Citajte,,,,sto ne snajde

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Citajte

Nemam pojma koj e Dimitar Gligorov ama napišal se što mu lezi na srce.
Dimitar Gligorov
**** Си мислам, јас сум од една проклета генерација која цел живот беше све у некои транзиции, те ни уведуваа усмерено, те војска 15 месеци, те бодови за приемни испити за факултет, па и Тито ни умре, и Анте Марковиќ не‘ подлажа….и братство единството го ебавме, се испозаклавме ко ќурки за божиќ, три пути знаме мењавме, преживеавме и приватизација и трансформација и демократизација и институционализација, ја пројдовме секоја – ЦИЈА што ја смислил светов. И школи завршивме, и деца изродивме, и од таа заебан–ЦИЈА никако, бре да искочиме.
Више 30 години држава кобајаги правиме. Те едни, те други на власт. Едните бетер од другите! Како бе, не се погодија некои што си ја сакаат државава појше од својот џеб?? Како бре, не се родија такви што ќе речат, Ееееј, ми дадоа моќ, ми дадоа сила, сега му е мајката да му помогнам на мојот народ ! Да си ги остварам соништата ко се замишљав Блек Стена, Командант Марк, Бошко Буха, Супермен? Да оставам нешто позади да речат, еееј, господ здравје да му даде на овој, што јунак беше…како бе, срце не ви плаче да си го гледате народот да ви чепка по канти, да ги гледате децана у училници со ќумбе на дрва, магариња и коњи по булевари да ви шетаат со вреќи за стара пластика?
Како бе, хохштаплери едни, и бивши и сегашни, ви се живее у 18 век кога цел свет влага у 22? Не ли ве фаќа мерак нешто добро да направите, да си го видите народот стокмен, дотеран насмеан, редици да чекаат за театар, а не за у народни кујни у дупнати гумени чизми? Да му дадете крилја да работи, да учи, да ствара, да раѓа, да гради…. Да не оди со свиткана глава у странство, налепници по коли да му лепат, да му е ќеф химна ко се свири и знаме ко се вее. Од што фамилии искочивте, мајку вам божју, што васпитање добивте за да преварите, украдете, да заебете? Не ли ви е срам од родителите што ве створиле и од децата што ќе ги стварате? Како бе, не си го сакате ова парче земја, со кола за два саата се поминува, рај на земјата да стане… до кога бе нас ќе ни бидат криви и комунисти, и Турци и Бугари и Грци и Ковид и марсовци? И странски служби и домашни предавници?
Први сме у свет у се што не треба, а задњи сме во се што треба.
Аман бре, преку такво сте ни сите Куртовци и Муртовци, ќе дојде ли ден кога сонце ќе не‘ огрее а да не е само на знамето, кога нема да прашуваме дали комшијата е Албанец или Македонец, туку дали е дома за да го викнеме на скара…кога ќе дојде ден кога нема да имаме појма кои ни се министри пошто ич нема да ни е гајле ни како се викаат ни како изгледаат…аман бре, и едни и други, од што пластелин ве праат ич око да не ви чуе да ве пљукаат и колнат по весници и портали. Ај децата од дома што си ги избркавме, па и ние ли да бегаме на овие години? Сакате ли прикаски на правнуците да им кажуваме „си беше еднаш една Македонија“?
Доста бе, имате ли памет, усул, за овој мирен народ, неизживеани едни, алооо… ****
.......

inaku prezemeno od fejzbuk od
Svetlanna Ahdreeva.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Брату, као полу-Албанец/ полу-Македонец ќе ти кажам дека политиката е само во прашање кога станува разделбата помеѓу двата народи, вистинските луѓе знаат дека ако веќе делат луѓе - се делат само на добри и лоши.

Ќе биде подобро. Не знам дали во државава, ама дефинитивно се надевам во нашите животи, па кај и да сме на крајот :))
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
daj decki ne bidete skrzavi....
retko,mnogu retko ili nikako ne se desava da postiranoto kako tema od mene ima poveke lajkovi od vVTOROPOSTIRACOT a bogami i treto-deseto postiracot,
zatoa daj imajte usul - pomagajte drugovi,jer vam zao,jer vam zao, decata cekat lajkovi/
 
Член од
16 мај 2021
Мислења
752
Поени од реакции
4.154
* Како бе, не се погодија некои што си ја сакаат државава појше од својот џеб?? Како бре, не се родија такви што ќе речат, Ееееј, ми дадоа моќ, ми дадоа сила, сега му е мајката да му помогнам на мојот народ ! Да си ги остварам соништата ко се замишљав Блек Стена, Командант Марк, Бошко Буха, Супермен? Да оставам нешто позади да речат, еееј, господ здравје да му даде на овој, што јунак беше…
Вистински способните луѓе со потенцијал да бидат водачи повеќе не се бават со политика. Тие, за разлика од народот, учат од историјата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom