Bundesliga 2020/2021

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.904
Поени од реакции
12.047
Тоа е, во воие бараж дуели меѓу 16 од прва Бундес лига и 3 од втората Бундес лига, скоро секогаш тој 16 од првата Бундес лига излегува како победник и обезбедува опстанок во Бундес лигата.

Треба во Германија да сменат системот, и да биде како во Чемпионшип лигата во Англија каде од 3 до 6 место си играат плеј оф и така е загарантирано дека еден од тие клубови од Чемпионшип ќе игра во Премиер лигата.

Вака ова во Германија нема смисла, секогаш тој третиот од втора Бундес лига е со кратки ракави.
Hamburg so relegacijava nekolu pati spasi glava :D

Ama da, i ja pa i mnozinstvo mislat deka ne treba da ima relegacija. Porano imase i sega pred nekoja godina pak go vovedoa ednostavno za da zemat povekje pari od tv pravata. Ama iskreno ovie dueli ne se mnogu atraktivni i ne gledam deka so niv povekje pari se generira. Od druga strana kako sto vikas toj od prva liga sekojpat ima prednost oti e posilen i tretiot od vtora realno i pokraj odlicna sezona ostanuva bez nisto. Ke ima sigurno diskusii okolu relegacijava, posebno sto sega Heidenheim pa i bez poraz ne vleze tuku ednostavno so povekje primeni golovi doma e gubutnikot.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
637
Поени од реакции
652
Hamburg so relegacijava nekolu pati spasi glava :D

Ama da, i ja pa i mnozinstvo mislat deka ne treba da ima relegacija. Porano imase i sega pred nekoja godina pak go vovedoa ednostavno za da zemat povekje pari od tv pravata. Ama iskreno ovie dueli ne se mnogu atraktivni i ne gledam deka so niv povekje pari se generira. Od druga strana kako sto vikas toj od prva liga sekojpat ima prednost oti e posilen i tretiot od vtora realno i pokraj odlicna sezona ostanuva bez nisto. Ke ima sigurno diskusii okolu relegacijava, posebno sto sega Heidenheim pa i bez poraz ne vleze tuku ednostavno so povekje primeni golovi doma e gubutnikot.

Ако воопшто им треба плеј оф, нека направат како во Англија во Чемпионшип лигата, таму има плеј оф помеѓу екипите од 3 до 6 место, и така со сигурност во најсилна лига влегува клуб од Чемпионшип.
Исто е и пониските лиги во Англија 2, Англија 3, Англија 4, во сите овие лиги им плеј оф меѓу екипите од 3-6 место на табела.

За Вердер оваа сезона нека им е поука и една убава лекција, и следна сезона нека изиграат подобро. За да не ги снајде сценариото кое го имаше Хамбургер кој неколку пати како 16 преку баражи се спасуваше, па сега 2 години чмае во 2 Бундес лига.
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.904
Поени од реакции
12.047
Werder i slednata godina ke se bori za opstanok. Nemaat pari a morat sega da gi kupat i platat Bittencourt, Selke i Toprak (15m EUR). A isto taka Rashica ke si odi najverovatno. Kohlfeldt ne znam dali ke ostane trener. Mnogu prasalnici.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.894
Ke ima sigurno diskusii okolu relegacijava, posebno sto sega Heidenheim pa i bez poraz ne vleze tuku ednostavno so povekje primeni golovi doma e gubutnikot.
И Штудгарт лани исто на две нерешени и 2 гола у гости изгуби од Унион Берлин кој годинава беше далеку од борба за опстанок. Немора да значи дека третиот е послаб до 16-тиот, но сламката за спас не треба да се бара и после 34 кола.
Автоматски споено мислење:

A isto taka Rashica ke si odi najverovatno.
Вулверхемптон се интересирал за Рашица.
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.904
Поени од реакции
12.047
И Штудгарт лани исто на две нерешени и 2 гола у гости изгуби од Унион Берлин кој годинава беше далеку од борба за опстанок. Немора да значи дека третиот е послаб до 16-тиот, но сламката за спас не треба да се бара и после 34 кола.
Автоматски споено мислење:


Вулверхемптон се интересирал за Рашица.
Mislam Leipzig seriozno pregovara vekje so nego vekje podolgo vreme.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
7.338
Поени од реакции
6.471
Кој и да го земи Рашица одлична зделка ќе направи, оган играч е
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.904
Поени од реакции
12.047
Драми со релегацииве. Нирнберг во 96та глава спаси и поради гол на гости останува во втора. Голема неправда ама тие се правилата.
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.904
Поени од реакции
12.047
Тешка и напрона сезона заврши, играчите заслужено на одмор. Така Мануел Нојер со негов голмански тренер од Баерн Тони Тапалович се заминате во Хрватска на одмор. Климата му годи и Нојер за кратко се интегрира во Хрватското општество. Дури знае од прв до последен збор и со се срце да ја пее песната Лијепа си ти од Томсон. Погледнете:


1594585215125.png
 

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
12.474
Поени од реакции
20.477
Official: Football games in Germany will continue to be played behind closed doors until at least 31 October. Afterwards, a working group will work on a proposal for a gradual return of spectators to the stadiums before Christmas, as confirmed by Angela Merkel and Markus Söder.
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.904
Поени од реакции
12.047
Vo Noemvri Moukoko pravi 16 i sme3 da igra Bundesliga.

Gesendet von meinem SM-G960F mit Tapatalk
 
На врв Bottom