Bokeh! (ваши фотки)

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.294
Поени од реакции
28.928
"Bokeh" или на македонски „боу-кеи“ е термин кој е дериват од јапонскиот збор за „blur“ или на нашки - „замагленост“. Овој збор во фотографијата се користи за опишување на естетскиот квалитет на заматеноста на деловите од фотографијата кои не се во фокус. Обично, при правењето на портрети фотографите тежнеат да го добијат овој ефект со што би го донеле субјектот во преден план и во фокус, постигнувајќи ефект на острина на фотографијата :)

Споделете ги вашите фотки кои имаат впечатлив "bokeh" во темава.
Без вештачки блур добиен од пост-продукција, само работа со објективот... :)

Неколку примери:


IMG_1087.jpg

Последнава од мене... Навечер со светилки се уште не сум играл, ама во план е :)

Па, слободно споделете ги вашите фотки :)
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.294
Поени од реакции
28.928
И секако, пишете нешто повеќе околу користениот објектив и останатите параметри :)
vlatkoufo, срча се овие :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.994
Поени од реакции
7.597
Па тој или руски има, или јапонски... :pos:
Стави нешто и ти ако имаш, дај придонес на темата :)
Aj за твој атер.

Мислам дека 2те слики се со китот 18-55.
Canon 1000d.
Првата има природен bokeh од light streaks низ гранките.
Втората е од сијалички од елка.
едит: знам дека имаат различни ватермаркови xD тоа ти е неорганизираност
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
939
Acid Да бе купи брза пееска и сеа со боукех ќе се фалиш :) :љубоморнафаца:

Нешо мое, Nikon 3100, сток објектив 18-55
 
P

Princ

Гостин
Мене лично не ми се допаѓа толку многу Bokeh, особено не на дневни фотографии.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
598
Поени од реакции
145
Па тој или руски има, или јапонски... :pos:
Стави нешто и ти ако имаш, дај придонес на темата :)
Првата слика е со Takumar 135mm фик(јапонски) а втората мислам дека е до carl zeiss 35mm(германски) ,значи и германски објективи имам:pos:
сега го направив meyer optic 135mm за мене на м42 навој си купив адаптер ,тој би требало да е нај ѕвер за bokeh,па ќе ставам слики и од него:cool:,и јупитер што го продавам е супер 135ка,можда ќе ставам и слики од него.
 
На врв Bottom