Debris

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
10.040
Поени од реакции
15.145


Се мислев уште по првите две епизоди дали да го отворам топиков, ама еве после 9-тата викам дека сепак заслужува мало внимание.
Debris е американска SCI-FI серија, која мене ме потсетува на легендарната X-Files но со некој микс на серија од типот на NCSI.
Кога мистериозни остатоци ( од вонземнски брод ) ќе започнат да паѓаат од небото, тајна меѓународна агенција има за задача да открие што е тоа, од каде потекнува и што е најважно, што може да стори. Британскиот агент (MI6) Финола и американскиот агент Брајан (CIA) се партнери, кои пробуваат да ги решат мистериите кои ги носат овие мистериозни остатоци. Сепак, различни агенции и различни размислувања, тие немаат друг избор освен да веруваат еден на друг додека трагаат по стотиците парчиња остатоци расфрлани низ планетата. Секој фрагмент има непредвидлив, моќен ефект ( спротивно на законоите на физиката позната за човештвото ) врз секојдневните луѓе кои ги наоѓаат, менувајќи го својот живот на неочекувани и често опасни начини. Секое откритие е трка со времето, затоа што покрај нив и други органзации ги сакаат овие моќни предмети за свои цели.
Развојот на приказната е добар, не станува збор за ниско буџетна серија но на крај како нешто да ми недостастува. Мое мислење е дека сепак двајцата главни актери поготово агентот Брајан на моменти изгледа како да глуми без никаква емоција (па дури и малце антипатично делува), но како што се развива серијата ми остава впечаток дека се подобрува и го подигнува квалитетот.
Оценка не давам, ви оставам простор вие да оодлучите и да погледнете за што станува збор. Во овие карантински денови има многу мала добра квалитетна понуда, а оваа серија би ја вклучил во добра и квалитетна понуда.

За оние кои ќе се одлучат да ја погледнат, наздравје гледање :)
 
Последно уредено:

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.614
Поени од реакции
8.075
... микс од NCIS.

Толку, нема потреба да читам повеќе, не е за мене. :D
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.000
Поени од реакции
1.028
... микс од NCIS.

Толку, нема потреба да читам повеќе, не е за мене. :D
Хм, мене не ме потцетува NCIS туку на Fringe. Мислам дека и механизмот на дејствата кои се случуваат се правени по ист рецепт, со тоа што наместо Волтер овде го имаме Џорџ ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom