Darezlivost i roditelite...

Член од
22 февруари 2014
Мислења
188
Поени од реакции
123
Roditelite treba da se pred se mentalno zdravi licnosti bez trauma od detstvoto za da mozat ,koga ke bidat roditeli da vo eden zdrav duh gi vospitaat svoite deca,…..no za zal ne e bas taka.

Postojat roditeli koj imaat dovolno pari za da im pomognat na svoite deca sto vo skoluvanje sto ponatamu vo zivot,no poslatko im e da gi diplat parite I da uzivaat negoli da gi spodelat na svoite deca

Postojat roditeli koj voda vo oci nemaat ama iznaogaat million nacini da obezbedat sredstva za da im pomognat na svoite deca

Postojat roditeli koj uzivaat vo mentalno maltretiranje na svoite deca I vadenje niz nos sekakov vid dadena pomos I podrska

Roditelite gi delam na darezlivi,nedarezlivi I psihopati(tuka gi svrstuvam site koj na ovoj ili onoj nacin niz nos im ja vadat sekoja pomos na decata)

E seto ova nemase da e tolku kompliciran ako eden den site tie deca so vakvi ili takvi roditeli ne porasnat pa od niv da se ocekuva roditelite da gi zgrizat ,a pritoa da zaboravat na site zaebancii koj gi pretrgale od nivnite roditeli.

Sakam Vase iskustvo ili stav okolu darezlivosta na vasite i roditeli

http://www.youtube.com/watch?v=DySKk2HkksY&index=1&list=RDDySKk2HkksY
 
D

D_NazGUL

Гостин
Проето е: сите ние си ги комплексираме децата на свој посебен начин.
Никогаш немало, нема и ќе нема идеални родители.
 
Член од
4 септември 2014
Мислења
142
Поени од реакции
129
Која црна дарежливост, моите не можеа сметките за струја да ги платат. И да сакаа не можеа да ме даруваат толку беа можностите. Што е ок. Секој треба сам за себе да се потруди. Мое мислење е дека родителите после најдоцна 16-18 години не смеат ништо да им даваат на децата. Затоа што со тоа ги затупуваат и стануваат мрзи. Децата треба веќе тогаш сами да почнат да си го вадат лебот.
Е сега во некои средени држави е така, додека во Балканските држави или во Италија децата живеат со родителите 200 години, се финансирани од родителите за студии, родителите потоа им бараат работа, им купуваат кола, стан ако имале прилика да крадат, а ако не им даваат стотче за цигари и кафе. Истотака не чудно и да им го бришат газот.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Можеби не потекнувам од богато семејство, можеби не сум израснал живеејќи богаташки живот, но моите родители секогаш се труделе да имам за јадење, облекување, школување и живеачка.
Моите родители не ми ставале се на тацна за јас да не се мачам и да не ги замарам, ко што прават некои богати родители, туку секогаш ме заштитувале, секогаш ме поттикнувале за да одам понатаму кога ќе сум доживеел некој пад, секогаш се загрижувале за мене, за тоа како сум, дали ми треба помош за нешто.
Јас сфаќав дека се што ми треба е љубов и поддршка од моите родители, затоа и секогаш се трудев работата сам да ја завршам. Јас сфаќав и сфаќам дека моите родители се труделе и се трудат да го дадат максимумот од себе за моето добро, затоа и сум го ценел тоа, го ценам тоа и ќе го ценам тоа.
Најзачајно е тоа што моите родители ме израснаа со големо внимание, голема љубов и голема и топла прегратка.

Можеби растев во скромна куќа, а не во луксузна куќа каде моите родители ќе ме раснеа со пари, а не со љубов......, но затоа и сум среќен.
Среќен сум што моите родители добро ме воспитаа, што правилно ме израснаа и што од мене направија човек.
Затоа јас моите родители ги почитувам и сакам најмногу на целиот свет!!!

:)
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Moite roditeli ne se tolku bogati no sepak se snaogaat da ne obezbedat mene i sestra mi so obleka,hrana,shkolo i se najosnovno. Tie sekogas ni davaat pari za vo shkolo kolku sto imaat. Tie sekogas ni vikaat eve ti pari i koristi gi pametno i zemi uci za vasite deca da imaat podobar zivot od toj koj sto vie go imate. Jas ne se zalam za seto ova koe go prezivuvam. Jas tie pari koi mi gi davaat gi zemam kupuvam jadenje i sto mi e potrebno i sto ostanuva ide vo kasa. Vo moeto osnovno uciliste mozebi sum idel po 1 nedela so edna ista obleka no sepak bila cista. Toa mi ostana vo navika i sega go praktikuvam. Nikogas ne sum sakal da zemam skupa obleka i obuvki. Sekogas sum zemal evtino a kvalitetno.
Jas sum gord sto sum sin na moite roditeli i sto gi prenele site nivni naviki i steknuvanja i nivnoto iskustvo na mene i mojata sestra :)
 
Член од
22 февруари 2014
Мислења
188
Поени од реакции
123
Sto dokolku rodielite se situirani(ni mnogu ni malku)a glumat ludilo i ne vi pomagaat...ke vi frlat nesto sitno a na cela makedonska nacija ke kazat kolku oni bi napravile se za vas?
Sakate da studirate ,oni nedavaat pari i vie opincite na noze i rabotite se i sesto i sami plakate i se izdrzuvate i na kraj roditelite vikaat ZA DETEVO SE NAPRAVIVME:)? Sto vo takva situacija?:)
 
Член од
4 септември 2014
Мислења
142
Поени од реакции
129
Sto dokolku rodielite se situirani(ni mnogu ni malku)a glumat ludilo i ne vi pomagaat...ke vi frlat nesto sitno a na cela makedonska nacija ke kazat kolku oni bi napravile se za vas?
Sakate da studirate ,oni nedavaat pari i vie opincite na noze i rabotite se i sesto i sami plakate i se izdrzuvate i na kraj roditelite vikaat ZA DETEVO SE NAPRAVIVME:)? Sto vo takva situacija?:)
Ништо. Животот иде даље. Секому му се случуваат баксузи во текот на животот. Родители од типот кои ги опиша се најбениген баксуз.
Како и да е, до 18 години мораш да ги трпиш родителите, истотата и тие треба да те трпат тебе. После тоа сам си ја кроиш среќата. Ако сакаш ќе се гледаш со нив на кафе во недела, ако не ти одговара ниту толку.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Мене моите родители ми купувале се што сум сакал и се што они сакале.
Кога не биле во можност да ми купат ми давале пари јас да си купам.
Така беше се додека не завршив средно па кога се запишав на факс ми купија кола и куќа а во исто време почнав да работам како општ работник во неговата фирма и заработувам за живот и неговите трошоци.
 
B

babsyy

Гостин
Моите родители се многу различни, и различно сум воспитувана од нив.
Татко ми отсекогаш ми купувал се што сум сакала, ми дозволувал многу и финансиски и не ми поставувал ограничувања во начинот на живот.
Чести патувања, приватно образование, финансирање каприци, се што сакав ми дозволуваше.
Мајка ми отсекогаш била построга и ме учела да го "ценам денарот".
Дедо ми починал кога таа била на моја возраст, се вработила, учела паралелно и ги издржувала баба ми и браќата со својата плата.

Затоа се вработив, си ја платив сама школарината за факултетот, и ни на крај памет не ми е да побарам пари за кафе, излегување или било што друго за кое сум способна сама да си ги заработам парите и да си го дозволам.

Имам другар чии родители едвај врзуваат крај со крај, ама луѓето откако ги знам поштено си го заработуваат лебот. Не сака да работи затоа што понижување му било да служи, продава, а од дома последните пари му ги даваат за да си го "истера" кафето на раат со друштво.

Или па го влечкаат факултетот до 25 и не работат со "оправдување" дека студираат и кога ќе дојде дома "мамо пари за у град, пари за патики, нова блуза". Си начукал години фамилија да гледаш, уште пари од дома бараш.
Брука.
Ако родителите немаат да ви дозволат некои работи, значи дека толку им се можностите, или во многу ретки случаеви - не сакаат. Ама тоа не е никакво оправдување да тапкате во место само затоа што толку имале.
Нема ништо поубаво од тоа да си го заработувате сами денарот, и да не молите никого за ништо. Инаку каде ќе ви е крајот со такви мрзливи навики...
 
Член од
22 февруари 2014
Мислења
188
Поени од реакции
123
А ти си баксузот во муабетот?
baksuz vo muabetot?prasanjevo ti e pogresno postaveno:))
mojat situacija ne e baksuzna ,odamna ne zavisam od necija pomos....za da ja otvoram temava me potikna razgovor so edna mlada devojka koja saka da studira ,a nejzenite roditeli namesto da ja ohrabrat, vodite i gi nasociuvat kon vrabotuvanje ,so drugi zborovi STO TI TREBAAT STUDII AJDE TI SI ZENSKO VRABOTISE I MAZI SE:)) Sokirna sum ,sto seuste ima takvi roditeli no gi ima za zal. Namesto da gi ohrabrat svoite deca da se educiraat ,oni edvaj cekaat da gi trgnat od svojot grb kako da se nekoj tovar...Zatoa otvoriv tema za da cujam dali ima uste takvi slucaevi pa mozebi necija situacija slacna na ovaa ke ohrabri mlada osoba da im svrti grbot na pogresnite ubeduvanja od roditelot i da se fati sama da si ja kroi sudbinata..:)
 
Т

Триптико

Гостин
@Madam_PR само прашав, не скокај одма :) Инаку, како што тргнала работава во МК, ќе излезе дека се во право. Одамна факултетот не е услов за подобар живот :(
 
Член од
22 февруари 2014
Мислења
188
Поени од реакции
123
@Madam_PR само прашав, не скокај одма :) Инаку, како што тргнала работава во МК, ќе излезе дека се во право. Одамна факултетот не е услов за подобар живот :(
Zosto smetas deka fakultetot ne e eden od uslovite za podobar zivot ili da go preformuliram prasanjeto dali smetas deka so sredno obrazovanie imas isti ili barem podednavi sansi za pogolema zarabotuvacka(ne se odnesuva samo za Makedonija)?
 
Т

Триптико

Гостин
Zosto smetas deka fakultetot ne e eden od uslovite za podobar zivot ili da go preformuliram prasanjeto dali smetas deka so sredno obrazovanie imas isti ili barem podednavi sansi za pogolema zarabotuvacka(ne se odnesuva samo za Makedonija)?
За Македонија ДА! А, за надвор и да и не, зависи која е струката. Многу работни места што овде се сметаат за елитни, надвор се вбројуваат во medium и medium to high education (training). Овде важи друга политика...онаа: тато, мама, бато, дада, вујче и остала фамилија на позиции.

За неколку год ќе бидам со 2 факултета и знам дека пак ќе земам помала плата од некој лингур што средно едвај завршил.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom