CPU Cooler

Член од
23 јануари 2005
Мислења
1.000
Поени од реакции
8
Znaete li odprilika kolku e buchavata vo db na coolerot na cpu vo standardnite konfiguracii na pc's
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
113
Поени од реакции
0
zavisi kolku programi imas na process, i procesorot kako ti raboti
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
113
Поени од реакции
0
Ako imas virus ili spyware raboti ko mashina za perenje :)) ama non stop :D:D:D ko avioni da ti setat po sobata
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Вака, општоприфатеното мислење за нивото на бучава кое го создава ФЕНОТ кој е закачен на кулерот на процесорот зависи од два фактори:

1) тип на фенот - кој може да биде брз или бавен (границата е околу 2000 вртежи во минута)

2) квалитетот на изработка - поклавитетен фен - помала бучава ...

Е сега генерално во МК имаш доста гласни и средно гласни фенови (секако тук се усклучок скапите 100мм и 120мм фенови)

Исто така општо прифатено правило е следново: помал во дијаметар фен прави поголем број на вртежи па оттука излегува како погласен ...

Секако најлесно за да намалиш „рикањето“ на фенот е:
а) убаво да го исчистиш од прашина
б) ако е модел кој поседува лагери да го подмачкаш со МАШИНСКО масло (како за шивачка машина)
в) да го замениш

Во однос на моделот на кулероти има и фенови кои поседуваат реостати со кој се регулира брзината на вртежи па тоа е една можна алтернативна ...

За крај едно предупредување - никогаш немој да го загрозиш процесорот со тоа што ќе го намалиш вртењето на фенот за да ја намалиш бучавата ..

Како пример дека и куќишта со многу фенови можат да бидат тивки го давам моето - Codegen Серверско куќиште кои освен стандардниот фен за напојување (стандарден 80мм ball sleeve), за процесор (АМД box 80мм) и за графичка (Radeon 50мм стандарт) поседува ЧЕТИРИ 80mm low noise фенови - еден intake напред (cooler master blue) и три outtake (80мм стандардни - два по напојување и еден на горниот панел) кои не го прават гласно кучиштето - може да се спие при 100% оптеретеност на процесор без никаков проблем (единствено може да се чуе звукот на Цд-уредот).

Ако има уште нејаснотии слободно прашај ...
 
Член од
20 февруари 2005
Мислења
2
Поени од реакции
0
Kolkava e maksimalnata rabpotna temperatura na P4 2.4 procesor, i sto se slucuva pri pregrevanje?

Kade se hostiraat besplatno web strani? (nad 2mb prostor)
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Максималната температура на П4 е 70 степени по што настанува целисно одделување на трназисторите од монилитниот силициум со што доаѓа до „изумирање на процесорот ...

Иначе секоја температура над 60 степени се смета за многу штетна бидејќи при немање на соодветно ладење за многу кратко време можно е енормно зголемување на температурата (десетици степени за 3-5 секунди).
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
169
Поени од реакции
1
ako planirate overklocking na procesorot ke morate uste eden cooler plus da stajte
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
1.000
Поени од реакции
8
abe decki, mnogu na siroko pocnavte ... jas prasav kolku e odprilika buchavata vo db vo standardnite pc konfiguracii ... sakav da znam za da sporedam so noviot sto ke go kupam
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Епа убаво прочитај го она што го напишав јас и сам процени - иначе никој нема бројка да ти каже зошто не секој има опрема за да ја измери бучавата според оние правила за да добие точна бројка во децибели :?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.175
Поени од реакции
34.324
Бидиков е закон за овие работи... ептен ми е мерак што го видов неговиот пост и тоа што е напишано.
Тој е еден од ретките на форумот што пишува повеќе од 2 реда.
:P
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
1.000
Поени од реакции
8
Bidikov напиша:
Епа убаво прочитај го она што го напишав јас и сам процени - иначе никој нема бројка да ти каже зошто не секој има опрема за да ја измери бучавата според оние правила за да добие точна бројка во децибели :?
mislish deka 12db bi bilo extra tivko :?:

mislam takov da zemam, ali vidov negde na net so 8db pa toa mi mati malce glaata :shock:
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Па да 12 децибели е доста тивко, а секако 8 уште потивко па тука како главен клуч може да го земеш односот цена/децибен.

Секако внимавај на следново: со тек на време и најтивкиот и најскапиот вентилатор се амортизира и почнува да крева галама, но кај поклавитетните фенови тоа време е околу 6-9 месеци додека кај понеквалитетните времето е драстично помало т.е 3-6 месеци.
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
1.000
Поени од реакции
8
ova so amortizacijava mi pomogna dosta :wink:

fala batka :!:
 
Член од
17 февруари 2005
Мислења
190
Поени од реакции
4
hm

kako moze procesorot da dava Db..

mislis na kil flektot sto go ladi procesoroit ,, nema vrska so programite ,,

evropski standard e max 30 decibel ,, za kancalariska uopotreba ..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom