Cisco курсеви?

Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Да ама има уште една работа треба сертификатот да го обновуваш а со тоа полагаш нов испит на 4 месеци мислам како „апдејт“.

Сертификатот ти е валиден 3 години и после тоа можиш да си го обновиш. Сите Cisco сертификати се валидни само одредено време . Sucks :)

А за прашањата се слични да речиме 70-80 %
 
Член од
13 март 2013
Мислења
448
Поени од реакции
715
Сертификатот ти е валиден 3 години и после тоа можиш да си го обновиш. Сите Cisco сертификати се валидни само одредено време . Sucks :)

А за прашањата се слични да речиме 70-80 %
Валиден ти е сертификатот 3 години, ама ако положиш во тие три години било шо на исто ниво (CCNA Security, Wireless, CCDA whatever) или повисоко (CCNP било што) автоматски ти се обновува стариот/старите и ти важи уште три години (колку шо важи новиот)

Значи ако ти е сертификатот пред завршување на валидност, поарно полагај некој друг на исто ниво или понапреден и автоматски имаш два нови
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.643
Поени од реакции
865
Здраво ,

Дали некој може да ми каже дали вреди да се земаат овие курсеви т.е дали полесно се наоѓа работа со сертификатите или ?

Дополнително да ми препорача која насока е најбарана во моментов(VOIP/blabla) и ако има некој што го полагал CCNA (основниот) испит да ми каже на што да обратам внимание .....зашто заглавив кај командите на рутерите :D МНОГУ СЕ ! :)
Aко мрежи не ти се секојдневна работа каде што би го применил и усовршувал стекнатото знаење од завршените циско курсеви апсолутно не вреди, затоа што ако не се увежбува знаењето се заборава.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Супер =)

Сега уште да ми каже некој прашањта дал од dumps д ги учам (небаре напамет ко и 99% од нормален свет) или има некоја алтернатива ?
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Јас лично не би ти препорачал cisco, бев во александрија али со тој сертификат сеа бар може незнам има мала промена али до пред некоја година ти беше буквално за дома за украс обесена на зид, моја препорака оди на линукс подобро , почни со linux+ па со тек на време RHCE , подобра перспектива имаш со rhce него со cisco , поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom