CHDK - Canon Hack Development Kit

miki002

Фејл гејмер
Член од
18 февруари 2010
Мислења
369
Поени од реакции
269
Сигурно сте слушнале за CHDK - хакиран софтвер за Canon дигиталните камери. Она што тој софтвер ни овозможува е да имаме поголема контрола на камерата - односно функции кои фабрички не се достапни на тој модел - бесплатно. RAW - зачувување на слики во дигитален негатив формат, AEB - Auto Exposure Bracketing, Timelapse и многу други модови на фотографирање. Ова е посебен фирмвер кој не прави трајни промени на камерата, се вчитува од мемориската картичка (рачно или автоматски), а фабричкиот софтвер не трпи промени и си останува како што е.
Покрај сите овие можности што ги нуди CHDK, јас сепак некако немам храброст да го испробам на мојот фотоапарат. :) Па би сакал да ја прашам Кајгана заедницата дали некој има искуства со овој софтвер. Многу сме близу до испробување на можностите на оваа алатка, само другар ми треба да го најде полначот за батеријата на неговиот Canon IXUS II (3Mp, 2x оптички зум) - генерално прежален фотоапарат, па доколку успееме во нешто ќе биде споделено на оваа тема.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Прво шо направив е искуцав CHDK problems на google search....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom