Carina za kupuvanje oprema za kopanje Bitcoin

Член од
5 мај 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo,

Sakam da kupam Antminer s9 za kopanje bitcoin od kineska firma.

Cena e $1250 + $50 za isporaka.
Vreme za isporaka mi kazaa 7-10 dena.

Ke moze li nekoj detalno da mi kaze kako odi carinarenje na ovakva oprema (kaj treba da odam, sto treba da pravam, kolku treba da se plati za carina) ?

Bi me interesiralo mislenje od lice koe veke ima kupeno antminer s9 ili nekoja druga ASIC oprema od Kina.

Ovoj produkt moze da su kupi samo so Bitcoin.
 
Член од
19 декември 2017
Мислења
258
Поени од реакции
319
Zdravo,

Sakam da kupam Antminer s9 za kopanje bitcoin od kineska firma.

Cena e $1250 + $50 za isporaka.
Vreme za isporaka mi kazaa 7-10 dena.

Ke moze li nekoj detalno da mi kaze kako odi carinarenje na ovakva oprema (kaj treba da odam, sto treba da pravam, kolku treba da se plati za carina) ?

Bi me interesiralo mislenje od lice koe veke ima kupeno antminer s9 ili nekoja druga ASIC oprema od Kina.

Ovoj produkt moze da su kupi samo so Bitcoin.
Carina za minerot e 5% a za napojuvanjeto e 18% se carinat posebno, najdobro da si angaziras speditor da ti ja zavrsi carinskata postapka okolu 1500MKD e mislam isto taka vnimavaj kako ke ti odi na faktura zosto vo MK e zabraneto BTC da se koristi kako sredstvo za plakanje mora site plakanja da bidat vo priznata valuta od NBRM.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Наместо да копаш, попаметно е да си купиш биткоини од некој сајт за тргување со криптовалути и да си чекаш да му се качи цената па да го продадеш и да направиш брз профит. Вака со копање не е веќе исплатливо, освен ако не планираш да купиш доста опрама и да вложиш сериозни пари за да имаш профит на месечно ниво. Етериум веќе не е толку исплатливо да се копа а не пак биткоин. Од ден на ден се потешко се копаат криптовалути.
 
Член од
2 октомври 2015
Мислења
109
Поени од реакции
50
NE KUPUVAJ OPREMA ZA KOPANJE! kupi si btc,eth i trguvaj sledi vesi na twitter.. so srekja
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Човекот праша за царина.Вие го убедувате дека не треба да копа.Едноставно дајте му одговор ако знаете или пак поддршка или игнорирај го.
Копај другар не се мисли.Цената не ти е лоша само колку произведува месечно.Битот е мајка на криптото така да кога криминалот ќе го снема на светов тогаш ќе го уништат и битот.Сите други се копии на него.ЈАс лично верувам дека ќе го биде ама пстанатите ќе го следат,Етх и мислам дека Оне коинтот ако излезе сега на есен на берза ќе рипа и тој.Само што секогаш остануваат како платежно средство и така им останува вредноста.Ако почнат да ги продаваат ќе падне.Цената не е лоша за антиминерот.Тука под 1500 евра не го наоѓаш
 
K

kicodarker

Гостин
Во кратки црти некој да објасни како уствари “копа“ биткоини?
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
и мислам дека Оне коинтот ако излезе сега на есен на берза ќе рипа и тој.Само што секогаш остануваат како платежно средство и така им останува вредноста.Ако почнат да ги продаваат ќе падне.
Добро не знам на кој тешки дроги сте со ONECOIN, вака кога ќе ја погледнете таа Ружа во најдобар случај како кафанска певаљка изгледа ко силиконка со преку сила еден полухит од FENTV :facepalm:
ONECOIN, не е ни крипто, обичен сајт, го нема на Coinmarketcap, не котира на ниедна берза.

Земи ако можеш најди некоја поголема будала па ако можеш да го продадеш профилот на некој и да повратиш некој долар, зошто пари не гледате од ONECOIN а милионери ќе станете само на сон.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931
Остајте го дечкото,нека си мајна ако сака.Ќе види после 20 илјади+ сметка кога ќе му стигне ќе се зачуди.
Јас имам другар што пробал да копа и ископал малце биткоин на некој не толку јак сервер но престанал.Ни кажа у школо вика јаооо тоа Power Supply - то 1000 вати струја троши у ПМ.И престана да мајна.Сега така си го користи серверот за кали линукс за да хакира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom