето стварно.
- забрането е пцуенје, расизам или пак заебавање на било кој од играчите, за тоа се добиваат пенали ( зависи од тежината на прекршокот - 2,3,4 пенали ). Со 5 пенали ве банираат на 10 дена и после можете пак да играте. Тие пенали траат по 3 месеци и се забележуваат на вашиот профил.
- забрането е поолинг односно хранење на некој херој во било кој дел од играта
- има уште многу ама препорачливо е да се прочита целото пред да почнете да играте.

е сега доаѓа добриот дел :vozbud:

за секоја победа добивате +5 поени, за секој пораз добивате -3 поени а засекое напуштање на играта ( дисконект,плаг-ин, ти снемало струја, афк повеќе од 5мин во играта, или намерно рушење на играта се добива -10 поени).
Овие поени се битни затоа што најдобрите играчи можат со 1200 поени и со над 60% победи ( на тоа и да немаат повеќе од 2 пенали) да влезат во ВИП игрите - ВИП СИГ. Е таму не да нема нубови, туку гарантирам дека 80% од играчите боље играат од било кој од вас - без потценување!).

Значи откако ќе бе прифарат администраторите на сајтот ( после 2 недели аплицирате и после почекате 2-3 дена додека ве проверат против мулти) и ви стига маил на вашиот профил дека можете да почнете да играте.

Потоа стискате ЈОИН СИГ и се појавува екран со повеќе вертикално наредени играчи и повеќе игри сите со по 10 играчи. Горе е наведено според кој мод ќе се игра играта и нема менување тој е модот. По некое време сајтот сам ги одредува играчите кој со кого ќе игра ( ова се базира на бројот на поените на 10-те играчи, значи системот бара просекот на поени на двата тима да биде приближно ист - секогаш тој со највеќе поени игра заедно со тој со најмалку итн. ) Откако ситемот тоа ќе го направи и ќе ги определи тимовите, излегува автоматски екран со само 10 играчи меѓу кои сте и вие со вашиот ник. Се гледате на кој тим припаѓате ( Скурџ или Сентинел) и горе го гледате името под кое на баттле нет ја барате баш таа игра под кој наслов. Штом еден од играчите ја креира ( најчесто со Дотазила - закон, а и некогаш со Листчекер) можете да влезете во играта и да си заземете една од боите во вашиот тим хехе. Ситге играчи имаат макс. 5 минути да влезат во играта, доколку не се појави некој, играта се затвора, никој не добива поени а тој што не се појавил добива -10 поени. Доколку некој во сред игра се исклучи ( се случува ама многу, многу поретко отколку на б-нет или гарена) тогаш играта продолжува 5 на 4. Доколку тимот со 4 играчи загуби не добиваат -3 туку 0 поени, а тој што се исклучил -10. тимот што победил добива +5, без разлика дали тоа се тие 4 или тие со 5 играчи ( може тие со 5 да изгубат и добиваат -3 зашто немали ливер во нивиот тим).

На крајот на играта на сајтот играчите сами си го пишуваат резултатот од играта ( доколку некој погрешно внесе односно доколку има погрешен резултат (многу ретко се случува)тогаш играта се пријавува на администратори и тие ја проверуваат партијата и го внесуваат правилниот резултат, а потоа на тој што ставил погрешен му удираат казнени поени (2,3 зависи). Со 5 казнени поени следи бан 10 дена па вие видите дали погрешно ке внесувате хехехе.

И така сите се тепаат кој ќе има погорем % на победи и поени ( повеќе се цени % победи нормално). Во ВИП СИГ ако малку не играш тимски или ако нешто згрешиш неколку пати, може да ти одземат ВИП статус и се враќаш на нормален СИГ кај што квалитетот на играчи е понизок, но сепак многууу поголем отколку на гарена или б.нет. Во секој случај доколку имате над 60% победи вие сте играчиште и сите ве поштуваат хехехе...Има и фрикови со по 70%-75% победи...е тоа се аматери кои играат на ниво на професионалци стварно...лудаци, неможеш да ги убиеш цела партија:toe:).

Епа Мастери кој сака нека повели, нека направи акаунт, а ако сте ЗА, ќе направиме некоја партија заедно ( се разбира за 2 недели, додека ве прифатат ).

