DarkWave

  • Креатор на темата Werther
  • Време на започнување

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Ставрогин дај бе нешто шо не знам :D просветли ми, мавни тро понепознато, знам дека го имаш.
Со потрошен интернет 3 минути три линка поставувам. Но добро, мирсот на жената го сметнав со последните мегабајти, сум уживал дури го гледав x)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Ставрогин дај бе нешто шо не знам :D просветли ми, мавни тро понепознато, знам дека го имаш.
Вие сте разгалена генерација, со интернетот и неколку клика далеку од секоја информација. Ако ги знаеш Virgin Prunes тешко дека ќе најдам поегзотични бендови. :)

Јас на времето во Солун одев плочи да си купувам. Имаше само една продавница во Солун кај што можеше да купиш алтернативна музика. Се сеќавам дека таму си ги потрошив парите што ми ги дадоа за алишта за матурата... :pos:

Ова го знаеш?
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Вие сте разгалена генрација, со интернетот и неколку клика далеку од секоја информација. Ако ги знаеш Virgin Prunes тешко дека ќе најдам поегзотични бендови. :)

Јас на времето во Солун одев плочи да си купувам. Имаше само една продавница во Солун кај што можеше да купиш алтернативна музика. Се сеќавам дека таму си ги потрошив парите што ми ги дадоа за алишта за матурата... :pos:

Ова го знаеш?
Ако си разменувал со некој од Прилеп можи да си се пронашол со газдата од Апореа Биџо, или пак професорот по филозофија Јанко, истите правци ги тераат, . Воедно истата приказна од нив сум ја слушал со купувањето и разменувањето на плочи каде уживаш месец дена додека не ја вратиш назад кај сопственикот.
Јас години наназад купувам ,,идеи" за преслушување од странава http://www.last.fm/home . Oнака по сличност најубо излегуваат. Инаку на касети слабо имав вакви чуда, обично беше строго алтернатива 90ти, со ептен некоја основна реткост како Систерс и Дивижн.

Е то не го знам. Нека прекурчи ноќва, т.е први и ќе го распознам.
 
C

Crazy Diamond

Гостин
PhoenixPsychosis Супер избор се и Grimes и Aphex Twin, ама мислам дека не спаѓаат во Dark Wave. Они се повеќе кон електроника (Aphex Twin-IDM, Grimes-Witch house..). Ѕирни ја темава, ќе најдеш слични ствари како нив двајца. :)
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Не знам дали некој ги спомна Австријциве. Порано многу ги слушав, ако ништо не ги разбирав :D, ги имав на една касетка, поима немав шо правец тераат и што им е стилот ама некое време немав многу музика на располагање при себе и ептен ги засакав од толку слушање. На старото радио :love: Сум ги заборавил ееј, а мислам дека трева у темава да се спомнат :)
последнава <3
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Овие тешки позери беа, но песната е убава...

--- надополнето: 30 јуни 2013 во 20:34 ---
The Cult од времето на Dreamtime...


Овој бенд не смее да се заборави.


 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Обично кога сум шуркал низ музика сличен звук сум наоѓал во coldwave, барем така пишано било. Никогаш не сум ја побарал разликата ако воопшто постои, но небитно.

Слободан Тишма легендарното чоече од тие простори со бендот La Strada, па со Луна и така.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom