C/C++

Г

Грејвдигер

Гостин
Здраво! Ако може помош за оваа задача: Да се напише програма коjа за два знаци кои се читаат од стандарден влез (цифри од 0 - 9) ке го отпечати на екран производот на нивните вредности.Пример влез:
6 5
Излез:
30
Во "C" Програмски јазик.
Ви Благодарам однапред!
Откажи се од програмирање ако не знаеш да помножиш два броја.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
56
Поени од реакции
4
Брат лесно е со целобројни вредности да ги декларираш... ама декларацијата треба да е CHAR...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Здраво! Ако може помош за оваа задача: Да се напише програма коjа за два знаци кои се читаат од стандарден влез (цифри од 0 - 9) ке го отпечати на екран производот на нивните вредности.Пример влез:
6 5
Излез:
30
Во "C" Програмски јазик.
Ви Благодарам однапред!
#include<stdio.h>
int main()
{
int a, b, c;
printf("Vnesi go a: ");
scanf("%d", &a);
printf("Vnesi go b: ");
scanf("%d", &b);
printf("Proizvodot na ovie dva broja e: %d", a*b=c);
return 0;
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Брат лесно е со целобројни вредности да ги декларираш... ама декларацијата треба да е CHAR...
Ќе го кастираш:
char a;
int b = (int)a;

#include<stdio.h>
int main()
{
int a, b, c;
printf("Vnesi go a: ");
scanf("%d", &a);
printf("Vnesi go b: ");
scanf("%d", &b);
printf("Proizvodot na ovie dva broja e: %d", a*b=c);
return 0;
Не ти треба с-то. :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Ќе го кастираш:
char a;
int b = (int)a;


Не ти треба с-то. :)
Meh, Томче кога ќе ти е асистент све ќе треба :icon_lol: ако не морало и не компајлирало така, мораш да покажеш што си сакал да правиш :ROFLMAO:
 
Член од
29 август 2008
Мислења
56
Поени од реакции
4
Брат поинаку се бара во задачата. ДА СЕ ДЕКЛАРИРААТ ПРОМЕНЛИВИТЕ ОД CHAR ТИП... вака е лесно да се помножат... ама друго се бара во задачата....
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Грејвдигер
Се то супер да кастираш али кога кастираш се зема вредноста на ASCII т.е ако он внесе 0 (чита како чар) ќе се зема вреднoста 48 :)

kiko_juve
Код:
#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>
 
int main()
{
    char a,b;
    int rez;
    scanf("%c %c",&a, &b);
    rez = (a % 48) * (b % 48);
    printf("%d",rez);
}
 
Член од
10 јули 2012
Мислења
87
Поени од реакции
54
Брат поинаку се бара во задачата. ДА СЕ ДЕКЛАРИРААТ ПРОМЕНЛИВИТЕ ОД CHAR ТИП... вака е лесно да се помножат... ама друго се бара во задачата....

Код:
]#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>
 
int main()
{
    char a,b;
    int rez;
    scanf("%c %c",&a, &b);
    rez = (a - '0') * (b - '0');
    printf("%d",rez);
}
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Брат поинаку се бара во задачата. ДА СЕ ДЕКЛАРИРААТ ПРОМЕНЛИВИТЕ ОД CHAR ТИП... вака е лесно да се помножат... ама друго се бара во задачата....
Код:
#include <stdio.h>
 
int main() {
    char c1, c2;
    int a, b;
 
    scanf("%c %c", &c1, &c2);
 
    a = c1 - 48;
    b = c2 - 48;
    printf("%d", a * b);
 
    return 0;
}
Инаку и ако ги ставиш a i b како интеџери, а резултатот a*b пак ке работи програмата, ако не ти го прегледуваат кодот тоа е наједноставно решение...
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Еве едно прашање:сакам да направам програма од типот: Внеси тоа и тоа, и ти го внесуваш, и после ти дава нешто друго(резултат, или друг текст).РАботам во ц и еве го кодот
Код:
#include <stdio.h>
main()
{
      int P;/*za deklariranje*/
      int a;/*za deklariranje*/
      int b;/*za deklariranje*/
      printf("Koja e formulata za plostina na pravoagolen triagolnik?");/*prasanjeto*/
      scanf("%s", "P=a*b/2");/*ona sto treba da go vnesi korisnikot*/
      if("%s", P=a*b/2){/*ako vnesenoto e spored prasanjeto pogore, da se printa tocno*/
     
              printf("Tocno");
             