Слободно пишете тука кој има прашања, јас сум спремен да ви одговорам, без разлика дали е тука на форум или на привате. Мојот ник сега за сега не го кажувам, ама кој сака нека праша ќе му кажам :pos2:


Партиите што тука се играат се З А К О Н...нема да погрешите доколку почнете....после ќе сте ми благодарни што веќе не играте на гарена или б.нет:wink:


поздрав до сите и се гледаме на дота лига :vozbud:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Како прво, ти си еден од ретките што има ВОЛКАВ прв пост.
Ова е огромно човече, затоа браво за постов. :)

Но, доаѓаме до тажниот дел, а тоа е дека ретко кој мисли да плати 1200 денари за игра која веќе ја игра неколку години.
Еве, дури и јас би платил, бидејќи Blizzard заслужиле, но мојот проблем е што јас сакам да играм со другари, било CW или Pub на Garena, се заебаваме преку скајп и слични работи...а овде од прочитаното тешко дека ќе паднеме сите од една страна.

Али, има и таму некаде на форумов луѓе што играат сами, па можеби по ова твое фалење на сајтот ќе се зачленат. :)
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Како прво, ти си еден од ретките што има ВОЛКАВ прв пост.
Ова е огромно човече, затоа браво за постов. :)

Но, доаѓаме до тажниот дел, а тоа е дека ретко кој мисли да плати 1200 денари за игра која веќе ја игра неколку години.
Еве, дури и јас би платил, бидејќи Blizzard заслужиле, но мојот проблем е што јас сакам да играм со другари, било CW или Pub на Garena, се заебаваме преку скајп и слични работи...а овде од прочитаното тешко дека ќе паднеме сите од една страна.

Али, има и таму некаде на форумов луѓе што играат сами, па можеби по ова твое фалење на сајтот ќе се зачленат. :)
Mac, фала друже за пофалбите хехе...пробав убаво да го објаснам принципот на кој функционира сајтот и не бев свесен дека толку голем ќе излезе постот....иако можеше и поголем нели :)

Инаку мислам дека 1200 ден се ништо за 2 оригинал Воркрафт игри, а може и само ЦД-сериски број да најдете и со една инсталација ( виртуал на оригиналот на пример) да ја инсталирате играта...али сепак после првата партија на дота лига ќе викате дека алал се дадени парите за ова и дека веке никогаш нема да играте на бнет и гарена каде што има само нубови...и јас лично сум играл на тие сервери и морам да кажам дека има многу слаби играчи и ретко кој е добар играч, а овдека е обратна ситуација...еве на пример јас што се сметам за добар играч на оваа лига сум просечен играч...какви играчи има, неможете да замислите и ако сте за многу јаки партии и компетитивна дота, тогаш ова е правата работа за вас :)

се надевам дека некој ќе се приклучи, па може и македонски клан да формираме, на овој сајт има и лиги со дивизии и еден тим против друг во лига-систем со награди итн, итн...така да можете со твоите френдови така да играте заедно против други тимови во една дивизија од по 5-6 екипи со можност за напредок во повисоки рангови ( прва дизивија се професионали тимови, тоа кажува се). Па да се пробате до кај сте-што сте хехехе.

поздрав до сите
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
значи никој не е спремен да даде 1200 денари за 2 оригинални ЦД-а Воркрафт ( или да се потруди и да најде ЦД-клуч )...

Како и да е, мислам дека Близард тоа го заслужува од сите нас, да купиме секој оригинал ЦД-а од нашата омилена игра и со тоа да ги подржиме хехе.

ако некој се предомисли тука сум:toe:

позз
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
А значи ти продаваш cd-keys? : ))))

Лигата не е ништо подобра од dota public league на гарена : ))
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
А значи ти продаваш cd-keys? : ))))

Лигата не е ништо подобра од dota public league на гарена : ))

значи стварно не ги разбирам луѓето...да бе, јас продавам ЦД-кодови...еве станав богат од тој бизнис...свашта лелее...секоја тема е иста...некој ке се најде да помогне и да информира, други одма ќе го критикуваат дека прави бизнис...во каков свет живееме у ПМ??!!:tapp:

сакам да кажам дека како верен и страствен играч на све што близард има издадено отидов и купив оригинали Воркрафт веднаш штом најдов...а претходно имав на ЦД витурали од оригинал на игрите заедно со ЦД-сериски број кој го употребував, ама тоа не ме спречи во својата колекција да ги додадам оригиналите Воркрафт...еве ми ги дома, сеуште не сум ги ни отворил...ми стојат на витрина и сум горд на нив, зашто според мене тешко дека некогаш ќе биде направена игра која ќе биде подобра од неа...освен ако Близард не излезе со продолжение или пак ке ја видиме Старкрафт 2 каква ке биде...за година-две...:toe:

а тоа дека лигата не е ништо подобра од публик, само да те прашам Потато, дали ти си член на сајтот и дали си изиграл барем една партија преку него...особено ВИП партиите? Мислам дека не, а збориш на памет...се правиш играчиште на публик и на Гарена, сите на форумот ти се восхитуваат...јас сум играл и на публик и на гарена, знам какви се - крш се и двете, а на овој сајт сум само просечен играч иако претходно себе се сметав за одличен играч ( како ти сега за тебе што си мислиш). Најди оригинали, позајми, пробај па да видиш што е права Дота. Еве на пр. види го играчот од линкот подоле па ќе ти биде јасно што ке ти се деси ако се најдеш мид против него...

http://www.dota-league.com/?section=profile&show=dzstats&id=33634

ќе те откаже од дота после 5 минути, веруј ми, сум играл и со него и против него...или пак против овој:


http://www.dota-league.com/?section=profile&show=dzstats&id=1637

Ѕверови се, немам зборови...:vozbud:


ама ако, боље за тебе да не пробаш да играш на сајтов, така ке можеш да си живееш во твојот свет кадешто си бијонд годлике и каде сите ти се восхитуваат дека си играчиште. Реалноста може да биде сурова, па зашто да ја дознаваш? :):uvo:

И само уште нешто, овдека нема ливери, на 10 партии можда еднаш некој ќе се исклучи и тоа сигурно не е намерно...тоа ја прави дотата многу по забавна, да се игра 5 на 5 секогаш...

ајде поздрав! :) :helou:
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
156
мајсторе со секоја почит малку подобро да ја знаеше дота сцената овде во Македонија ќе знаеше што зборуваш

неколку работи да ти појаснам
доколку немаш приметено минатата сезона имаше 2 македонски тима кој играа во Pick League токму на dota-league(не се сеќавам само кои девизии бевме ние-snT и g2g)
друга работа

Потато само ти објасни дека таа лига каде што играш ти не е нешто посебно што е точно бидејќи има огромен број на други појаки лиги на мирц и гарена во кој се влегува само во воуч барање(и си прифатен/одбиен од админите откако ќе изгледаат неколку твои реплеи и ќе одлучат дали си доволно "добар" за таа лига)

трета работа потато моментално е во еден од најдобрите тимови во Македонија и има воуч во доста лиги така да знае што зборува

да ти напоменам дека најдобрите и најаките дота лиги во светов во кој играат 'познатите дота фаци' се на мирц.. не велам дека СИГ е лоша лига , но сакам да ти кажам дека можеш да играш во многу подобра лига и со многу подобри играчи без да платиш денар се што ти треба е мИРЦ Гарена и скил...
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Громе, не е дека таа лига се плаќа туку плаќаш и поседуваш оригинал ЦДа Воркрафт, што за мене секој од нас треба да го направи, чисто од почит кон Близард ( не мене хехе ).

Не викам дека Потато е лош играч ама кога би играл на дота лига во ВИП собите, тешко дека ке е бољи барем од троица што играат у таа партија...што значи дека сепак лигата е јака...а македонски тимови може да играле во НЕКОЈА дивизија, али тоа сигурно било дизивија 5 Ш’љ...кај што се нуб тимовите.
Знам и нормално е дека има на мирц јаки партии ама оваа лига е достапна за секого не само за оние кои имаат вауч...еве на пример каде треба јас мои риплеи да пратам да ме оценат врска немам...а вака после 2-3 недели играње на дота лига АКО ги исполниш условите ( што воопшто не е лесно) ќе играш у ВИП собите и тоа јаки партии.

Али да се споредува дота-лига со публик или гарена е навистина смешно и срамота.

поздрав
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
Пријатељеее, само што завршувам френд вар играта против првиот играч што го покажа : )))

Ако толку му е убаво таму, зошто ја направи лигата дота приде на гарена ; ))))

сум играл таму, затоа ти кажувам, исто е како публик dota gaming league --- garena. Има добри игри кога ќе се соберете добри играчи, иначе ќе кажуваш на варлокот да купи очи, да го лечи спектрето кој е на неговата страна итн.итн.

nihl/nihl.elite/nihl.de/dgl/NAihl/IDEC/IHCS2/DP2/DP1/ss/DI се неколку пати подобри : )))
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
Абе приајтеле, у такви лиги 80% од challenge се stacks, ќе направиме 900-3 скор =))
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Абе приајтеле, у такви лиги 80% од challenge се stacks, ќе направиме 900-3 скор =))
koi toa VIE ke napravite??? vo taa liga se igra sam, nemozes da si naredis da igras so prijatelite...toa e i najteskiot del, igras so nekoi koi ne gi ni poznavas a sepak treba da odigrate timski...
ako imas poveke od 60% win ratio na SIG, ja :drk: ke si go isecam :pos2:
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
Are u listening to me?

нубовите како тебе си играат .stargame -sd/ar/ap

другите малку подобри играат .challenge tito

тито вика, Трајко, Петко, Славко и Ристо со мене, ти бирај од другите кој сакаш.

Тито има тим од 5 играча и не може да изгуба игра.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom