Disenchantment

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615

Disenchantment by Matt Groening
Disenchantment е новата серија на Netflix од Matt Groening, креаторот на Симпсонови и Футурама, две од најдобрите анимирани телевизиски серии од новата ера. Се работи за авантурите на принцезата Бин која не сака да е типична принцеза, елфот Елфи кој не сака да е типичен Елф и демонот Луси чија цел е да ја тера Бин да прави лоши работи.

Како голем фан на Футурама и среден фан на Симпсонови, дефинитивно сакав да видам што нуди новата серија од истиот креатор.

И искрено...сум малку разочаран.
Прво, анимацијата и графиката иако малку подетални, имаат некаков чуден недоработен шмек поради новата комбинација на 2Д и 3Д графика. Некои елементи како градот се 3Д додека карактерите се 2Д. Има одредени кадри кои специфично изгледаат ко да се направени само колку да се покаже "глеате, 3Д е ова, ууу фенси, глеј се ротира, јако нели?" и некако не додаваат воопшто на самата естетика, дури и пречат.
Второ, музиката, или да речам 'the lack there of' e скроз недоволна. Освен разиграното интро кој има некаков medival звук во комбинација со малку нордски тонови, самата серија и фали заднинска музика, на моменти е претишина освен звучните ефекти и говорот на карактерите. Амбиенталната музика е сведена на минимум. Изгледа како нефинален cut шо заврши на release. Не знам. Не сум презадоволен на тој аспект.
Трето, сетингот. Симспонови е сетиран во алтернативен универзум во сегашноста, но не му одмага тоа да серијалот биде смешен. Футурама, која е според мене поинтересна од Симпсонови, е сетирана во измислена иднина, што му дава простор на креаторот да измислува работи што не постојат и тоа му помага со world building. Disenchantment е во средновековно време во кое постои магија т.е. класичен фантазија сетинг. Би си рекле "океј супер, тоа е нешто што ќе му овозможни на креаторот да измислува работи кои не постојат и да го искористи тоа на интересен начин" ама поради некоја причина ова е скроз неуспешно. Многу од работите паѓаат во класичните тв тропи и клишеа, што е доста разочарувачки.
Четврто, хуморот. Хуморот има некои добри моменти ама голем дел од шегите се слаби и веќе видени. Има неколку моменти каде карактерите кажуваат нешто што е технички 4th wall breaking како критики за сегашниот свет иако нивниот свет не би имал појма за таа работа, користење зборови кои не паѓаат во средновековен сетинг, и други лесни и предвидливи шеги. Again, серијата има добри моменти ама не е ко да ќе се смеете на глас додека ја глеате, ќе издишувате низ нос ама тоа е тоа.
Петто, well, спор почеток. Ова не е баш голем downside бидејки очигледно "јаката" страна на серијава е world building (иронично нели?) т.е. пробуваат да напраат некакво развивање на карактерите, голем дел од приказната е поврзана и е дел од поголема приказна, така да би требало како што искачаат нови сезони серијата да стане подобра.
Шестто, (да до 6 стигнав), бидејки серијата е на нетфликс, на Мат Гроенинг му дозволиле да ја направи pg16. И како тоа го искористи Мат? Малку повеќе крв, користење на цигари, користење на алкохол, користење на дрога иииии толку. Не знам. Слабо искористена слобода. Како да му рекле "ок моеш да праиш што сакаш" и он "ммммммм ЦИЦКИ, uhhhh, ПИВО, uhhhhh, СЕКСУАЛНИ РЕФЕРЕНЦИ хехе"

Океј доста критики.
Ондак зошто да ја гледате серијава?
Бидејки можда не сум во право, и дури и да сум, вреди да се обидете и да дадете шанса.
Тековно има 10 епизоди, и се надевам дека со следните 10 од сезона 2 малце ќе зајакне серијата,

Можеби сум доста критичен бидејки почнав да ја гледам серијава со високи очекувања и голем хајп. Откако ми заврши Футурама (т.е. откако јас ја завршив) ми фалеше некоја серија таква за гледање, со доста scientific хумор, премногу сарказам и одтракани моменти. Додека оваа серија е со поедноставен хумор и по down-to-earth моменти.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.664
Probaj glej ja odnovo Futurama i ke vidis deka treba vreme i sezoni za likovite i cel toj svet porasne i stanat smesni sami po sebe. Mene mi bese odlicna, pogotovo animacijata, poradi detalite kako prvpat da gledam animacija kade ne se samo likovite koi se vo fokus da mrdaat, tuku kako cel seting, cela pozadina da e ziva, i mene toa mi bese dosta dinamicno i immersive enough za dolovuvanje atmosfera.

Humorot ne e uste quite there... ali solidno za tepanje vreme. Ocekuvano, raspaluvanje vo slednite sezoni. Pg16 ke si stoi taka da ima prostor uste za nadoknaduvanje. Se na se, jas sum prezadovolen, baska ako zememe u obzir, da, hypot. I jas ja cekav so odbrojuvanje.

Zamerka mi e Luci, nejkam da e humor relief (ako ima vakvo neso u komedii) samo i da krsi 4th wall, tamu ima premnogu potencijal za razvivanje. Ajde, ke vidime.

6 seasons and a movie?
 
K

kicodarker

Гостин
*постот ти е како неуспешен превод од гугл транслејт. Половина македонски the other half english.

Кога можеше футурама да успее,зошто не и ова? Макар футурама имаше мнооогу подобар почеток, интересни заплети, и после некаде на средината веќе се изгубија,еднаш им беше откажано,па го продолжија итн. Секогаш прва сезона во некое шоу е мамец, и дали ќе загризи публиката.На ова ако загризи,сигурно ќе има втора,трета,евентуално до кај 4та сезона, и после тоа ќе седнат “ок,дај нешто ново во серијава да вметниме да не биди досадна“.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.963
добра е серијава
Елфо особено
 

Kajgana Shop

На врв Bottom