              }
      else{
          printf("Netocno");/*i ako vnesenoto e nesto drugo, da printa netocno*/
         
          }
          return 0;
          }
За компајлирање, се компајлира, нема грешка. Ќе ја уклучам извршената апликација и ќе ми го испринта тоа што треба(прашањето за формулата).Е сега. прашањето ми е зошто , кога ќе го внезам точниот одговор(може и друго да напишам) не ми излегува она што треба да ми излези(ако треба тоцно да излези, ако треба нетоцно), туку ми излегува ова:(иначе, проектот ми се вика Eksperiment5)
slika.JPG
 
L

Luki Junior

Гостин
Еве едно прашање:сакам да направам програма од типот: Внеси тоа и тоа, и ти го внесуваш, и после ти дава нешто друго(резултат, или друг текст).РАботам во ц и еве го кодот
Код:
#include <stdio.h>
main()
{
      int P;/*za deklariranje*/
      int a;/*za deklariranje*/
      int b;/*za deklariranje*/
      printf("Koja e formulata za plostina na pravoagolen triagolnik?");/*prasanjeto*/
      scanf("%s", "P=a*b/2");/*ona sto treba da go vnesi korisnikot*/
    [B]  if("%s", P=a*b/2){/*ako vnesenoto e spored prasanjeto pogore, da se printa tocno*/[/B]
 
              printf("Tocno");
         
              }
      else{
          printf("Netocno");/*i ako vnesenoto e nesto drugo, da printa netocno*/
     
          }
          return 0;
          }
За компајлирање, се компајлира, нема грешка. Ќе ја уклучам извршената апликација и ќе ми го испринта тоа што треба(прашањето за формулата).Е сега. прашањето ми е зошто , кога ќе го внезам точниот одговор(може и друго да напишам) не ми излегува она што треба да ми излези(ако треба тоцно да излези, ако треба нетоцно), туку ми излегува ова:(иначе, проектот ми се вика Eksperiment5)
Прегледај го приврзокот 50891
Компајлира се оти нема грешки у неа... А не се извршува оти на интеџер П му ставаш стринг со assignment.

Значи, така не се споредуват стрингове.. има си посебна функција за споредувајне на стрингове... од string.h библиотеката...

Ако сакаш да споредуваш стрингове, стави ги у променливи... И после ги споредувај...
на пример
Код:
char a[100], b[100];
 
gets(a); //reading first string
gets(b); //reading second string
 
if(strcmp(a,b)==0)
printf("tocno");
else
printf("netocno");
Може еденио стринг да го дефинираш како константа, и да читаш само еден стринг од тастатура и да го споредуваш со константата.


if("%s", P=a*b/2){/*ako vnesenoto e spored prasanjeto pogore, da se printa tocno*/ Тука, тава ти е assignment, не е споредба...
Знак за споредба е ==...
 
Член од
15 јуни 2012
Мислења
56
Поени од реакции
4
Дечки има ли некој книга Вижуал Ц++??? Македонска верзија или српска/хрватска , оти англискиов слабо :)
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Дечки има ли некој книга Вижуал Ц++??? Македонска верзија или српска/хрватска , оти англискиов слабо :)
А да одлучиш што ќе учиш ? Едно прашање ти е за јава, едно за ц, сега трето..за твое добро, одлучи се за еден програмски јазик и учи . Било што не е јасно прашувај во соодветната тема за тој јазик. ок ? :)
 
Член од
15 јуни 2012
Мислења
56
Поени од реакции
4
А да одлучиш што ќе учиш ? Едно прашање ти е за јава, едно за ц, сега трето..за твое добро, одлучи се за еден програмски јазик и учи . Било што не е јасно прашувај во соодветната тема за тој јазик. ок ? :)
знам.. но за нашколо ми се бара сеа ц++ па ни ја незна шо да правам сеа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom