Darezlivost i roditelite...

Член од
22 февруари 2014
Мислења
188
Поени од реакции
123
За Македонија ДА! А, за надвор и да и не, зависи која е струката. Многу работни места што овде се сметаат за елитни, надвор се вбројуваат во medium и medium to high education (training). Овде важи друга политика...онаа: тато, мама, бато, дада, вујче и остала фамилија на позиции.

За неколку год ќе бидам со 2 факултета и знам дека пак ќе земам помала плата од некој лингур што средно едвај завршил.

:)Pocit za tvojot eden I uste eden fakultet koj ke go zavrsis za nekolku godini,no so golemo izvinuvanje do tebe no mora nesto da si kabaet koga so tolkavo obrazovanie pak ne si se snasol...:)
Zosto ucis ako veruvas deka nekoj so sredno ke zema pogolema plata od tebe?
 
Т

Триптико

Гостин
Zosto ucis ako veruvas deka nekoj so sredno ke zema pogolema plata od tebe?
Се снајдов јас, не е проблем тоа. Само гледам околу мене (само кај мене во фирма има 10 кои појма немаат од живот, а глумат шефови затоа што се роднини и пријатели на сопственикот) дека има многу кои се такви. Некои едвај и средно завршиле (читај јас им пополнував вирмани за да платат за испити), ама земаат плата колку мене! Инаку, учам само ради мене. Никогаш не сум учел ни за оцена, ни за работа. Учам тоа што ме влече, барем досега беше така. :)
 
Член од
4 септември 2014
Мислења
142
Поени од реакции
129
Има родители кои не ги оставаат децата да работат ако не е нешто лесно. Да не се мачело детето. Тие се најлоши родители, таквите треба во затвор да ги стават. Најчесто се од градски фамилии па срамота е да се работи и мора да се однесуваат воздигнато иако немаат петпари в џеб.
И моите едно време тешко го поднесуваа фактот што синчето морало да се подгрбави од работа по белиот свет (иако привремено), но со тек на време се помирија со фактот. Всушност и немаа некој избор. Или тоа или бедата не ми бегаше. Сепак им треба време на таквите да се помират, али треба сечење во корен, ниту прашување ниту ништо, пакување куферот па они нека тагуваат некое време.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ако на било кој начин дете не го мотивираш за работа со тек на време станува дебил зависен од мама и тато.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom